O zanlılar tutuklandı
Protokolden 17 Ağustos mesajları
‘Kaçak bina kız kardeşime mezar oldu’
Depremin merkezi işte bu halde
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

DOĞAL YAŞAM ALANI MI….

11 Ekim 2017 Saat: 17:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KartepeUzuntarla bölgesinde içerisinde hayvanların bulunacağı ve doğal yaşamın hâkim süreceği Avrupa'nın en büyük Doğal Yaşam Parkı'nı oluşturuyor. Hayvanların doğal ortamında yaşaması için irili ufaklı alanlar hazırlanıyor. Bin 890 dönüm alana sahip Doğal Yaşam Parkı şu anda 30 a yakın hayvan barındırıyor.

    Bu haberleri okuyunca geçen yıl Uzuntarla Kafkas Kültür Derneği ile beraber yaklaşık 10 km lik doğa yürüyüşü aklıma geldi ve geçtiğimiz haftada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın KARAOSMANOĞLU‘nun 8 km lik yürüyüşüne arkadaşlarımız ile katıldık. Çok değil aradan en fazla 1 yıl geçmiştir. Geçen yıl yürüdüğümüz alanların yerinde yeller esiyor, doğa yürüyüşü değil çarşı yürüyüşü gibi olmuş.

Doğal Yaşam Parkı yürüyüşü denilince, ormaniçinden, ağaçlarınarasından, derelerden, kayalardan, doğal ağaçtan yapılmış yollardan geçilecek diye düşünmüştüm gelen arkadaşlara da aman yürüyüş yolu zor bir alan dikkatli giyinin uyarısı bile yapmıştım.Geçen yıl doğal parkuru gitmiş yerine ağaçların kesildiği, nerdeyse pist gibi yolların açıldığı, yol kenarlarına kesilen ağaçların konulduğu, girişte tel çitler arasında görülen doğa hayvanları dışında tek bir hayvana rastlanmadığı ki 45 dereceden fazla eğimli, (kalp hastaları varsa bu rampayı asla önermem) Santral Rampası gibi bir rampanın olduğu suni bir alan olmuş.

 Güncel yaşantısında yürümeyi sevmeyen ve yüksek topuklu arkadaşımızın bile rahatlıkla yürüyebildiği bir alan haline getirilmişti… Galiba piknik yapılsın, arabalar ile buralara gelinsin çer çöpü buralara bırakılsın ve arada da yürüsün diye doğal alan, yapay alan haline dönüştürülmüş. Yüzlerce ağaç kesilmiş , akan küçük dereler nerelere gitmiş..! Doğayı ve yeşilliği seven Sayın KARAOSMANOĞLU ‘nun bu düzenlemeyi beğendiğini de hiç sanmıyorum…

   Yürüyüş alanı daha doğal olmalı, asırlık ağaçlar var ama hiç birinin yanında tanıtım levhası yok, yeni konulmuş  yön tabelalıları ve  her ayırıma bir görevli konulmuş ama bulunduğun noktayı ve sonrasını gösteren tabelalar yok ..Vakti zamanında yurt dışında bir doğal alan gezisi yapılmış ona katılmıştım . Tüm canlıların hayvan ve bitkilerin bulunduğu yerlerin önünde onlar hakkındaki bilgilerin yer aldığı tabelalar mevcuttu hatta bazılarında çok ilginç bilgiler yer almakta idi… rehber farklı dillerde yazılan tanıtımları okumamızı tavsiye etmişti… Mesela bir aslanın yada kaplanın ağaçlara tırmanamayacağını ama 9 metre yüksekliğe kadar sıçrayabileceğini bilmiyordum!

   Yürüyüş parkurunda çeşmeler olması gerekir, susayan ya da elini yüzünü yıkayabilsin diye gerçi o kadar rampa çıktıktan sonra su içerseniz tık. Hakkın rahmetine kavuşursunuz …yürüyüş yolu bir gidiş bir geliş asfalta hazırlık aşamasında kaybolma riskinizde yok …!!

    Bu arada bir kadın, elinde kırk kilit otu ile geldi kadınlar etrafını sardı bu nedir? Ne işe yarar? Diye. Kadında ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini anlattı, teşekkür edip yanından ayrıldık. İşte bu kadar kadının anlattığını tanıtımını belediye tabelalar ile yapmalı .Ayrıca yürüyüş sırasında çok tatlı iki hanımla tanıştık biri Avluburun köyünden ,diğeri Körfezden yürüyüşlere katılıyorlarmış ve eski parkur çok daha güzeldi dediler ve iletmemi istediler ..

 Sayın Valimizden de talepleri var , Avluburun eskiden çok emniyetli idi şimdi tarlalarımıza giderken ve çalışırken korkuyoruz dediler ..Suriyelilerden , biz onlara destek olalım sonuçta Müslümanız ama  bu kadar yanımızda olmalarından rahatsız oluyoruz dediler . Elçiye zeval olmaz.. işte bu …

    Lütfen beyler çalışmalar öncesi araştırın , elimizdeki doğal alanları bozmadan daha güzel alanlar yapalım , merkezler zaten beton yığını haline gelmiş , insanlar ve hayvanlar bir karış toprağa muhtaç hale gelmiş , doğalı doğal bırakalım ..Özünü bozmadan düzenleme yapalım. İnsanların günün stresini atması için alanlar yaparken, yapay değil doğal olsun…Adına yakışır doğallıkta olsun arada yürüyüşlere katılan ve doğa yürüyüşünü bilenlerinde olduğu unutulmasın .

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Sizde hayvanseverlerin duasını alın15 Ağustos 2018 Saat: 16:17
Çocuklarımız oyuncak olmasın12 Ağustos 2018 Saat: 13:06
Unutmak mı saklamak mı?8 Ağustos 2018 Saat: 16:07
Minik şehidimiz ve annesi5 Ağustos 2018 Saat: 14:13
Sevgisiz toplum olduk1 Ağustos 2018 Saat: 17:39
Tüm Yazıları
Yukarı ↑