Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

DANIŞMAN HİKÂYESİ

14 Ağustos 2019 Saat: 15:12

Başarılı bir Amerikan şirketinin danışmanı iskelede manzarayı seyrederken küçük bir Meksikalı balıkçı teknesi iskeleye demir atmaktadır, teknede balıkçı ve tuttuğu üç beş orkinos vardır, balıkçı kaliteli balık tutmanın verdiği rahatlık ve mutluluk ile oldukça keyiflidir.
Amerikalı danışman balıkçıya tuttuğu balıklardan dolayı övgü dolu şeyler söyler, bu özel balıkları ne kadar zamanda tuttuğunu sorar.
Meksikalı balıkçı az bir zamanda yakaladığı söyler, Amerikalı "Neden uzun süre kalmıyorsun daha uzun süre kalırsan daha fazla balık yakalarsın "sorusu üzerine" Bu kadar süre kalmak ve bu kadar balık benim ve ailem için yeterli" cevabını alınca, devreye girme zamanı geldiğini düşünür. İşte bir fırsat..!!
Amerikalı "peki balıkçılık dışında geçen zamanda ne yapıyorsun" der.
Meksikalı "Geç kalkıyorum, biraz balık tutuyorum, çocuklarımla oynuyorum, eşim ile sohbet ediyorum, akşam köy meydanına gidip arkadaşlarımla şarabımı yudumluyorum, gitarımı çalıyorum, öğlen siesta yapıyorum.. çok dolu bir yaşantım var ve çok meşgulüm sinyor" der.
Amerikalı "Ben Harvard mezunuyum hayatım insanları hayatını kolaylaştırmak, rahatlatmak üzere kurulu ve size de yardımcı olabilirim. Balıkçılık yapmak istiyorsan denizde daha çok zaman geçirmelisin, daha büyük bir tekne almalısın, daha fazla balık yakalamalısın. Böylece daha fazla tekne, daha fazla balık, daha fazla kazanç demektir. Sonra bu balıkları işleyeceğin tesisleri kurar büyük kentlerde yaşar daha çok kazanırsın"
Meksikalı adamı dinler şöyle bir düşünür ve "Peki bu yaşantı ne kadar sürer ve sonunda ne olur"
Amerikalının hoşuna gitmiştir işte danışacak biri daha… "En iyi kısmı işte bu doğru zaman ve şartta kurduğun şirketi halka açacaksın çok daha zengin olacaksın, milyonlarca dolara sahip olacaksın"
Meksikalı "Demek milyonlarca dolara sahip olacağım ve sonunda.. ne olacak ?"
Amerikalı "o zaman emekli olabilir, geç saatlere kadar uyuyabilir, ufak bir kasabaya gidip istediğin şekilde yaşayabilir, hatta küçük bir tekne ile balıkçılık yapabilirsin, torunlarınla oynayabilir, öğleden sonraları siesta yapabilir, dostlarınla gitar çalıp sohbet edebilirsin.. ne dersin bunlar için değmez mi söylediklerimi yapmaya.."
Meksikalı balıkçı gülümser ve ‘"Sinyor ben zaten şimdi de bunları yapıyorum.."
Hep aynı nakarat değil bilinmeyen ve zor olan, farklı olan olmalı…

KURBAN BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN.
RABBİM NİCE BAYRAMLARA ULAŞMAYI NESİP ETSİN
SEVDİKLERİMİZ İLE VE SEVDİKLERİNİZ İLE
SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑