Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

FAZİLE ÖZKURT
FAZİLE ÖZKURT

ULAŞLI SAHİLİ

7 Ağustos 2019 Saat: 15:01

Kocaeli’mizin sahilleri artık bir başka güzel olmaya başladı, insanlar artık kendilerini sahillere atıyorlar. Sadece SEKAPARK ile sınırlı değil hemen hemen her ilçenin güzel bir sahili ve düzenlemesi var.
Hafta sonunda Ulaş‘lının en az 4 asırlık ailesi olan Gülay arkadaşımın davetlisi olarak gittim, daha önce bunca yıllık Kocaeli‘li olmama rağmen ya 2 defa ya 3 defa gitmişimdir.
Ulaşlı küçük bir sahil kasabası görüntüsünde herkes birbirini tanıyor, selamlaşıyor sahil halkı kendini daha bir Ulaşlı’lı görüyor. Kendilerini Gölcük‘lü değil Ulaşlı‘lı görüyorlar
Mütevazı 2 çay bahçesi var insanlar akşam erzaklarını alıp sahile gidiyorlar ve orada adeta imece usulü ile yapılmışçasına birlikte yiyorlar içiyorlar
Müyesser Teyzemiz çok müzik bir hanım, Ulaş‘lıya gelin gelmiş… Ulaş’lı da hala devam eden düğün geleneklerinden bahsettiler, gelin ve damat ev ev dolaşır davul zurna ile her evden bir şeyler alır ve meydanda toplanıp.. yer içer oynarlarmış..
Teyzemiz bize evinde elleri ile açıp yaptığı börekleri ikram etti, Müyesser Teyzemiz aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. BÜYÜKAKIN ‘ın annesi ile çocukluk arkadaşı imiş, birlikte yaşadıklarını anlattı, Ulaş‘lının geçmişinden imar durumu öncesinden , yapılanlardan ..uğradıkları zararlardan bahsetti ..
Bu arada Sn. BÜYÜKAKIN‘ın, Ulaş‘lı için farklı olduğunu söylüyorlar, kendisini mütevazı ve kendi oğulları olarak gördüklerinden bahsediyorlar.
Sahilde yürüyüş yaptık, insanlar sürekli birbirleri ile selamlaşıyor hatır soruluyor, sohbet ediliyor, çay bahçelerinin olduğu bölüm güzel aydınlık, yürümeye devam ettik Ulaşlı sonunda kaderine terk edilmiş bir çay bahçesi binası duruyor.
Arkadaşım "Orası eskiden ışıl ışıldı, müzikler çalar vatandaş çok güzel eğlenirdi hiç sorun olmazdı ,düğünler olur tüm vatandaşlar oraya akın ederdi ..Şimdi ise hapçıların, tinercilerin mekanı oldu oraya hava karardıktan sonra gidemiyoruz ..çok güzel bir alan olmasına rağmen ürktüklerini "söyledi
Ulaşlı olmanın ayrıcalığı ile o alanın değerlendirilmesini istiyorlar, yolda karşılaştığımız kişilerde aynı şeylerden yakındılar, çok güzel bir sahil beldesi olan yer karanlık ve uygun olmayan kişilerin mekân tutmaları yüzünden sanki göz ardı ediliyordu.
Müyesser Teyzemizin Ulaşlı ‘nın üst tarafında da evi ve bahçesi varmış, meyve bahçesi varmış ..en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek, hikayelerini dinlemek üzere vedalaştık, Bunca yıl Kocaeli’nde yaşamış biri olarak Ulaşlı sahilinin keşfedilmemesine üzüldüm . Gülay‘la ayrılırken eşim gelecek, belki gece denize bile gireriz diye söyleyince bir şok daha yaşadım ..Neden..? Halk geceleri dahi rahatlıkla denize giriyorlarmış..
Daha önce Ulaş‘lıya Belediye Başkanı Sn . Nihat ABİŞ‘le Televizyon programı çekimleri için gitmiştim ama bu sefer Ulaşlı bana bir başka, farklı bir sahil geldi.
Ancak şu var ki çalıştırılmayı bekleyen, yıpranma yolunda ilerleyen bir bina var, çalışmasını eski coşkusunu yaşamak isteyen, sabırsızlıkla bekleyen bir Ulaş lı halkı var…!!

SAYGILARIMLA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DİZEL ARAÇLAR BİTİYOR MU ?4 Aralık 2019 Saat: 15:47
ŞEYTANIN İŞİ2 Aralık 2019 Saat: 11:00
KENDİNDEN EMİN OLMAK27 Kasım 2019 Saat: 14:10
SİYANÜR VE İNTİHARLAR18 Kasım 2019 Saat: 13:16
Tüm Yazıları
Yukarı ↑