Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

O KAYIK HER ZAMAN BOŞTUR..

3 Nisan 2019 Saat: 17:05

Genç bir çiftçi kayığıyla nehirde akıntıya karşı kürek çekerken kan ter içinde kalmıştır. Yetiştirdiği meyveleri köye götürürken, meyveleri yetiştirirken yaşadığı sorunlarda bir bir gözünün önünden geçmektedir. Şimdi emeğinin karşılığını alacaktır.

Hava çok sıcaktı ve bunaltıcıdır. Bir an evvel teslimatını yapıp karanlık basmadan evine dönmek istiyordur. İleriye baktığında kendi teknesine doğru hızla yaklaşan bir kayık görür. Yolundan çekilmek için deli gibi kürek çeker ama bir işe yaramaz.

Çiftçi “Yönünü değiştir! Bana çarpacaksın!” diye bağırır. Ama kayıkta bir değişiklik olmaz ve sonunda ona gelip çarpar  “Geri zekâlı!” diye bağırır çiftçi. “Bu koca nehirde gelip benim kayığıma çarpmayı nasıl başardın?” Kayığa öfkeli bir şekilde bakarken içinde kimsenin olmadığını görür. Halatından koparak akıntıya kapılan boş bir kayığa bağırıyordur.

Dümeni başka birinin tuttuğunu düşündüğümüz zaman farklı davranmaya başlarız Başımıza gelenlerin suçunu o aptal görüntülü, duyarsız insana atabiliriz. Bu şekilde öfkelenmeye, öfkemizi eyleme vurmaya, suçlu aramaya ve kurban rolünü oynamaya hakkımız olur.

Kayığın boş olduğunu görünce daha sakin davranırız. Suçlayacak bir günah keçisi olmayınca kızamayız. Başımıza gelenlerin kaderin bir oyunu ya da şanssızlık olduğunu kabul ederiz. Hatta halatından kopmuş başıboş gezen bir kayığın koca nehirde gelip bizi bulmasının saçmalığına gülebiliriz.

Aslında, o kayık her zaman boştur. Biz de her zaman boş bir kayığa bağırırız. Boş bir kayık bilerek bize çarpmadığı gibi günümüzü bozuk notalarla dolduran insanların niyeti de bize çarpmak değildir.

Size çarpmaya çalışan o kayık bazen görünmeyenler ile öylesine doludur ki, dümeni kim tutuğunu fark bile edemezsiniz. Ayak oyunları, başarı hırsı, kazanma hırsı yanlışlar yaptırır olaylara geniş bakış acısı ile bakmanızı engeller. Etrafın temizlenmesi gerekir ki içinde bulunduğunuz kayık sizi öfkelendirip akıntıya kapılmanıza fırsat vermesin.

Sakinlik ve tevazu her zaman başarı getirir, birliktelik getirir.

Çevremizde ve hatta kendimizde her zaman bir boş kayık vardır, kurtarıcımız, sakinleştiricimiz.

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

27 MAYIS..27 Mayıs 2020 Saat: 15:24
SAÇMA HAREKETLERE BİR SON VERİN23 Mayıs 2020 Saat: 15:05
DAKİKAN VAR...21 Mayıs 2020 Saat: 15:29
Tüm Yazıları
Yukarı ↑