- 07 Tem 2020 - 17:16 G: 07 Tem 2020 - 17:27

7 milyonluk kredi ile yapılması planlanan Halk Süt meclisten geçti

Pandemi sebebiyle dört ay sonra gerçekleştirilen İzmit Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında 7 milyonluk kredi ile yapılması planlanan Halk Süt projesi için meclis tarafından Başkan Hürriyet’e oy çokluğuyla yetki verildi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
mask

İzmit Belediye Meclisi, mart ayındaki pandemi sürecinin ardından ilk kez toplandı. Temmuz ayı meclisinin birinci birleşiminin birinci oturumu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlık yaptı. Toplantıda koronavirüs salgınına karşı güvenlik tedbirleri uygulanırken, toplantıya dışardan izleyici alınmadı. Meclis üyeleri ve basın mensupları meclis salonunda bir koltuk aralıklı oturdu.

ENCÜMDENDE 3 AK PARTİLİ

Meclisin ilk gündem maddesi olan encümen üyelerinin seçilmesi için gizli oylama yapıldı. Muharrem Tutuş, Fikret Hocaoğlu ve Mehmet Çetin encümen üyesi olarak seçildi. Ardından ihtisas komisyonlarının kurulması ve komisyonlarda görev alacak meclis üyelerinin seçilmesi ile ilgili madde de görüşüldü. Başkan Hürriyet, meclis üyelerine ihtisas komisyonlarının seçiminde 5’lik, 4’lük ve 3’lük sistemi detaylıca anlattı. Hürriyet, “Bu konuda uzlaşma taraftarayız. Komisyonlarda fırsat yakaladık diye şöyle yapalım böyle yapalım demiyoruz.  Derdimiz buradan siyaset üretmek değil. Uzlaşma anlayışıyla kentin sıkıntılarına çözüm üretmek istiyoruz. 5’lik sistemde AKParti ve CHP grubundan ikişer kişi komisyonlara seçilmiş olacak. Böyle olunca iki kişiyle biliyoruz ki işler yürümeyecek. Divanlar oluşturulamayacak” dedi.

MHP DE KOMİSYONDA YER ALMALI’

Sözlerini sürdüren Hürriyet, “Şu haliyle AKParti ve CHP grubu 2 kişiden fazla kimseyi seçemiyor komisyonlara. MHP’li arkadaşlarımızdan ise kimse giremiyor. MHP’li arkadaşlarımızın da komisyonlarda temsili çok önemli. Temsilde adalet ilkesi gereği mutlaka MHP’nin de komisyonlarda olması taraftarıyız. MHP her ne kadar komisyonlara üye veremese de meclis uzlaşarak onları da komisyonlara alabilir” dedi.

‘RENKLERİ HAYATIMIZDAN ÇIKARALIM MI?’

Ömerağa Mahallesi’nde kafelerin bulunduğu alanda kaldırım taşlarının siyaha boyanmasıyla ilgili de konuşan Hürriyet, “Arkadaşlar; bir gece birileri kaldırım taşlarını siyaha boyamış. Bu çok yanlış bir hareket. Ona bakarsanız bugün trafik ışıkları da PKK rengi. Onları da kaldıralım o zaman. Böyle düşünürsek renkleri hayatımızdan kaldırmamız lazım. Renkler güzeldir arkadaşlar her zaman da hayatımızda var oldular. Oradaki renkler LGBTİ’lilerin rengi değil. Lütfen bu açıdan bakmayalım” dedi. Oluşturulacak 7 adet komisyonun Nisan ayına kadar görev yapmasına oy birliğiyle karar verildi. Ayrıca komisyonların 5 kişiden oluşmasına karar verildi.

‘SATILMAK İÇİN YAPILAN YATIRIM’

Arazi satımıyla ilgili konuşan Başkan Hürriyet,“Vadi İzmit satılmak için yapılan bir yatırım. Köylerle ilgili değersiz yerlerin satılmasıyla alakalı bir planlamaydı. Bizim de de halkın da işine yaramıyor ama o sizin takdiriniz” dedi.

VADİ İZMİT GEÇTİ, KÖYLER KALDI

CHP’li Meclis Üyesi Arsal Arısal da MİA ile ilgili söz alarak “MİA’nın bütününde sorunlar planlama ve şehircilik anlayışına doğru olmadığını defalarca dile getirdim. Görüyoruz ki plan defalarca tadilata uğramak zorunda kalıyor. Bu planın yeterince sahiplenilmediğini de görüyoruz” dedi. MİA’ya yönelik yapılan itirazlarla ilgili İmar Komsiyonu’nun yazısı oy birliği ile kabul edildi. Öte yandan kurulması planlanan Veteriner işleri Müdürlüğü ise oy birliği ile kabul edildi. Vadi İzmit ile ilgili madde oy birliğiyle kabul edilirken köylerdeki arazi satışları oy birliğiyle komisyona gönderildi.

OY ÇOKLUĞUYLA YETKİ

Mart ayında yapılan ve 7 milyonluk kredi ile yapılması planlanan Halk Süt projesinde meclis, başkana oy çokluğuyla yetki verdi. Maddede AK Parti çekimser davranırken, madde oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından MHP’li İlker Kazan, “Belediyemizin İzmit Akpınar Mahallesi’nin en uç noktasına büyük bir bayrak direği yapılarak Körfez’e gelen yabancı bayraklı gemilere ve milletimize gurur verecek şekilde dev TÜRK Bayrağı çekilmesini talep ediyoruz” dedi. Hürriyet ise “Arkadaşlarımız baksın uygunsa seve seve yaparız. Hatta beraber dikeriz bayrağı” ifadelerini kullandı.

‘YARIM MİLYONLUK TASARRUF’

Kazan, “Belediyemiz olarak park-bahçeler biriminde ot biçme işinde kaç kişi çalışmaktadır? Belediyemiz ot biçme işi için ihaleye çıkmış mıdır? Belediyemiz personeli yetersiz midir? Neden belediye personeli ile yapılmamış ve ihaleye çıkılmıştır? Ne kadarlık gün, fiyat, alan vb. bir ihaleye çıkılmıştır? İhaleyi alan firma ne zaman işe başlayacaktır? Başlamış ise kaç günde ne kadarlık alan biçilmiştir? Bizim personelimiz günde ne kadarlık ek alan biçmektedir?” diye sordu. Kazan’a cevap veren Hürriyet, “Geçmiş dönemle kıyasladığımızda 800 bin liralık işi 262 bin TL’ye yaptık. Kendi personelimizin yetmesi mümkün değildi çünkü personelimizin ayrısı idari izinliydi. 15 kişilik kendi personelimiz 15 kişi de firma personeli var. Yarım milyon kadar tasarruf sağladık” dedi. Meclis ikinci oturumunun 14 Temmuz Salı günü saat 15.00’da yapılması kararlaştırıldı.


✓ Plan ve Bütçe Komisyonu: Hayrettin Ünlü, Çağlayan Duman, Vedat Yoldaş, Dilek Yalçın, Necat Çakır

✓ İmar Komisyonu: Ünal Özmural, Arsal Arısal, Güzin Taştekin, Fatih Özcan, Engin Duymaz

✓ Kırsal Hizmetler Komisyonu: Şener İnce, Mehmet Çetin, Çağlayan Duman, Süleyman Şen, Halil İnceel

Eğitim ve Gençlik Komisyonu: Aykut Çağlayan, Erkan Aksoy, İlker Kazan, Mehmet Baştürk, Tuncay Aşkın

✓ Çevre ve Sağlık Komisyonu: Ayhan Arpacı, Nevin Serra Demirkol, Ersin Alpaslan, Çetin Sarıca, Mustafa Engin

✓ Kültür ve Turizm Komisyonu: Şener İnce, Aysel Demirtaş, İlker Kazan, Yaşar Kardaş, Mehmet Baştan

✓ Sosyal Hizmetler Komisyonu: Erol Çalışkan, Vedat Yoldaş, İbrahim Kılıç,  Ertuğrul Malçok, Devrim Bal

07 Tem 2020 - 17:16 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 156.941 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.