Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

ÖĞRENCİLERİN KREDİ BORÇLARINI…

8 Temmuz 2019 Saat: 16:37

Üniversite okuyanlar bilirler yepyeni bir hayata başlıyorsunuz, yeni bir çevre, yeni yaşam hatta yeni bir il ya da ilçede ailenizden ayrı, ailenizlebirlikte. Tüm güzellikleri ve cefaları ile birlikte, oturduğunuz yer dışında ise sorun daha büyük ev bulma, yurt uygun yurt bulma, cemaatli, cemaatsiz, sorunsuz yurt bulma.

Eşyası elektriği, suyu, arkadaşı bulmak anlaşacağı arkadaşı bulmak inanın çok zor, ben şanslı idim ailemle okudum, oğullarım biri Kütahya ‘da, diğeri Ankara ‘da okudu ev bulmak, yurtta kalmak sorunları yaşadık, sorun demeyelim aslında en azını yaşadık bizim gibi şanslı olmayan milyonlar var. Zamanında Yıldız Üniversitesinde okurken ailem ile oturduğum için ev sorunu yaşamadık, ama o dönemde bende KYK dan burs aldım, oğullarımda; aldığımız kredi borcunun geri ödemelerini de yaptık.

Bizim hamd olsun imkânımız vardı ödedik ya durumu olmayan yeni mezunlar ve aileleri, işsiz gençler bunu nasıl ödeyecekler. Zaten işi yok ailesine kendini yük olarak görüyor birde yıllar önce imkânı olmadığı için aldığı kredileri devlet geri istiyor.

Sosyal devlet miyiz, halkın ihtiyaçları karşılanmalı, kendi vatan evladına öncelik verilmeli mi? Adaletsizlik giderilmeli mi? Evet kesinlikle ..

8 Milyon Üniversite öğrencisi varmış, gerçek ve üst düzey öğretim veren kaç üniversite var? Derslerine Profesör girmeyen, Doçent dahi girmeyen öyle çok öğrenci var ki mezun olunca okulun kalitesine bakan kurumlarsa azınlıkta, Özel sektör buna daha çok dikkat ediyor.

Açık öğretim gerçek üniversite olamaz , amfilerde ders yoksa , okul ve sıra kokusu almıyorsan hoca ile birebir konuşmuyor , tartışmıyor ve bilgi almıyorsan boşuna ..nafile , parayı basıp ismi yabancı okullardan , yabancı yazılar yazılı kargo ile diploması gelen üniversiteler çok komik…Sertifika gibi üniversite diploması hatta diplomaları ..

Gelelim KYK kredisine özellikle imkânı olmayan öğrenciler için geri ödemeyi iptal edin hatta tüm öğrenciler için iptal edin madem çocuk istediği yeri seçemiyorsa, vatan evladına bu uygulamayı vermiyorsan geri ödeme istemeyin.

İşverene uyguluyorsun, patronlara uyguluyorsun  kredi çekene uyguluyorsun, bankalarauyguluyorsun, turizme uyguluyorsun , laf olsun diye geri dönüşümsüz girişimci parası veriyorsun , yolunu bulan bilene uyguluyorsun …. üniversite öğrencisine uygulamıyorsun …

Üniversite öğrencilerinin kredi borçlarını silin ..!! Vatandaş alıştı nasılsa ödemeye hiç değilse üniversite öğrencisine , akademik öğrenciye gitsin parası ..

Sınırlama getir , öğrenciyi teşvike zorla , devlete farklı açıdan yardımı olmasını sağla , belli puan ile okuldan mezun olan zamanında mezun olan ((hadi 1 yıl daha verelim)) öğrencilerin daha doğrusu mezunların kredi geri ödeme borçlarını silelim ..

Hayata başlarken devlete olan vefa borcu olsun ama kredi borcu olmasın ..

Burs alan olursa onlardan ki …bu arada bir çok yerden ve kişiden burs alanlardan söz etmiyorum ..ama bunu yapmayan , yapamayan mezunlardan bu parayı geri almayın , hatta faiz uygulamayın , icra takibi hiç yapmayın .. ülke evladına bu kadar kıyağınız olsun artık ..

Tasarruf veya devlet hazinesini başka yerlerden kısalım ..

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

FAİZ NEDİR? HELAL Mİ? CAİZ Mİ?22 Ocak 2020 Saat: 14:18
ESKİ PERŞEMBE PAZARI ALANI20 Ocak 2020 Saat: 13:15
AMAN DİKKAT...15 Ocak 2020 Saat: 14:12
NEDİR BU KURALLAR…13 Ocak 2020 Saat: 15:29
EVDE BAKIM HİZMETİ GEREKLİ Mİ?8 Ocak 2020 Saat: 10:44
Tüm Yazıları
Yukarı ↑