- 01 Tem 2020 - 14:34 G: 02 Tem 2020 - 07:48

Fethiye Caddesi projeleri tanıtıldı

Fethiye Caddesi'nin yeniden düzenlemesi yarışmasının proje tanıtım toplantısı gerçekleşti. Fethiye Caddesi'nde gerçekleşen projede Başkan Hürriyet; " Süreçte 59 proje sunuldu. Bütün teknik detaylar incelendi. İçlerinden en şık olan 3 projeyi ele aldık. Esnaf mağdur edilsin istemiyoruz.”

mask

İzmit Belediyesi Fethiye Caddesi'nin yeniden düzenlemesi adına yaptığı proje yarışmasının tanıtım toplantısı gerçekleşti. 59 proje arasından seçilen 3 projenin tanıtım toplantısı Fethiye Caddesinde gerçekleşti. Ferçekleşen toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediye başkan yardımcıları, İzmit kent konseyi başkanı Hüseyin Erol, İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer ve İzmit halkı katıldı. . Halk oylaması ile gerçekleşen yarışmaya vatandaşlar Fethiye Caddesi’nde kurulan stantlardan 6 Temmuz Pazartesi gününe kadar oy verebilecek.

“BURASI ÇOCUKLUĞUMUZUN EN DEĞERLİ YERİ”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Proje Koordinatörü Arslan Arısal, “Biz mimarlar olarak halk için yapılan projelerin halkın katılımıyla yapılmasını hep söyledik. Fethiye Caddesi hep önem verdiğimiz yerlerden bir tanesiydi. Bu süreci buraya kadar getirdik. Bu Türkiye’de ilk defa yapılan bir durum oldu. Biz 3 eşdeğer ödül belirlemek ve daha sonrasında halkın, jürinin ve başkanın onayıyla ön gördük. Pandemi  sürecinden dolayı yarışmanın süreci biraz aksadı. Sizin katılımınızla birlikte birinciyi belirlemek ve uygulamak istiyoruz. Burası çocukluğumuzun en değerli yeri” dedi.

“HÜRRİYET BİZE SORMADAN YAPMADI”

Arısal’ın ardından konuşan İKM Başkanı Murat Öztürk, “Bugün İzmit için çok değerli bir gün. İzmit esnafının uzun zamandır istediği ancak bir türlü yapamadığımız bu güzel proje için burada toplanmış bulunmaktayız. İzmit merkez esnafı çok değerlidir. Başkanımız Fatma Hürriyet Kaplan’a teşekkür ediyoruz. Yaptığı projeleri bize sormadan, değerlendirmeden hiçbir adım atmadı” ifadelerinde bulundu. Öztürk’ün ardından konuşan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “Burası kentin tarihi mekanı. Bu mekanda İzmit Belediyemiz yeni düzenleme planı yapacak. Bu kent ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla yürütülen projeler hep kentin sırtına kambur oldu. Öyle şeyler yapalım ki kente kambur olmasın dedik. Bugün burada ben yaptım mantığı değil biz yaptık mantığının uygulama yöntemini kamuoyuna sunuyoruz” dedi.

 “SEÇİMDEN ÖNCE VAATLERİMİZ VARDI”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Göreve geldiğimizden beri yönetim anlayışımız ‘birlikte yönetme’ üzerine. Pandemi sürecimiz ne kadar sıkıntıya soksa da Pandemiyi bahane etmeden normal çalışmalarımıza devam ettik. Göreve geldiğimizden beri gece gündüz çalışıyoruz. Kentin yıllardır çözülmeyen sorunları, ihtiyaçları var. Bu sorunlardan bir tanesi kentin kalbi dediğimiz Fethiye Caddesi. Seçimden önce vaatlerimiz vardı. Göreve gelir gelmez esnafımızı rahatlatacak, kentin cazibe merkezlerini artıracak düzenlemeler yapmak istiyoruz demiştik” ifadelerinde bulundu.

“SADECE JÜRİ SEÇSİN İSTEMEDİM”

Hürriyet, “Kentin yararına uygulanacak projeyi yarışma olarak düzenleyelim sorusunu size sormuştuk. Bu yarışma ciddi anlamda bir ihale yönetmeliğine dayalı şartı olan bir yarışma. İstediğim tek bir şey vardı jüriden; ben sadece jüri seçsin istemiyorum dedim. Halk karar versin dedim. Halk kapısının önünde nasıl bir proje görmek ister? Bunlar bizim için çok önemli. Vatandaşın hangisi içine siniyorsa halk seçsin dedik. Sosyal belediyecilik anlayışımız bizi böyle bir yönteme itti. Jürimiz, Türkiye’de ilk defa uygulanan yönetmeliğe halkın onayı şartı koydu. Birinci seçilenin tabi ki eksiği varsa onu da revize edeceğiz. Bütün jüri üyelerimize teşekkür ediyorum. Çok önemli bir şartname harcadılar” dedi.

“UZUN YILLAR EL SÜRÜLMEDİ”

“Halk göğsünü gere gere uygulasın istedik” diyen Hürriyet,” Kolay, hızlı uygulanabilir olması, uzun ömürlü olması, malzemesinin kaliteli olmasını istedik. Uzun yıllardır buraya el sürülmedi ama uzun yıllardır kullanılıyor. Zamanında iyi işçilikle ihtiyacı görüyor. Biz de istiyoruz ki sürekli sürekli parke değiştiren belediye olmak istemiyoruz. Bir şey yapmışken uzun yıllar uygulansın ve halk göğsünü gere gere uygulasın istedik. Caddeye daha entegre olabilecek şekilde proje yapılsın dedik. Alan eksiklerimiz, sosyal alan yerlerimiz var dedi. Kentin en büyük sıkıntısı tabela kirliliği. Bunları da ileriye doğru uzun vadede aşabileceğimiz önerilerle ilgili esnafımızla paylaşarak, destekleyerek yapabileceğimiz öneriler olsun istedik. Aydınlatmalarımız daha nitelikli, daha modern, daha tasarruflu aydınlatmalar kullanalım dedik. Yeşile ihtiyacımız var. Pandemi ile birlikte yeşile ne kadar ihtiyacımız olduğunu insanoğlu olarak görmüş olduk. 59 proje bu başlıklarda incelendi. İçinden en nitelikli 3 tane proje seçildi” ifadelerinde bulundu.

KONUŞMA SIRASINDA GİTTİLER

Projeleri tek tek anlatan Hürriyet, “Projeler hızlı bitirilmeli. Bu yüzden buna da dikkat ettik. İnşaat yapılanması uzun uzun sürsün istemiyoruz. Bunlar kapsamında seçimler yapıldı. İnternetten yapmadık çünkü kontrolü zor. Stad kurduk. Buradaki stantlarda mimar arkadaşlarımız bizzat duruyor. Bütün halkımıza o oylama açık. Caddenin üzerini kapatmak kolay bir şey değil. Bir zaman vermem şu anda mümkün değil. Bir proje isteyeceğiz, detaylarına bakacağız. Altyapı sorunumuz var. Uzun yıllardır el değmedi. Herkesin altyapıda bir işi var. İSU Genel Müdrü Ali Bey’le Başkan Yardımcımız Ünal Özmural görüşme gerçekleştirildi. Ali Bey “bizim altyapı planlarımızda şu anda Fethiye Caddesi yok. Ancak siz bir resmi yazı yazın” dedi. Ben kendim de görüşeceğim Büyükşehir Belediye başkanımızla. Yazıyı yazdık dönüş bekliyoruz. Diyelim ki olumsuz geldi tabi ki böyle bırakmayacağız. Gerekirse altyapıyı ben yapacağım” dedi.

“AKŞAMLARI ÇALIŞACAĞIZ”

Çalışma sürecinden bahseden Hürriyet, “Burası bizim için çok önemli. Bana ne kadar cimri başkan diyorlarsa da buraya para harcayacağım ancak zaman veremiyorum. Alemdar Caddesi’ne başlayacaklar. Zamanı sizinle planlayalım. Söz veriyorum esnafımıza; başladığımızda en hızlı şekilde bitirmek amacıyla kısım kısım bitirip bitirip gitmesini, akşamları çalışmasını sağlayacağız. Bu konuda çok hassas davranacağız. Sürekli denetleyeceğiz; her gün başında olacağız müteahhittin. Bu konuda kuşkunuz olmasın” ifadelerinde bulundu.


23 Numaralı Proje.

Projede cadde boyunca tek bir tipte uygulanacak bu öneri tabela sistemi, bir anlamda alış veriş mekanlarının algısal konforunu cadde ölçeğine taşıması düşünülmüştür. Fiziksel çevrenin en önemli ve karakteri belirleyen elemanı olan yer döşemesi de bahsi geçen müdehaleler için yoğun bir öneme sahiptir. Döşeme kaplamaları, düğüm noktaları ve farklı işlevlerin ayırt edilmesini sağlamak adına farklı renk ve dokularda seçilmiştir.


37 Numaralı Proje.

Mevcutta 20.00-10.00 arasında erişilen servis yolunun, tüm güne yayılan kullanımı önerisiyle kış mevsiminde 00.00, yaz mevsiminde 23.00-10.00 arasInda kullanılması, servis saatlerindeki kaotik araç trafiğinin, eş zamanlı yaya-araç kullanımını göz önüne alarak servis durak noktaları, Donatı ve fonksiyon alanlarını maksimize edecek biçimde servis yolunun katmanlara bağlı yön değiştirmesiyle farklı kamusallıklara fırsat tanıyarak baskın lineer araç yolu etkisinden uzaklaşilması, Sınırları içerisindeki 12 adet pasajın caddenin mekânsal akışına katılması, caddeyle temas ettiği noktalarda.

7 adet "hub" eklenerek, kamusal fonksiyon cesitliliği sağlanması, mevcut bir dizi mekanın mekânsal kalitesi zayıf olmasına rağmen kamusal kullanım işaretleri göstermektedir.


52 Numaralı Proje.

"Kullanıcının erişebildiği alan kullanılır, insan varsa kent merkezinde canlılık ve hayat vardır." Ticari faaliyetlerin canlandırılması ve yaşayan bir cadde kurgusu için ilk adım yaya odaklı erişimi sağlamaktatır. Fethiye Caddesinin Şahabettin Bilgisu ve Cumhuriyet caddesi aralığındaki araç yolunun, tramvay hattindan başlayarak yaya sürekliliğinin sağlıklaştırılması ve güçlendirilmesi için sadece toplu taşım araçlarına tek yön açık kalacak şekilde kapatılması önerilmiştir. Böylece Fethiye Caddesi toplu taşım ile erişilebilir olacak.

01 Tem 2020 - 14:34 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 163.301 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.