Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

KAZ DAĞLARI SADECE DAĞ DEĞİL…

19 Ağustos 2019 Saat: 16:15

Bu yazı bir alıntıdır , doğru olduğunu düşünüyorum ..Bunca yıldır duran ve ülkenin nefes almasını sağlayan dağlar tek bir dağ değil , sıralı dağlar birden birilerinin açlıklarını kabarttı .
Bina yapılması öncelikli olarak olamayacağı için önce o bölge halkını krize girmesini sağlayacak, yoğun bakıma sokacak, ölüm halinde de yerlerine yazlıklar, otelleryapılacak. Şahıslara özel …!!
Yazıyı paylaşırken keşke Rahmetli Demirel yaşasaydı ve bu sorunun cevabını verebilseydi .. Anlatılanlar doğru mu? Buna neden izin verildi? Hep mi dışa bağımlı yaşayacağız? Hep mi birileri bizi yönetecek? Dış güçlerin gücü hiç mi tükenmeyecek?
Uluslararası anlaşmaların, bitmesine yakın hayata geçirilmesi ve son kalanlarında pay edilmesi olabilir mi ?

YILLAR ÖNCE YAZILAN SENARYO VE OYUNUN SEYİRCİYE ÇIKMASI …

Yıllar önce Akçay'daki otelimde kalan, Süleyman Demirel'in baş danışmanlarından şimdi ismini vermeyeceğim değerli bir aile dostumuza ''Kazdağlarının olduğu bölge (Ayvalık-Küçükkuyu arası) niçin turizm bölgesi ilan edilmiyor?'' diye sormuştum.
Cevap şaşırtıcıydı: Uranyum yüzünden! Aynen aktarıyorum:
(H.Y) - Ne demek uranyum yüzünden, biraz anlatır mısınız?
(T.G) - Kazdağları bölgesi dünyanın en büyük uranyum rezervinin ev sahibi. Türkiye şu an bunu ne çıkartacak, ne de çıkarttığını işleyebilecek teknolojiye sahip. Ancak yabancı şirketler uranyum çıkartabilir.
(H.Y) - Peki çıkartsın, bu milli servetimize bir katkı değil mi? Mesela Arabistan da çıkarttığı tüm petrolü kendisi kullanmıyor, büyük kısmını satıyor, ne var bunda?
(T.G) - Aynı şey değil. Petrolde, uranyum da neticede birer enerji kaynağı fakat uranyumu diğerlerinden ayıran özellik zenginleştirilmesi durumunda dünyanın en büyük gücüne sahip olunmasıdır. Türkiye şu an bunu ne işleyebilir, ne de ileride kendisine lazım olacak bu muhteşem gücü satmayı düşünür. Sn. DEMİREL de Sn. ECEVİT de tüm diğer devlet büyüklerimiz gibi böyle bir şeyi aklından dahi geçirmez.
(H.Y) - Peki turizm bölgesi ilan edilmeyişi ile bunun alakası nedir?
(T.G) - Bölgeyi iyi bilir misin?
(H.Y) - Evet.
(T.G) - Dünyada zincirleri olan büyük markalara ait bir tane otel veya turizm tesisi var mı bölgede?
(H.Y) - Yok!
(T.G) - İşte bu sebeple yok ve asla olmayacak uranyum insanların yaşadığı yerlerdeki mahalle aralarında çıkartılmıyor, bakir alanlar olması gerekiyor, eğer değilse bakirleştiriliyor. Şimdi sen bu alanı turizm bölgesi ilan edersen yarın bu uranyumu çıkartmaya kalkıştığımız zaman devlet kendi teşvikiyle gelen büyük yatırımları istimlak bedellerinin altından kalkamaz. Bölgede turizm hep böyle küçük işletmeler sayesinde devam edecek ve o gün geldiğinde etrafta dikili tek bir ağaç, gökyüzünde uçan tek bir kuşkalmayacak. Allah satmaya veya kullanmaya mecbur etmesin!
(H.Y) - Anladım ağabey teşekkür ederim 2010 yılındaki bu sohbetimizin ardından geçen yıllar içinde bölgeye mahalle arasına dahi tesis kurulmasına müsaade eden ''Ramada Güre'' haricinde tek bir küresel marka gelmedi. Komik denebilecek, kışın ayda yılda bir uçağın inip kalktığı ve muhtemelen şu an çalışan yabancı şirketlere kargo hizmeti verme asli görevini yürüten Kocaseyit havalimanı dışında başka bir yatırım da yapılmadı.
Şimdi soruyorum:
Sattığınız şey altın mı uranyum mu?
SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑