Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

FARKLI DÜŞÜNMEK

17 Temmuz 2019 Saat: 15:23

Çevremizde bize gösterilmek istenen, gösterildiği şekli ile algılanmasının istendiği öyle çok şey oluyor ki, örneğin siyasilerbizlere kendi fikirlerini dikte etmeye onlar gibi düşünmeye zorluyorlar öyle bir algı oluşuyor ki doğru tek ve onların dediği doğru alternatifli düşünce söz konusu değil.
Öyledüşünür, öyle hisseder ve yaparsan korunur, kollanır, gözetilirsin bu sadece siyasilerde değil yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. benden , benim gibi isen aynı tornadan çıktın ise itirazın yok ise yürü ya kulum , yoksa kenarda köşede bekle sesin çıkmasın ..
Oysa her şeyin bir alternatifi, tezadı vardır, yarısı dolu bardağa tam tepeden baktığınız da dolu görürsünüz dik baktığınızda hafif yandan baktığınızda bile bu doluluk sizi şüpheye götürür.
Bardağa tam yandan baktığınızda ise ‘’yarısı boş bunun ‘’ dersiniz boş kısmını görürsünüz dolu görmek istiyorsanız da ‘’bu bardak yarım dolu ‘’ dersiniz, susadıysanız ve suya ihtiyacınız var ise bu yarım dolu su bardağı sizin ihtiyacınızı karşılayabilir.
Çok çok susadıysanız da sizin ihtiyacınızı karşılayamaz veee.. hiç değilse….!!dersiniz.
Oğlum askerde iken bir hikâye dinlemiş onu anlatmıştı, belki askerlik yapanlar da bu hikâyeyi dinlemişlerdir belki farklı yönü ile de dinlemiş olabilirler.
Çok hoşuma gitmişti , yazımı yazarken onu hatırladım insanların sorgulamadan evet …bravo ..harika… demelerini
Bir ağacın altında sürekli nöbet tutan askerin neden o ağacın altında nöbet tuttuğunu bilen yokmuş amam her nöbet çizelgesinde neden tutuluyor demeye kimse cesaret edemiyor muş ..kolay mı ? Emir verilmiş bir kere yapılmalı ..nöbet tutulmalı
Gel zaman git zaman farklı düşünen biri burada neden nöbet tutulduğunu araştırmaya karar vermiş sonuç… Bir zamanlar o ağacın altında bir top olduğunu ve nöbetin topu korumak olduğunu ancak top oradan kaldırıldığı halde nöbet çizelgesinin değiştirilmediğini öğrenmiş.
Bakış açısının değişmesi ve genişlemesi gerekir tıpkı gece gündüz , siyah beyaz , acı tatlı ,sıcak soğuk gibi hani hep konuştuğumuz ve övgü ile paylaştığımız üç boyut gibi …

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DİZEL ARAÇLAR BİTİYOR MU ?4 Aralık 2019 Saat: 15:47
ŞEYTANIN İŞİ2 Aralık 2019 Saat: 11:00
KENDİNDEN EMİN OLMAK27 Kasım 2019 Saat: 14:10
SİYANÜR VE İNTİHARLAR18 Kasım 2019 Saat: 13:16
Tüm Yazıları
Yukarı ↑