Haberler

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

KURT, ‘ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLEBİLİR’
Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “Kamyon, minibüs, otobüs ve taksi şoförlerinde Eylül ayının birinden itibaren hem psikoteknik belgesi hem SRC şartı aranacak. Bu belgeleri ehliyet gibi düşünün. 65 yaşın üstündekiler alamayacak. 65 yaşın üstünde araç kullanan olur ve denetlemelerde bu fark edilirse hem şoföre ceza var hem de aracın trafikten men olma olayına kadar gidebilir. Yok hükmünde olmaktan ziyade bu adamların raporla bu işi yaptıklarına dair uygulama gelirse daha iyi olur. 65 yaş üzerindekiler bence araç kullanmalarında sakınca yok. Çünkü öyle şoförler var ki genç yaştakilerden daha dikkatli araç kullanıyor” dedi.

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

ATEŞ, ‘NİTELİKLİ ŞOFÖR YETİŞMİYOR’
Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili İbrahim Ateş, 65 yaş üstü vatandaşların bu araçları kullanma yasağını değerlendirerek “Burada taksici arkadaşlar var. 65 yaşın üzerinde ama daha genç duruyor. 65 yaşından sonra ne yapacak arabasını. Üzerine binemeyecek, şoföre binmek istemiyor. Kendi eli ayağı tutuyor ne yapsın bu durumda. Biz de bekliyoruz bakalım ne olacak. Her sene psikoteknik muayeneye girsin. Aklı başındaysa bence devam etmeli. Çünkü biz de sıkıntı yaşıyoruz. Nitelikli şoför yetişmiyor. Federasyona da söyledik. Bu işi cazip hale getirsinler diye. Maaşları iyi olması lazım. Kamyoncularda sıkıntı başladı. Kışın kimse kamyona çıkmak istemiyor şeklinde konuştu.
‘SAĞLIK RAPORU ŞARTI GELMELİ’
Gençler iş bulamayınca taksicilik yaptığını hatırlatan Başkan Vekili Ateş, “Tabi gençler başka bir iş buldu mu taksiciliği tercih etmiyor. Çoğu zaman şoför bulmakta sıkıntı çekiyoruz araç kullanabilme yaşının yükseltilmesi lazım. Esnafımız genç emeklilerle idare ediyor. Bu sadece bizim değil, Türkiye’nin büyük bir sorunu. 63 yaşında emekli maaşı yetmiyor diye şoför arkadaşlar federasyona şikayet etti. Türkiye’nin her yerinden bu konuda federasyona şikayetler yapıldı. Ardından mahkeme kararıyla sadece 2 yaş büyüttüler. Zaten SRC belgesi de verilmiyor 65 yaşından sonra. Yaşı aşağıda tuttular. Bunu sağlık raporuyla da denetleyebilirsin. 65 yaşından sonra heryıl sağlık raporu istenebilir” dedi.

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

IŞIK, ‘DOĞRU BİR KARAR’
Park Taksi’de çalışan 55 yaşındaki Cemal Işık, “Bence de çalışmasınlar. O yaştakileri mutlaka bu işten elesinler. Gençlere böylece yol açılır. 65 yaşından sonra çalışanlar gençlerin önünü kapatıyor. Ben o yaştan sonra ihtiyacı olduğuna inanmıyorum. Zaten emekli maaşı mutlaka vardır. Sadece o yaşlarda insanın canı evde oturmaktan sıkılabilir. Bunun için de birçok aktivite var yapacak. Torunun parkta gezdirsin. Çocuklarıyla tatile gitsin, memlekete gidip orada vakit geçirsin ama taksicilik yapmasın. Çünkü belli bir yaştan sonra vücut gençlikte olduğu gibi çalışmıyor” diye konuştu.

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

KAÇMAK, ‘GEÇİNMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR’
20 yıldır taksicilik yapan 43 yaşındaki Ferit Kaçmak, Mevzu yaş değil. 50 yasında reflekslerini kaybetmiş insan zaten çalışmasın. Ama 70 yaşında olduğu halde hala diri olan insanlar var. Bence onlar bu işi hala yapabilir. Çünkü onlar 50 yaşındaki adamdan daha iyi araç kullanıyor. Tam teşekküllü hastanede heyet kontrolünden geçmesi lazım. Camiada çok tecrübeli şoför abilerimiz vardır. Benim açımdan yapsın yapmasından ziyade 65 yaş üstündekiler, sevdiği için yapmıyordur. Evi kiradır, hayatını geçindirmesi için belli bir para kazanması lazım oksa adam neden 65 yaşında çalışsın. Bana göre işin yaşla alakası yok” dedi.

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

TOPAL, ‘PARA DA VERSEN EVDE DURAMAM’
42 yıldır taksicilik yapan 72 yaşındaki Muharrem Topal, “65 yaş üstü ne yapsın evde? Adamlar özellikle ne yapsın? Bayanlar yine mutfakta evde bir uğraş buluyor. Erkekleri eve bağlasan da duramıyor. İlla konu para değil. Vücut her gün çalışmak istiyorsa bir işle meşgul olmak gerekiyor. Sen bana her gün eve Bir Milyar para da getirsen ben evde duramam. Burada oturabiliyorum ama evde oturamam. Yat yatamazsın, nereye kadar yatacaksın. Trafik sigortasında bile yaş farkının verdiği avantaj ortaya çıkıyor. Genç biri araba alıp sigorta yaptırdığında Bin 500 TL, ben sigorta yaptırırsam 500 TL. O zaman 65 yaş üstü bakanlar ve vekiller de meclise girmesin” dedi.

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

SERÇE, ‘DİLENCİLİK Mİ YAPALIM?’
Oğuz Taksi çalışanlarından 67 yaşındaki Hasan Serçe, “Bence çok yanlış bir karar. Özel aracını 80-85 yaşına kadar bir insan kullanıyorsa, 67 yaşındaki adam neden taksicilik yapmasın. Emekliğe çok mu para veriliyor. Emekli çalışmayıp dilencilik veya hırsızlık mi yapsın? Mümkün değil emeklilik maaşıyla geçinmemiz. Evlenecek çocuklarım var. Taksicilerin yüzde 50’i 65 yaş üzeri. Ne olacak bu kadar insan. Emeklilik maaşıyla bir ev bakılmıyor. Gitsinler hastanelere baksınlar.65 yaş üzeri kişiler var ambulans kullanan. O yaşta ambulans kullanılıyorsa takside kullanılır” dedi.

Taksi şoförlerine 65 yaş sınırı

USLU, ‘TESTE TABİ TUTULSUNLAR’
50 yaşındaki Taksi şoförü Hasan Uslu, “Yapmasınlar zaten evlerinde otursunlar.65 yasında olup da gerçekten bu işi yapamayan zorlanan insan çok. Tabi yapanlar da var ama bunların birbirinden ayırt edilmesi lazım. Her yıl teste tabi tutulmaları lazım. Sinir,psikoteknikgibi testlerden geçerse başarılı olursa bu işi yapsınlar. 65 yaş olup da sağlıklı olmaları şart olması gerekiyor. Duraklarda 65 yaş üstünde çalışan çok fazla insan var. Bizler onları görünce üzülüyoruz. Bu yaşta çalışıyor diye. Gençler dururken bence yaşlılar çalışmamalı. Hem gençlerin önü de açılmış olur. ” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Fotoğrafa Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Fotoğrafı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Döviz Kurları


 • $
  Dolar

  Alış :6.8142

  Satış :6.7870

 • Euro

  Alış :7.4310

  Satış :7.4013

 • £
  Pound

  Alış :8.3147

  Satış :8.2534

 • ¥
  Japon Yeni

  Alış :6.3702

  Satış :6.2810

Yukarı ↑