Büyükakın (Logo Altı)
Kocaeli merkezli FETÖ operasyonu
Kocaeli'de sıcaklık düşecek
O hırsızlar cezaevine gönderildi
İntihar girişimi! Hava yastığına atladı
İbrahim Bıyıklı Reklam

Sezer (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

Kelebek etkisi

7 Kasım 2018 Saat: 17:06

“Tek bir şey değişir, her şey değişir” sözünü duymuşsunuzdur, yaşadığımız dünya üzerinde herşey birbiri ile bağlantılıdır. Kainat üzerinde olan en ufak bir değişim , hiç aklınıza gelmeyecek , alakasız gibi gördüğünüz her şey ama her şey bir bakarsınız başka bir şeyde büyük değişikliklere sebep olabilmektedir ..İşte kelebek etkisi ..
Sanmayın etkileyecek ve etkilenecek şeyler illa ki bir biri ile bağlantılı olacak. Hayır, bazen öyle konu ve olaylar oluyor ki küçük değişiklikler öngörülmeyen ve büyük sonuçlar doğurabilmektedir işte bu durum kelebek etkisidir.
Dikkat edilmezse ve belki de önlem alınmaz ise çığ gibi büyüyebilir. Hiçbir şey sebep ve sonuçsuz değildir.Lorenz ‘’ Amazon Ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, ABD ‘de fırtına kopmasına neden olabilir. Bir başka örnekte kelebeğin kanat çırpması dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. ‘’ demiştir.
Elbette kelebek kanat çırpmasını kasırgaya bağlamak bir anda mantıksız görünse de kitlelerin bir araya gelmesi ile olabilecekler arasına girebilir. Kaos oluşturabilir, hafife alınmaması gerekir. Düzen kurulmuş gibi olsa da düzensizliğe sebep olabilir, kurduğunuzu düşündüğünüz düzen bir bakarsınız sizi yutmuş ve içinden çıkamadığınız, kurtulduğunuzu düşündükçe de içerisine battığınız ve belki de boğulduğunuz, yok olduğunuz bir süreç başlayabilir. Ya da tam tersine kitleleri harekete geçirecek, düşünmeye zorlayacak ve katılım sağlatacak etkilere de neden olabilir.
Televizyonlarda izlemiş olabilirsiniz adam otobüse biniyor herkesin suratı asık, o sırada elinde ki tablette izlediği şeye yüksek sesle gülmeye başlıyor, otobüstekiler önce dönüp garip garip bakıyorlar sonra tek tek neye güldüğünü bilmedikleri adam gibi gülmeye başlıyorlar. Sokağınızdaki çöpleri toplamanız her çıktığınızda yerde ki çöpü alıp çöp bidonuna atmanız çünkü insanlar çöpü dışarı atmazlar, merhaba demek insanlar birbirine selam verirler, yaşlı birine yardım edip karşıdan karşıya geçirmek…Başlangıçta küçük olaylar ve yapılanmalar büyük değişiklere öncülük edebilir.
Domino taşlarının onlarca, yüzlerce, hatta binlercesini önce sıra ile özene bezen dizersiniz, sadece bir tanesine vurduğunuzda zincirleme tüm taşlar öndeki taşları iterek en son taş ayakta kalmayana kadar akış devam eder ve son taş ile son bulur ..Bu olay taşa vuruğun anda başlar takii son taşa kadar geçtiği süredir ..
Belki bizde çevremizde kelebek etkisi oluşturabiliriz , kendiniz için , aileniz için , çevreniz için , toplum için ,ülke için , dünya için … İnanç için ..

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Mustafa Dalgalı 08.11.2018 06:17
Merhaba fazilet hnm okuyan unuversite ogrencisi kizim icin burs yardimi talebinde bulunmustum sizden ricsm bir baba olarak sesimizi duyurmanizi istiyorum daha once size durumumuzu yazmistim bizide yayinlarsaniz cok memnun olurum tesekkur ederim.
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑