Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

RAMAZAN BAYRAMI

3 Haziran 2019 Saat: 15:20

Ramazan ayı hayırlısı ile bitti ve Ramazan Bayramına ulaştık, oruç tutanı, tutmayanı, tutamayanı ile Allah için yapılması gereken ibadeti tamamladık. Ne mutlu sağlığı yerinde olup 30 Ramazan oruç tutabilene sadece bedeni açlık değil, ruhani tokluğu yaşayarak bu ibadeti yerine getirebilmek.
Ziyaretlerini yapabilmek dedim ya her şeyi yerinde ve zamanında yapabilmek önemli olan, bu sana sanki oruç tutan sayısı azaldı, hatta oruç tutmadığı saklayanların sayısı arttı demek sanki daha doğru olur.
Açığı, kapalısı bu kadınlar için ya erkekler için bu ayırımda yapılamıyor tutmayan , tutamayan sayımız da artış biraz artmış gibi…!! Nedenini sorgulamak bana düşmez ilgilendirmez de ama insanlar sanki İslamiyet’ten biraz uzaklaşıyor ya da İslamiyet’i sadece Kelime i Şehadet den ibaret diye kabul edenlerin sayısı arttı ..
Tatil başladı bile, kazalarda öyle insanlar gidecekleri yere bir an evvel yetişmek, bir gün daha tatil yapmak için hayatlarını hem kendi, hem ailelerinin hayatlarını hiçe sayıyorlar. Araçlarının göstergelerinin hakkını vermek için basıyorlar gaza Allah ne verdi ise ..
Ramazan ayında fırsat buldukça ziyaretler yapmaya çalıştık, gidilmesi ziyaret edilmesi gereken yerleri elimizden geldiğince ziyaret ettik. Kafama takılan bir soruyu bulmaya çalıştım?
Konuştuğum belki yüzlerce kişi , yüzlerce insanda benim gibi düşünüyordu ve bir çoğu bunu dile getirmiyor ya da getiremiyordu ..
Camii ziyaretlerinde camilerde ki maneviyat ruhu, bu ruhu hissetmek ibadetleri huzur için de yapmak ya da ev ziyareti gibi ziyaret etmek ..Aradığı maneviyatı bulamamak ..Ruhsuz olarak binadan öteye geçememek .
1. SORU: Camiyi altın suyu ile süsleyip, nakışlı taşlarla inşa etmek caiz midir?
1. CEVAP: Camiyi altın suyu gibi şeylerle süsleyip nakışlı taşlarla inşa etmek doğru değildir. Camileri yapmaktan gaye Allah'a kulluk etmektir. Gururlanmak ve kibirlenmek değildir. Cemaat huzur verecek kadar geniş, yüksek ve havadar olması kâfidir. Fazla israfa kaçmak, mihrap ve kubbesini akıl ve hayale gelmeyecek nakışlarla nakışlayıp süslemek ve milletten toplanan parayı lüzumsuz yere harcamanın bir manası yoktur ve bu paralara yazık olur. Zira bu milletin bin bir ihtiyacı vardır.
2.SORU: Bir gayri Müslim’in camide çalışması veya yardım etmesi caiz midir?
2. CEVAP: Bir gayri Müslim’in caminin inşaatında çalışması ve yardım etmesi caiz olup olmadığı hususunda ihtilâf vardır. Bazı âlimlere göre caiz değildir. Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyuruluyor: "Müşriklerin kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescitlerini imar etmeleri mümkün değildir ve onların bütün yaptıkları boşunadır ve onlar ateş içinde kalıcıdırlar. Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekât veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler.
Benim bulduğum cevaplar bunlar …
HAYIRLI BAYRAMLAR DİLERİM, RABBİM İNŞALLAH NİCE RAMAZANLARA SAĞLIK, HUZUR VE MANEVİYAT İLE ULAŞMAYI NASİP EDER..

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑