Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

TURİZMDE KADININ GÜCÜ

5 Ağustos 2019 Saat: 15:41

“Turizm Sektöründe Kadın Gücü, evet kadın her alanda söz sahibi oldu, olduğu ifade ediliyor ben buradayım, ayaktayım ve desteksiz durabiliyorum diyebilen kadınların sayısı artıyor.
Bu sektörlerden bir tanesi de turizm sektörü kadın erkek eşitliğinin olması gerekliliğinin altı önemle çizilmekte.
Ulusal turizm toplantısında sektörün sürdürülebilir kalkınması ve tam potansiyelini ifade etmesini sağlamak için turizmde her iki cinsiyetin de hükümet politikalarında eşit muamele görmesi gerektiği üzerinde durulmuş, uluslararası seminerde ana tema "Turizm sektöründe kadınların güçlendirilmesi ve kadın erkek eşitliği" üzerine yoğunlaşmış. Kesinlikle bizim ülkemizde bu toplantıda yerini almalıydı .
Şimdi sıra bizim ülkemizde, Turizmdeeğitimin rolü ve kadınların sektörde yer bulmaları çok önemli, turizm işletmecisi kadınların görünür olmaları, duyulur olmaları.
Ekonominin ve toplumun hemen hemen her alanında doğrudan ve dolaylı olarak yer alıyor kadınlar.Bu gücü , ve devlet desteğini hisseden kadın , sosyal sorumluluk almaya zorlanmalı..
Araştırmalara göre Latin Amerika ‘da kadınlar hizmet ve idari işlerin %62 sinde hizmet ederken, %36 ile turizmde kadın istihdamının en yüksek paya sahip olduğu bölge olmasına rağmen kadın yöneticiler aynı görevlerde bulunan erkek meslektaşlarından %10 ile %15 daha az kazanmakta.
Ülkemizde bu oransa oldukça düşük, hele ilimizde komik oranlarda.
Turizm istihdam, girişimcilik ve sorumluluklarının yerine getirilmesi açısından kadınlara sunulabilecek fırsatlar dünyasıdır ve kadınların girişimciliğini gösteren iyi bir istihdam alanıdır.
Turizmci girişimci kadınlarımız ekonomik gelişme ve üretme ihtiyacından kaynaklanırken, sadece kadınlar için gelir kaynakları yaratmakla kalmaz, ülke ekonomisine de önemli bir katkıda bulunur.
Kadın Turizmciler sadece günlük geziler yapan, bu gezileri de erkek şirket sahiplerine tura katılacak müşteri bulmak ve az da olsa buradan faydalanmak olmamalı.
Turizm sektörünün içinde olmalı kalmasından, yemesine, içmesine gezmesine kadar organize etmeli vergisini vermeli, işçi istihdam etmeli.
Turizm sektöründe ki kadın, erkek eşitsizliği giderilmeli bu sektörde kadın taşeron değil, işveren olmalı ve sayılar artmalı… Madem Turizm bacasız kazanç ve sanayii ise o zaman kadın bu sektörde yerini almalı ..
Devletin kiraya verdiği işlettirdiği yerlerde kadılara da en azından, gerçek anlamda yer açılmalı…
SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑