Lastik İş’te genel kurul
Düğün hediyesi olarak böbreğini verdi
Akşener, Kocaeli'ye geliyor
Hürriyet adaylarla bir araya geldi
İbrahim Bıyıklı Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

Mühendislikten hakimliğe geçiş

11 Temmuz 2018 Saat: 17:26

Meslek seçimlerimizi maalesef isteğimizle yapamıyor, seçmek istediklerimizi yazıyor şansımıza ve sıralamamıza göre yazdıklarımız arasından bir üniversitede okumaya başlıyorduk. Başarılı bir öğrencilik sonrasında da zamanında okulumuzu bitirip iş dünyasında yolculuğa başlıyorduk.
Benim de aynen böyle oldu Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliğini kazandım, 4 yılda başarı ile mezun oldum, gerçekten çalışkan ve hırslı bir öğrenci idim ve süre uzatımı yapmadım, dönem arkadaşlarım bilirler sınıfın tüm notları bende idi ve tüm sınıfa notlarımı ben verirdim. Hem de ego yapmadan, hocanın anlattıklarını harfiyen yazar ve evde temize çekerdim, böylece zaten çalışmışta oluyordum.
Orta ve Liseyi Erenköy Kız Lisesinde okudum hem de Edebiyat bölümünde çünkü benim asıl hedefim, okul sıralaması yaparken bir sonraki tercihim olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi idi. Belki de adalete olan inancımdan, adil olmayı, dürüst olmayı sevdiğimden, suçlu ise de cezasını vermekten çekinmediğimden dolayı olsa gerek Hukukçu olmak benim idolümdü, yapmayı düşündüğüm, hayran olduğum bir meslekti, hâkim ve savcı olmak. Avukat olmak değildidi hedefim.
Gazetede okudum…’’ ResmiGazete ’de yayımlanan 703 numaralı kararnameye göre, hâkim ola şartında değişikliğe gidildi. Buna göre, hâkim olmak için herhangi bir 4 yıllık üniversite diploması yeterli olacak. ‘’
Allah ‘ım nasıl mutlu oldum anlatamam. Yasa nasıl olur detayları neleri getirir bilemem ama Hukuk okumaya gerek yok anladığım kadarı ile Mühendisten de Hâkim olabilecek. Belki yasaları öğrenmek zor olabilir ama aç interneti oku yasayı, kanunları irdele, emsalleri bul ve karar ver.
Bu arada çevremizde, iki yıllık okul mezunu olup çevresine 4 yıllık mezunuyum, müdürlükler, yöneticilikler yaptım diyenler ne yapar onu bilmem, sahte diplomalıları düşünemiyorum bile.
Hukuk Fakültesi mezunları ne yapacak , hangi işi yapacaklar ama bu benim gibi hukuk severlerin işine gelir ve bu KHK tam bana göre .. İstediğin okulu okuyamadın olsun sonunda istediğin mesleğe geçiş yapabilirsin neden olmasın?
4 yıllık üniversite derken açık öğretim de bu sınıfa giriyor mu? Olur mu olur ..Şahsım adına , Hâkimlik yolunda bir mühendis olarak adım atmayı düşünebilirim ..

BİRBİRİNE BAĞLI
Hâkim kaza yaparak birkaç kişinin ölümüne neden olan sürücünün ehliyetini iptal edince, sürücü itiraz etmiş ‘ Aman hâkim bey diye sızlanmış, benim yaşayabilmem için şoförlük yapmama bağlı ‘’ Hâkim cevap vermiş ‘’ Başkalarının yaşaması da sizin şoförlük yapmamanıza bağlı ‘’
SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR18 Şubat 2019 Saat: 16:57
NASIL OLMALI…!13 Şubat 2019 Saat: 15:52
TIKANDI BABA HİKÂYESİ11 Şubat 2019 Saat: 15:52
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑