Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Fethiye esnafının talebi

İzmit’in en işlek caddelerinden ve sembol yerlerinden olan Fethiye Caddesi esnafları, uzun bir süredir çözülmeyen sorunlarından dolayı mağduriyet yaşıyorlar ve konuyla ilgili taleplerini sıraladılar

8 Kasım 2019 Saat: 17:17
Fethiye esnafının talebi
Fethiye esnafının talebi

İzmit’in en işlek caddelerinden ve sembol yerlerinden olan Fethiye Caddesi esnafları uzun bir süredir çözülmeyen sorunlarından dolayı mağduriyet yaşıyor. Gündüz vakitlerinde trafiğe kapalı olan Fethiye Caddesi, saat 20.00’den sonra araç trafiğine açılıyor. Bazı vatandaşların bu saatlerden sonra caddeye araçları ile gelerek o saatlerde hizmet veren dükkanların önüne araçlarını park ediyor. Kimileri araç içerisinde otururken, dükkanın önünün kapatılmasından dolayı uyaran esnaflara tehditvari cümleler sarf ediyor. Fethiye Caddesi esnafları ile yaptığımız görüşmelerde sorunların ortak olduğunu ve yaklaşık 2 yıldır UKOME, Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’ne taleplerini iletmelerine rağmen sorunun çözümü adına bir cevap alamadıklarını belirtiyor.
KESKİN, ‘SAAT 20.00’DA AÇILMASINA KARŞIYIZ’
Fethiye Caddesi’nin en eski esnaflarından Emine Keskin, “Biz burada Fethiye Caddesi esnafları olarak akşam saat 20.00’da açılmasına karşıyız. Buradaki insanların ihtiyacı için yol açılıyor. Baba parasıyla araba almış insanlar gelip arabalarını park etsinler diye değil. İkincisi burada bir yangın çıksa arazöz bile giremez. Bizler canımızı dükkanda bırakıp gidiyoruz. Park edilmiş arabalarında ne içtikleri belli değil.” ifadelerini kullandı.
‘ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN KARAR VERİN’
Keskin konuşmasının devamında, “Caddemizin açılışının saat 22.00’a alınmasını istiyoruz bu caddede 23.00’e kadar açık dükkanlar var ve bu dükkanların kiraları 10 bin liranın üzerinde. Elinizi vicdanınıza koyun öyle karar verin. Ben bu caddenin en eski esnafıyım. 1962 yılından beri buradayım. Ne olması gerektiğini iyi bilirim. Sabaha kadar buralarda kusmuşlar. Sabah geldim basacak yer yok. Kapının önündeki bu pislikleri ben yıkadım” dedi.
SANCAR, ‘BU SORUNDAN DOLAYI BURADA İŞ YAPAMIYORUZ’
Ardından görüşlerini bildiren Nil Beyti Ocakbaşı’ndan Vefa Sancar,“Buradaki sorun hepimizin sorunudur. Hepimiz burada ekmeğimizin peşindeyiz. Esnafların açık olduğu saatlerde bu caddenin araca açık olmasını istemiyoruz. Burası İzmit’in 1 numaralı adresidir. Buraya hep dükkanların önüne araç park ediyorlar. Bunun üzerine bir de saygısız şekilde tavırlar yapıyorlar. Buraya bence hiç araba girmesin, girecekse de saat 10.00’da girsin. Bu sorundan dolayı burada iş yapamıyoruz” diye konuştu.
YILDIRIM, ‘CADDE AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR’
Bir diğer esnaf Kafe Kristo sahibi Mehmet Yıldırım, “Biz burada saat 23.00, 23.30’a kadar hizmet veriyoruz. Son 1-2 senedir saat 20.00’den itibaren burası arabalarla doluyor. Dükkanların önünü kapatıyor. Saygısızlık yapıyorlar. Burada kapımızın önüne araçlar çekiliyor. Bu sorunun yanında buraya araç parkeden kişiler çevreye rahatsızlık veren kişiler oluyor. Bu konunun acilen çözülmesi gerekiyor. Bu caddede tedarikçiler hepsi zaten sabahtan geliyor. Bu yolu akşam açacaklarsa saat 22.00’da olması daha uygun olur. Yani anlayacağını bu cadde amacı dışında kullanılıyor” sözlerini kullandı.
ATMACA, ‘SAAT 20.00’DEN ERKEN BİLE YAPIYORLAR’
Son olarak görüşlerini sunan Kokosh Giyim sahibi Niyazi Atmaca, “Burada bütün arkadaşların zaten aynı sorunu anlattığını düşünüyorum. Çünkü hepimizin sorunu aynı. Dükkanlarımızın önü kapanıyor. Saygısız, bağırıp çağıran tavırlardaki insanlar bunu yapanlar. Saat 20.00’den sonra araca açılıyor. Saat 20.00’den sonra değil saat 22.00’den sonra olması daha faydalı olur. Ama saat 20.00 bir tarafa daha da erken bu hareketi yapanlar oluyor. Burada çoğu zaman bu sebeplerden dolayı tartışmalar yaşanıyor” diye konuştu.
HÜRRİYET, ‘GEREKİRSE ANKET YAPAR FİKİRLERİ ÖĞRENİRİZ’
Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Konuyu ve talebi ilgili başkan yardımcılığımız ve müdürlüklerimiz ile değerlendireceğim. Geçmiş uygulamaları ve tüm esnafların taleplerini bilemiyorum. O yüzden de olumlu ya da olumsuz bir şey şu anda söyleyemem. Ama gerekirse anket yapar tüm fikirleri öğrenmiş oluruz. Gelişmelerden haberdar edeceğim sizleri” sözlerini kullandı. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Fethiye esnafının talebi

Akşam 20.00’dan sonra araç girme yasağı kalkıyor ve cadde araçlarla doluyor.

Fethiye esnafının talebi

Gündüzleri çöp konteynırı ve demir barikatlarla cadde trafiğe kapatılıyor.

Fethiye esnafının talebi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet.

Fethiye esnafının talebi

Esnaf Emine Keskin.

Fethiye esnafının talebi

Kafe Kristo sahibi Mehmet Yıldırım.

Fethiye esnafının talebi

Kokosh Giyim sahibi Niyazi Atmaca.

Fethiye esnafının talebi

Nil Beyti Ocakbaşı’ndan Vefa Sancar.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 3 yorum yapılmıştır
Mehmet 09.11.2019 17:35
Ben cadde esnaflarından biriyim.Ben sırf bu birkaç kişinin keyfi için evimde dinlenmeye ayırdığım saatlerden çalıp 22.00 dan sonra tekrar gelemem.O kadar istiyorlarsa parasını verir bir kaç personel çalıştırır iş yerlerini 24 saat açık tutarlar.
Ahmet Adaş 09.11.2019 02:22
Bu bahsettiğiniz esnaflar kadar benim de o caddede hakkım var.Yillardir gelir geçerim otururum kahve içerim tek bir kötü olayla karsilasmadim
Özge Hanım 09.11.2019 01:39
Hayir merak ediyorum cadde sadece bu yukarda yorumu bulunan esnaflara mi ait.Dükkanlar onların olabilir ama caddeler izmit halkının.Biz halk olarak gayet memnunuz sizin de birkaç esnafı dinleyerek herkesin ortak fikriymis gibi bir haber hazırlamanız çok yanlış ve taraflı.Bunun tam tersini düşünen tanıdığım İzmit Fethiye Caddesi esnafları var.Fatma Hanım eminim bu birkaç kalbi dar esnafın isteğini değil,izmit halkının çoğunluğunun isteğine kulak verecektir.
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑