Derin, 1,5 yıldır yatağa mahkum
Afgan uyruklu istismarcı tutuklandı
KO-MEK’ten yeni branş
O sürücü adliyede!
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

BİR ENGELLİNİN HAYATI…

6 Aralık 2017 Saat: 16:50

Engelliler Haftasında sadece engellileri hatırlamak, sırtlarını sıvazlamak ve onlara hediyeler vermek. Bu olmamalı engellilerin hislerini anlamalıyız, düşüncelerinianlamalıyız. İçimizde kaç kişi bedensel engelli yerine koyup onların yaşantılarını sadece bir iki saatliğine yaşamaya çalışıyoruz. Bu haftada kaç kişi engelli arabasına oturup onlar gibi sokağa çıktı.
İstanbul ‘dan bir grup bayan arkadaşımız ile bunu denemek, hissetmek, yaşamak ve engellilik nasıl oluyor onu anlamak istedik. Engelli Derneğimizden emanet aldığımız tekerlekli sandalyelere oturduk ve caddelerde , araca binmeye çalışmada , merdivenlerde , kurumlara girişlerde neler oluyor ….!! İnanın tam bir kabus ..
Çevreden acıyan gözlerle izlenmek, yardım etmek isteyen ama yardım etmeye çekinen kişilerde vardı. Dikkate almayan da, karşıya geçmek istedik trafik ışıklarının yanına geldik, yayageçidine, yanınızdan koşturarak geçen sizi gördüğü halde görmeyen ve çarpanlarda oldu.Karşıya geçirmeye çalışanlarda…
Gözleri görmeyen, görme engelli insanı anlamaya çalışan bir arkadaşımızın yaşadığı zorluklar çok daha engelli idi, yolların bozuk ve engelliler için olmaması, uyarı sistemlerinin sağlıklı çalışmaması, insanların öncelik vermemesi, aslında onu görmemeleri en acısı da bu. Görürken görmemesi, duyarken duymaması, yürürken anlamaması. Biz bunu anladık, duyarlılığı yaşamak istedik, bu arada bu uygulamaya katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.
Rabbim yardımcıları olsun, duyarlılık göstermeyenlere de Allah vicdan versin. Bir ara bizi görmeyenlere karşı birden kalkıp beni dikkate almadın , ben birden senin gibi engelsiz oldum diye bağırmak istedim ….!!
Seneye Engelli Haftasında il yöneticilerini, siyasileri bu konuda söz sahibi olanları, bu uygulamayı yapmaya davet ediyorum Engelli aracına otursunlar, kulaklarını tıkasınlar hiçbir şey duymasınlar, gözlerini bağlasınlar sadece kısa bir süre engelli olsunlar onların yaşadıklarını yaşasınlar, salonlarda, yemeklerde, seminerlerde onları anlayamazsınız, hissedemezsiniz.
Biz engelli olan arkadaşlarla birçok mücadele içerisinde bulunduk. Hiç görmeyen, yürüyemeyen, duymayan insanlarda genel olarak gördüğümüz bir şey vardı. Hemen, hemen hepsi hayata çok bağlı, çok neşeli ve hayat dolu insanlar.
Bir gün dernekte bulunduğum sıralarda bir bayan yanında gözleri tamamen görmeyen biriyle geldi. Oturdu tanıştık yanında ki oğluymuş bize durumunu anlattı. Biz de dedik tabi gelsin buraya bütün arkadaşlar yardımcı olurlar dedik. Bizim ilgili davranmamızdan oldukça memnun oldu.
Gözleri görmeyen bir evladı olan anne şunları anlattı’’ Ben ve oğlum hep sessizce durduk, insanlarla adeta konuşmaya erindik, yani hayattan kendimizi oldukça dışlanmış , neredeyse yaşamak zorunda olduğu için yaşıyormuş gibi birisi olarak gördük. Ama oğlum kendisini o kadar şartlandırmış ki, hayata bağlanmadı , hiçbir tepki alamadım, sanki ölümü bekliyor , bu beni öldürüyor , kendimi suçlu hissettiriyor , ne yapacağımı bilemiyorum ..!!’’
Arkadaşlarımdan konusunda uzman biri ben anne ile özel ilgilenmek istiyorum , anneyi ve oğlunu hayata ve topluma kazandırmak , küskünlüğü gidermek için elimden geleni yapacağım , anneyi ve oğlunu dışarı çıkarmalıyım , utanmadan , sıkılmadan sokağa çıkarmalıyım ..Engelli aileler ile bir araya getirip sadece onların engelli olmadığını, yan yana gelmeleri gerektiğini, özveri gerektiğini biliyorum ama ben bunu başaracağım ve kısa sürede yardımcı olacağım ‘’ dedi. Arkadaşımıza ve aileye kolaylıklar diliyorum, müjdeli haberleri bekliyoruz.
İnşallah Rabbim bütün engelli olan arkadaşları ve ailelerini, en güzel şekilde hayata bağlayarak en güzel mutlulukları nasip eder…
SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

15 Temmuz anması18 Temmuz 2018 Saat: 17:51
Perde kapandı.. Diyene kadar15 Temmuz 2018 Saat: 11:59
Mühendislikten hakimliğe geçiş11 Temmuz 2018 Saat: 17:26
Başarı kimin…?27 Haziran 2018 Saat: 16:35
Tüm Yazıları
Yukarı ↑