Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

SİYANÜR VE İNTİHARLAR

18 Kasım 2019 Saat: 13:16

İstanbul ‘un Fatih İlçesinde dört kardeşin siyanür ile hayatını kaybetmeleri olayı ile başlayan olay, hafta boyunca yeni haberlerle devam etti. Rahmetli ananem kıyamet alametlerini sayarken hiç unutmam kıyamet günü yaklaştığında insanlar yarı deli olacaklar derdi.
Şimdi bakıyorum herkes agresif, sabırsız, mutsuz, huzursuz, doyumsuz, hep daha fazla ya da hiç bir umudu yok bunu hangi nedenle olursa olsun yaşıyoruz. Kimi insan güçlü zorluklar ile mücadele yöntemini bulmuş ve başarıyor kimisi ise zayıf en ufak dokunmada ayakları boşluğa düşüyor.
TÜİK verilerine göre geçen yıl 2018 de 3161 kişi hayatına son vermiş, neden olarak da hastalık, geçim zorluğu ve aile geçimsizliği, işsizlik en başta nedenler. Ve ne yazık ki kadınlar intihar vakalarının çoğunu oluşturuyor.
Üstelik ülkemiz yüzde 80'ın Müslüman olduğu düşünülen bir ülke, Müslümanlıkta, inançlarımıza göre intihar eylemi günah ise, peki inançlı ve imanlı kişiler miyiz gerçekten sorgulanması gerekmez mi? Allah korkusu ve sevgisi, cehennem korkusu ülkemizde intiharlardan vaz geçmek için, bunu düşünmenin bile olmaması gerektiği ciddi bir düşünce tarzı değil mi?
İntihar etmeme düşüncesinin bir başkası ise yakınlarıma benden sonra ne olacak? Aile bağları..
Eğer intihar olayları arttı ise o zaman yetkililer bu iki konuyu gözden geçirmeliler, inanç kaybı ve aile birliği.
Uzmanlar intihar olaylarının savaş ve ekonomik kriz dönemlerinde arttığını ifade ediyor, aslında kadına, çocuğa, hayvana, anasına, babasına, kardeşine şiddet ve tecavüz olaylarındaki artış insanların ruhsal bozukluklarının sinyalini veriyor. Bilgisayar ve sanal medyada bu olayı tetikliyor.
Camilerde bu konuda inanç yönü ile yerel yönetimler bilimsel ve teknik yönleri ile vatandaşların sorunlarını dinlemeli ve sorunlarına bir nebzede olsa çözüm bulmalı.
Siyanür, madencilikte, özel durumlarda kullanılıyor satılması ve alınması özel durumlarla oluyor peki nasıl bulunuyor. Hadi benim canım sıkıldı şuradan biraz siyanür alayım diye mi düşünülüyor? Ben gidiyorum yanımda birkaç kişiyi de götüreyim mi deniliyor?
Şimdi bir düşünün birinin kafayı yediğini ve toplu yemeklerin birinde bunu uyguladı…!! İşte toplu katliam.. Olur mu? Neden olmasın..
Arama motorlarına giren herkes çoluk, çocuk hepsi rahatlıkla siyanürü bulabilir.. Lütfen bu ülkede paran varsa bulamayacağın ve alamayacağın hiç bir şey yok.. Bunu bilmeyen mi var..?
Toplu program düzenleyen birimler insanları dinleyin, inceleyin ve takip edin.. Kadına, çocuğa, gence program düzenleyenler sayılar konusunda övünmek yerine tedavi ve onarma konusunda övünün.
SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

FAİZ NEDİR? HELAL Mİ? CAİZ Mİ?22 Ocak 2020 Saat: 14:18
ESKİ PERŞEMBE PAZARI ALANI20 Ocak 2020 Saat: 13:15
AMAN DİKKAT...15 Ocak 2020 Saat: 14:12
NEDİR BU KURALLAR…13 Ocak 2020 Saat: 15:29
EVDE BAKIM HİZMETİ GEREKLİ Mİ?8 Ocak 2020 Saat: 10:44
Tüm Yazıları
Yukarı ↑