Haberler

Siyasilerden kayyum yorumu

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş:
BAKANLIK GEREĞİNİ YAPTI
“Bakanımız açıklamasında gerekçelerini açık ve net olarak ifade etti. Terörle ilişkili ve iletişimli bir pozisyona düşmüşler. yasanın gereğini de bakanlığımız yerine getirmiş vaziyette. Belediye başkanlığı görevini yürütecek olan valilerimize başarılar diliyorum. Oradaki halkın isteklerine ve beklentilerine cevap verebilecek güzel çalışmalar yapacaklardır inşallah.”

Siyasilerden kayyum yorumu

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay:
HUKUKA VE DEMOKRASİYE AYKIRI
“Seçilmiş kişilerin seçimle gitmeleri gerekir. Siyasi iktidarın seçilmiş kişileri değiştirmeleri doğru değil, haklı da değil. Orada yüksek derece oy alıp seçilmiş olan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum tayin edilmesi doğru değil. Demokrasiye de hukuka da aykırıdır. Ama maalesef Türkiye’de hukuk sistemi yerle yeksan edildiği için hiç kimse ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ anlayışıyla ses çıkamıyor.”

Siyasilerden kayyum yorumu

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü:
YERİNDE BİR KARAR
“Belediye başkanlarının terör örgütü üyelerine destek olması, şehit ailelerine mobbing uygulaması, kaynaklarını terör örgütlerine aktarması gibi davaların olması sebebiyle kayyum atanması yerinde bir karardır. Hem millet vicdanında olumlu yer bulmuştur. Bu devletin belediye başkanı, hakimi, polisi, siyasetçisi 15 Temmuz’dan önceki Türkiye ile 15 Temmuz’dan sonraki Türkiye aynı değil. Artık kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak. Devlet güçlü. Kimse kendi devletinin kırmızı çizgilerine zarar verdirtmez. Kendi vatandaşlarına eziyet edenlerin bunun yanlarına kalmayacağını kayyum atamasıyla gördük. Seçilmiş belediye başkanı olabilirsin ama bunlara riayet etmezsen cezasını çekerin.”

Siyasilerden kayyum yorumu

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız:
HALKIN TERCİHİNE MÜDAHİL OLUNMAZ AMA…
“Burası biraz muallak. Neden hep o bölgede bu işler yaşanıyor. Bunun önceden bir belgesi, bir tespiti var mıydı? Normal şartlarda halkın tercihi ile seçilen belediyelere müdahale edilmesi doğru değil ama terörle ilişkisi olan Diyarbakır, Van ve Mardin’de böyle bir belge bilgi var ki bu şekilde kayyum atanıyor. Bence daha önceden buna müdahil olmak gerekiyordu. Belediye başkanlarının GBT’sinin aday olmadan önce tespit edilmesi lazım”

Siyasilerden kayyum yorumu

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar:
TÜRKİYE’NİN GİDİŞATI İYİ DEĞİL
“CHP Millet iradesine karşı hiçbir şey yapılamaz. Demokrasiye inanan insanların böyle bir eylemde bulunmasını doğru bulmuyorum. 5 ay oldu seçim geçeli. Bu arkadaşlar seçimden önce temiz kağıdını alıp savcılığa, il ve ilçe seçim kurullarına veriyorlar. O zaman değerlendirselerdi. Bu bence Türkiye ve dünya kamuoyu açısından hiç hoş olmadı. Maalesef Türkiye’nin gidişatı iyi değil.”

Siyasilerden kayyum yorumu

HDP İl Başkanı Şahabettin Işık:
BÜYÜK BİR AYIP
“İkinci kezhalkın iradesin darbedir. Uydurma gerekçelerle seçilmiş bir belediye başkanının hiçbir soruşturma, kovuşturma ve cezai müeyyide uygulamadan işinden el çektirilmesi halkın iradesinin yok sayılmasıdır. Halkın belediye başkanlarından hizmet beklentisi vardı ama hizmeti kestiler. Geçmiş dönem kayyumların belediyeleri nasıl borç batağına sürüklediklerini gördük. AKP, bu borç batağının hesabını veremedi ve HDP’li belediyeleri susturmaya çalıştı. Bu demokrasi açısından büyük bir ayıptır. Bu süreç kayyum atamasıyla durdurulacak bir süreç değildir.”

Siyasilerden kayyum yorumu

DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül:
DEMOKRASİ HANÇERLENDİ
“Belediye başkanları seçimden önce araştırılmıyor mu, niye mazbataları veriliyor. Niye aday gösteriliyor. Bunlar yine AK Parti’nin Avrupa’da ve dünyada Türkiye’yi demokrasi aleyhine hançerleyen görüntülerdir. Terör örgütleriyle bağlantıları vardır ama bunların seçimden önce araştırılıp adaylığının kabul edilmemesi gerekiyordu. Seçimden sonra belediye başkanını görevden almak, 21. yüzyılda bu devirde olacak şey değil. Ahmet Türk’ü tedavi olacak diye serbest bırakıyorsunuz. Varsa kabahati serbest bırakmayın ya da hiç aday yapmayın. Bu abesle iştigal bir durum. AK Pati ne yapmaya çalışıyor. Tek adamlık, tek söylem istiyorlar ama Türkiye’nin gidişatı iyi değil.

Siyasilerden kayyum yorumu

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu:
SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİTMELİ
Seçimle gelmiş belediye başkanlarının ancak seçimle gitmesi gerekir. Madem terör örgütleriyle bağlantıları var madem terör örgütleriyle iş birliği içindeler bu yeni bir şey değildir. En başından olaya el atmak lazımdı. Belediye başkanlarının seçim öncesi araştırmadan geçmesi gerekiyordu ki aday olma şartları da mevcut. Ama bunlara rağmen seçilmiş başkanları görevden almak demokrasiye uygun bir adım değildir.”

Siyasilerden kayyum yorumu

BBP İl eski Başkanı Serhat Duyar:
DÜZENLEME YAPILMALI
“Teröre destek veren belediye başkanlarının görevden alınması doğru. Yanlış olan teröre destek verenlerin aday olabilmesidir. Teröre destek verenlerin ne milletvekili nede belediye başkan adayı olamayacağı düzenleme yapılmalı.”

Siyasilerden kayyum yorumu

CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya:
SES ÇIKARMAK LAZIM
“İktidar kazanamadığı belediyeleri kayyum yoluyla kazanma telaşında. Bu duruma ses çıkarmamak demokrat bir insan davranış olamaz. İleride diğer partili belediyelerin başına gelince bas bas bağırmak için çok geç olacaktır.”

GALERİYE AİT HABERLER

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Fotoğrafa Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Fotoğrafı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Döviz Kurları


 • $
  Dolar

  Alış :5.9483

  Satış :5.9246

 • Euro

  Alış :6.5689

  Satış :6.5427

 • £
  Pound

  Alış :7.8138

  Satış :7.7562

 • ¥
  Japon Yeni

  Alış :5.4539

  Satış :5.3776

Yukarı ↑