Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

NEDİR BU KURALLAR…

13 Ocak 2020 Saat: 15:29

Zengin ve kalkınmış ülke insanlarının davranışlarını incelediğimizde, büyük bir çoğunluğun şu prensiplere ,ruhen , beden ve kalben inandığını görüyoruz….Nedir bu prensipler bakalım birlikte.
1. Temel ahlaki kurallar
2. Dürüstlük
3. Sorumluluk
4. Kanun ve kurallara saygı
5. Başkalarının hakkına saygı
6. Çalışkanlık
7. Tasarruf ve yatırıma inanç
8. İrade
9. Dakiklik
İnsanoğlu yaradılışı gereği acılardan kaçar ve mutlu olmak ister, ancak insanın mutlu olması çevresinde ne kadar çok mutlu insan olması ile bağlantılıdır çünkü insanlar birlikte yaşar. Mutluluk sadece kendisi için değil toplum için önemlidir ve toplumun etkisi altındadır.
İnsan neyin iyi neyin kötü olduğunu ancak sezgileri yolu ile anlayabilir, tek başına yaptığı yürümek, koşmak, müzikdinlemek, sinemaya gitmek eylemlerini yapabileceği gibi toplumda yardıma ihtiyacı olan birisine yardım ederek te geçirebilir.
Toplumda olan geçmişten bugüne gelen tüm değerlerin oluşumu örf ve adetlerimizi meydana getirmiş.
Geçmişteki örf ve adetlerimizden örnekler verelim istersek ..
Zimem Defteri, günümüzde hepimizin bildiği veresiye defteridir. Ramazan’da zenginler, bakkal, manav gibi alışveriş yapılan yerlere gider, defterden rastgele sayfa koparır “Silin borçlarını, Allah kabul etsin” denilen defter.
Kahve, günümüze gelen en bilindik adet kahvedir. Eskiden kahvenin yanında su getirilir, misafir, toksa önce kahveyi alır; aç ise suyu alırdı. Ev sahibi de ona göre ikramda bulunur.
Çiçek, Sokağa bakan pencerede, sarıçiçek görürseniz bunun anlamı “Bu evde hasta var, kapının önünde ya da sokakta gürültü yapma” demekti. Kırmızı çiçek ise “Bu evde gelinlik çağına gelmiş, bekâr kız var. Evin önünden geçerken küfür etme ve konuşmalarına dikkat et” demek.
Sadaka Taşı, eskiden cami ve türbelerin önünde sadaka taşları bulunur. Gösterişi sevmeyen zenginler, sadakalarını taşlara bırakır, ihtiyacı olan da gece gelip alır. Böylelikle geçim sıkıntısı çeken ve çalışma gücünde olmayan insanlar, dilenmekten kurtulmuş olur.
Toplum içerisinde yer alan her ailenin, her memleketin kendine özgü örf ve adetleri olabilir. Burada önemli olan toplumun tamamının çağa uygun gelenek ve göreneklere uymasıdır.
Ama asıl olan nedir biliyor musunuz? Hesap verilebilir bir ülke olmasıdır ..O zaman hesap sorar , hem de hesap sorulabilirsiniz ..

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ESKİ PERŞEMBE PAZARI ALANI20 Ocak 2020 Saat: 13:15
AMAN DİKKAT...15 Ocak 2020 Saat: 14:12
EVDE BAKIM HİZMETİ GEREKLİ Mİ?8 Ocak 2020 Saat: 10:44
BULUNMAZ HİNT KUMAŞI6 Ocak 2020 Saat: 10:59
2020 YILINA BAŞLADIK BİLE…1 Ocak 2020 Saat: 14:18
Tüm Yazıları
Yukarı ↑