- 04 Tem 2020 - 14:21 G: 04 Tem 2020 - 14:33

Gebze’nin bütçesi 45 milyon artışta

Gebze Belediyesi’nin 1.Yıl Değerlendirme Toplantısı, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programda sosyal mesafe kurallarına dikkat edildi. Başkan Büyükgöz, bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Büyükgöz, “İlk yıl bütçemiz 45 milyon artı verdi” dedi

mask

Gebze Belediyesi’nin Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşen 1. Yıl Değerlendirme Toplantısı yoğun ilgi gördü. Programa ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, TÜBİTAK MARTEK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Okur, Kocaeli Büyükşehir Belediye Gebze Bölge Koordinatörü İbrahim Pehlivan, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural, CHP İlçe Başkanı Gökhan Orhan, meclis üyeleri, muhtarlar, oda ve STK temsilcileri katılım gösterdi. Etkinlik ilk olarak sinevizyon gösterimiyle başladı.

‘KİRACI SAYIMIZ 485 OLDU’

Programda yapılan çalışmalara dair bir sunum gerçekleştiren Büyükgöz, “Buraya gelerek bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Toplantımızı salgın yüzünden ancak bugün yapabiliyoruz. Vatandaşlarımızın teveccühüyle belediye başkanı olarak seçildik. Hedefimizi gönül belediyeciliği olarak adlandırmıştık. İşin özünün aşkla çalışmak olduğunu bir kez daha müşaade ettik. Belediyecilik ne demektir diye sorsak, şehrin kaynaklarını yönetme sanatıdır. Bu kaynakların en önemlisi insan ve mali kaynaklardır. Mali kaynakları disiplin altına alarak işe başladık. Sıkı bir tasarruf programı uygulamaya başladık. Artık hizmetleri daha uygun şartlarda yapıyoruz. Bugün itibariyle kiracı sayımız 485’e çıktı. Kamyon garajını belediyemizin bünyesine aldık. Emekliliği dolmuş personellere hak ettikleri kıdem tazminatlarını vererek 50 personeli emekliye sevk ettik. Nihayetinde 173 personeli azaltmış olduk. Mesai düzenlemesi yaparak bu alanda yüzde 90 tasarruf sağladık. İlk yıl bütçemiz 45 milyon artı verdi.

BİLİŞİM ÜSSÜ GEBZE

7 gün 24 saat prensibini belirleyen bir ekip oluşturduk. 40 tane mahallemiz var, nüfusumuz 400 bin. Türkiye imalat sanayisinin yüzde 30’u sınırlarımızda faaliyet gösteriyor. Gündüz nüfusunu da göz önüne alarak hizmet etmeliyiz. Gebze, Türkiye’nin bilişim üssü. Gebze’nin iyi yönetilmesi Kocaeli’nin ve Türkiye’nin hayati meselesidir. Taş üstüne taş koyana saygımız sonsuzdur. Gebze’nin iyiliği kimdeyse tek yürek olarak onlarla olacağız. Metroya, otobanlara, çöp depolama alanlarına, millet bahçelerine, fiziki olarak tüm iyileştirmelere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve bakanlıklarla imza atıyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlara Gebze’ye sundukları imkanlar için teşekkür ediyorum.

‘YORGUNLUĞU LUGATIMIZDAN ÇIKARDIK

Gebze’de birçok tarihi eser var. Burası önemli bir turizm destinasyon noktası. Aşkla çalışarak çok işe imza attık. Geleceğin Gebze’sinin bizden çok fazla beklentisi var. Bir şehir plancısı olarak ihtiyaçlarımızı önceden görmeye ve programlar göstermeye önem gösterdik ve bu anlayışla yola devam edeceğiz. Halkımızı abad edeceğiz inşallah. Şehrimize hem estetik hem de fonksiyonel eserler kazandıracağız. Her gün biraz daha fazla çalışmalıyız. Aşkla koşmaya ahdettik ve yorgunluğu lugatımızdan çıkardık. Bir yılda Gebze’de neler oldu bunları paylaşmış olacağız. Yolumuz açık olsun, Allah yar ve yardımcımız olsun”dedi.

‘METRO 2023'DE BİTİYOR’

Büyükgöz daha sonra 1 yılda yaptıklarını ve yapacaklarını şu şekilde aktardı; “Vizyon projeler kapsamında metro projemiz, tüm gayret ve çabayla koordinasyon şeklinde yürütülmekte. Gidiş dönüş 32 kilometrelik bu proje 2023 yılında hizmete alınacak ve bu hat insanımıza konforlu bir hizmet sağlayacak. Sabiha Gökçen ve OSB hattının da takipçisi olacağız ve bunu ilçemize kazandırma gayreti sağlayacağız. Gebze TEM yan yol ve kavşaklar konusunda karayollarının olurları ve Büyükşehir’in yatırımıyla kuzey güney bağlantısı sorunu Gebze’nin gündeminden düşecek. Kamyon ve TIR parkı Gebze Belediyesi’nin işletmesi halini almış durumda. Burası modern bir hale getirildi. Parkımız 60 bin 495 metrekare alanda hizmet vermeye devam ediyor. Kamyon ve TIR parkında ikinci etabı da hizmete aldık.

MİLLET BAHÇESİ

İlyasbey Sağlıklı Yaşam Merkezi meydan ve yeraltı katlı otopark projesini hayata geçireceğiz. Gebze Sporcu Eğitim Merkezi projesi ilerleyen zamanlarda biterek, gençlerimizin hizmetine geçecek. Tarihi sarnıç restorasyonunu hayata geçirerek, Gebzelilerin hizmetine sunacağız. Gebze Millet Bahçesi bakanlığımızca projelendiriliyor. İhale çalışmaları tamamlanarak Gebze’nin hizmetine sunulacak. Sarı Cami projesinin 10 gün önce ihalesi yapıldı ve süratle tamamlayıp bölgenin hizmetine sunulacak. Kaykay Parkı gençlerimize verdiğimiz önemdir. Gençlerin arzu ve talepleri doğrultusunda bir park alanı ihalesi kısa sürede gençlerin hizmetine girmiş olacak.

‘GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KURULACAK’

Halk buluşmaları ve halk meclisleriyle vatandaşlarımızla bir araya geldik. Güneş enerji sistemiyle Mevlana Kapalı Pazarı’nın çatısına güneş enerji sistemi kurmaya karar verdik. Gebze Belediyesi 3 milyondan fazla elektrik faturası ödüyor. Burada kuracağımız sistemle bunun önüne geçeceğiz. Hünkar Çayırı projesinde yaptığımız görüşmelerle 1,5 ay içinde Hünkar Çayırı’nın Gebze Belediyesi’ne tahsisini sağladık. Projenin yatırımı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin olacak ve burayı Fatih Sultan Mehmet’in anısına yakışır bir şekilde dizayn edeceğiz ve Hünkar Çayırı önemli bir turizm destinasyon merkezi olacak. Cumhuriyet Mahallemizde Büyükşehir’in yatırımıyla bir spor kompleksi inşa ediyoruz. Barış Parkı Sosyal Tesisimiz Eskihisar’ın muhteşem manzarasıyla vatandaşlarımızla buluşacak. Yeşil Vadi projesiyle Eskihisar’ın kıyı şeridinde vatandaşlarımızın hizmetine açılacak. Kızılay Caddesi’nde katlı otopark, bölgenin trafik ve parklanma projesine çözüm olacak.

KUYUMCULAR ÇARŞISIAÇILACAK

Cumhuriyet Meydanı’nda kuyumcular çarşısı oluşturulacak. Cumhuriyet Meydanı’nın altında kuyumcular çarşısı yapacağız. Eski adliye binamızı gençliğin yeni merkezi haline getireceğiz. Pandemi günlerinde dahi asfalt çalışmalarını durdurmadık ve o günleri fırsata çevirerek, 7/24 hizmet ürettik. Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerinde tapu ve imar sorunu tamamen çözdük ve şu ana kadar 1435 vatandaşımız tapularını aldı, almaya devam ediyor. İmar sorunu konusunda ise hayatı kolaylaştıracak bir plan çalışması yapılıyor. Doğalgaz konusunda ise Hürriyet ve Yavuz Selim’in bir bölümüne doğalgazı götürdük. Eski mezbaha olarak bilinen yere makine ikmal terminali kuracağız. Onun hemen yanına da 18 kırsal mahallelerimizde ikamet eden vatandaşlamıza hizmet verecek otobüs terminali kuracağız. Ulus semt pazarının çalışmaları devam ediyor. Kirazpınar sosyal tesis ve semt pazarını inşa edeceğiz. Gebze’de binlerce sera var, köylerimizde 29 bin büyükbaş hayvan besiciliği yapılıyor. Gebze’de üretilen organik ürünlerin Gebze halkıyla buluşması için çalışmalarımızı yapacağız

‘11 BİN VATANDAŞIMIZA ULAŞTIRDIK’

Aile danışmanlığı merkezlerinde hizmetlerimiz devam ediyor. Sosyal destek ve yardımlar konusunda ne gerekiyorsa biz o konuda sessiz, sedasız ve mütevazı bir şekilde çalışmalarımız yürütüyoruz. Sadece Ramazan ayında 11 bin vatandaşımıza yardım ulaştırdık. Elden Ele Gönül Çarşısı’nı açılışa hale getirdik. Bazı markalardan elde edilecek sıfır giysilerle ihtiyaç sahiplerimizin giyimlerine katkı sağlayacağız. Günlük 50 haneye ziyaret programıyla Ramazan ayının amacına uygun çalışmalar gerçekleştirdik. 2 bin 96 hayvanımızın tedavisi gerçekleştirildi. İstihdam masası aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. 2 bin 221 kişiye iş imkanı sağladık.

‘GELECEĞİN LİDERLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ’

Gebze Beylikbağı spor tesisinde bina iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Anaokulu üniversitemizde 600 çocuğumuza eğitim veriliyor. Geleceğin lider gençlerini yetiştiriyoruz. Doğru tercih projesi kapsamında 226 gencimize yetiştirme kursu verdik. COVİD-19 döneminde gece gündüz çalıştık. 803 personelle 24 saat sahadaydık, vefa hattı oluşturduk. 5 bin Gebzeli ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını temin ettik. Hünkar Çayırı’nda ilk Cuma namazını kıldık. Fatih’in Otağı’nda orada Cuma namazını idrak ettik. Bir iki hafta içerisinde Gebze Belediyesi Sosyal İletişim Merkezi’ni hayata geçireceğiz. Yılsonuna kadar 40 milyonluk park ve bahçe ile fen işleri çalışmaları yapılacak ve yılsonunda 100 milyonluk yatırımı Gebze’ye kazandıracağız.”

3/3
mask

Başkan Büyükgöz’ün ev sahipliğindeki programa AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak ve belediye başkanları katıldı.

04 Tem 2020 - 14:21 Kocaeli/ Gebze- Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 163.301 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.