- 31 Eki 2020 - 17:24 G: 31 Eki 2020 - 17:28

Eğitim-İş Kongresi gergin geçti

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası (Eğitim İş) Kocaeli 1 No’lu Şube 1. Olağan Genel Kurulu’nda Coşkun Sarı ve Sabri Mutlu başkanlık için yarıştı. Kongreye Coşkun Sarı ile eski başkan Emine Çalık’ın tartışması damga vurdu

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri
mask

Kocaeli’de 2 şubesi bulunan Eğitim İş Sendikası 1. No’lu Şube 1. Olağan Kongresi bugün KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Kongrede mevcut Şube Başkanı Emine Çalık, tüzük gereği iki dönemi doldurduğu gerekçesi ile yeniden aday olmadığı kongrede iki aday yarıştı. Mevcut yönetimin Eğitim Sekreteri Sabri Mutlu ve İzmit Ziya Gökalp İlkokulu Müdür Yardımcısı Coşkun Sarı kongrede aday oldu. Çarşaf liste yönetimi ile gerçekleşen kongrede Pandemi kuralları gerekçesi ile sınırlı sayıda kişi katıldı. 213 kişinin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede Cem Uçak ve Körfez temsilcisi Önder Sevim üst kurul delegeliğine bağımsız aday oldu. Kongreye Eğitim İş Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Bilal Şener de katıldı.

ÇALIK, ‘ÖĞRETMENLERİMİZ SİNDİRİLMEK İSTENDİ’

Necati Kurt’un divan başkanlığını yaptığı kongrede divan üyeliği görevini ise Esma Mert ve Şirin Gençkan üstlendi. Kongrede ilk konuşmayı Mevcut Şube Başkanı Emine Çalık gerçekleştirdi. Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimizi ifade ederek konuşmasına başlayan Çalık konuşmasının devamında iktidarın eğitim politikalarını eleştirdi. Siyasi iktidarın Cumhuriyet kurumların yaralar açtığını ifade eden Çalık konuşmasının devamında, “Bu yaraların en belirginini de eğitim sisteminde açtı. Maalesef yıkım sistemi olan 4+4 sistemi uygulandı. Hepsi bizden olsun anlayışı ile yandaş yöneticilerin atanması ile birlikte eğitim alanındaki kaos çok daha yukarıya taşındı. Örgütlenmeden korkan siyasal yapı öğretmenleri toplum içinde rencide etmek için öğretmen şikayet hatları açıldı. Öğretmenlerimiz sindirilmek istendi.” ifadelerini kullandı.

‘GİDİLMEDİK OKUL BIRAKMAYACAĞIZ’

Akademik başarıları yüksek öğrencilerin proje okulu adı altında imam hatiplere yöneltildiğini belirterek konuşmasın devam eden Çalık, “Öğretmenleri asgari ücretin altında çalıştırarak arkadaşlarımızın özlük haklarını sömürdüler. Üniversitelerdeki akademisyenlerimiz dersini işlemekten korkar oldu. Eğitim İş olarak her zaman üyemizin yanında olduk. Eğitim iş gücünü hiçbir siyasi partiden, cemaaten almadı. Eğitim iş gücünün sadece üyelerinden aldı. Eğitim İş Sendikasında bir kadın başkanı olarak gücümün son damlasına kadar mücadele ettiğimi düşünüyorum. Gidilmedik okul bırakmayacağız dedik ve yaptık.” dedi. 

MUTLU, ‘YETKİLİ SENDİKA OLMAK İSTİYORUZ’

Kongrenin aday konuşmaları kısmında ilk konuşmayı Mevcut Başkan Emine Çalık’ı da listesinde barındıran Sabri Mutlu gerçekleştirdi. Tam Bağımsız bir sendika olmaya katkı sağlamak için aday olduklarını söyleyen Mutlu, “Bizler tam bağımsız bir sendika olmaya katkı sağlamak için adayız. Yetkili sendika olmak için adayız. Üniversiteler ile iş birliği yaparak üyelerimizin akademik anlamda da desteklenmesi için adayız. Hukuk bürosu ile üyelerimizin hukuki sorunlarını çözmek için adayız. Yapacağımız anket çalışmaları ile eğitim çalışmaları planlayarak üyelerimizi sendikal sürece katılımını arttırmak için adayız. Bilimsel yöntemler ile sendikal çalışmaların yapılması için adayız.” ifadelerini kullandı

SARI, ‘UĞUR MUMCU ELEŞTİRİSİ’

Sabri Bulut’un ardından konuşan Kongrenin bir diğer başkan adayı Coşkun Sarı, “Kocaeli’ye ekim ayında atandım. O gün ilk ziyaretime emine hanım geldi. Birkaç eleştirim olacak. Halifeliğin kaldırılmasını kutladığımızda maalesef bu salondan sadece bir kişi vardı. Uğur Mumcu’yu anarken de az önce fotoğraf veren yönetimden kimse yoktu. Biz belki de covid sürecinde okulları pek fazla ziyaret edemeyeceğiz fakat şöyle bir iddiamız var. Üniversiteden akademik hocalarımız destek verdi. Arkadaşlarım ile mükemmel bir süreç yürüteceğimiz konusunda iddialarıyız. Alanında uzman kişiler ile yönetime talibiz. Bizim en büyük iddiamız insanlara SSK’LI olmaktan ziyade sendikalı olmak gerektiğini anlatacağız. Bizim yönetimimizde üyeler kendileri gelecek. Bizler sizleri temsil etmek için buradayız.” dedi.

‘UĞUR MUMCU HEPİMİZİN DEĞERİDİR’

Coşkun Sarı’nın konuşması sonrası cevap verme hakkını kullanan Mevcut Başkan Emine Çalık Kürsüye çıktı. Yüksek sesle konuşma yapan Çalık Coşkun Sarı’ya tepki gösterdi. Ekip olmak emek ister diyen Çalık acıkmasının devamında, “2011 yılında başladığım sendikada 2 dönem kuralı itibari ile aday olma hakkım yoktu. Tüzük bir kurulun anayasadır. Bana bu kuralı kaldırmayı teklif ettiler kabul etmedim. Tüzük bir kere delindi mi her zaman delinir. Ben isterdim ki biz projelerle yarıştıralım. Uğur Mumcu hepimizin değeridir. Yanlış anlamayın. Biz birileri gibi etik olmayan davranışlar yapmayacağız. Bizim amacımız kurumsallaşmaktır. Bir daha yarışma hakkımız olsaydı ben aday olmayacaktım. Ben ruhumun son damlasına kadar yapacağıma yaptım. Efendim Uğur Mumcu’da varmışız yokmuşuz. Bizim neler yapacağımız Kocaeli kamuoyu gördü. Bugün gerçekten emek veren ben Emine Çalık olarak onurumla gidiyorum. Örgütümüze sahip çıkın.” şeklinde konuştu.

‘PARMAK SALLAMALARINIZ EMEKÇİLERE SÖKMEZ’

Emine Çalık’ın sert konuşması sonrası yeniden kürsüye çıkan Coşkun Sarı, Emine Çalık’ın tepkisinin nedenini anlamadığını söyleyerek, “Emine hanım siz yönetime aday değilsiniz.” dedi.  Sarı konuşmasının devamında “Bu heyecanınız bağırmalarınız parmak sallamalarınız eğitim iş emekçilerine sökmez. Parmak sallama ile üye yapılsaydı biz yetkisi sendika olurduk zaten. Alanlarda olmadığınızı eleştiremeyecek miyiz? Bir ekimde sendikaya üye oldum. Her gün sendikaya geldim. Haksızlık etmeyelim. Bir senedir gerçekleri göremediyseniz anlatılanlar hikayedir. Biz niye yetkisi sendika olamıyoruz. Elimizi kolumuzu tutan mı var. Bizler elimizi taşımızı altına koymak istiyoruz. Bizler alanlarda varsak sendikayız. Ya hep beraber ya hiç.” dedi.

‘GÖRDÜĞÜM EKSİKLİKLER VAR’

İki isimin tartışması sonrası Bağımsı adaylar kürsüye çıktı. İlk konuşmayı yapan Cem Uçak, “Mücadelemiz emek mücadelesidir. 2007 yılından beri eğitim iş için verdiğim mücadele ile yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır. Bunun için hiçbir listeye bağlı kalmaksızın, delegelerin emeğe saygı duyacağını düşünerek aday oldum. Yaşasın örgütlü mücadelemiz.” dedi. Bir diğer bağımsız aday Önder Sevim ise konuşmasında, “Bugün üst kurul temsilciği için oylarınıza adayım. Ben öğretmen olarak birçok projede bazı ödüllere değer görüldüm. Son dönemlerde gördüğüm eksiklikler var. Aslında yenilikçi olduğunu iddia ettiğimiz sendikada yenilere ve yeni isimlere bazı tepkiler olduğunu gördüm. Ben de bu yüzden aday oldum” dedi.

COŞKUN SARI’NIN YÖNETİMİ

Coşkun Sarı, Mustafa Çakır, Pınar Pınarlı, Mustafa Çağdaş Çandır, Muzaffer Oğuz, Gaye Kurt Kaban, Fatih Tuncay.

DENETLEME KURULU ADAYLARI

Ayşe Müge Şahin,  Pınar Genç Topçuoğlu.

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI

Ali Bayramoğlu, Şule Türker.

ÜST KURUL DELEGE ADAYLARI

Coşkun Sarı, Mustafa Çakır,  Mustafa Çağdaş Çandır, Pınar Pınarlı, Servet Yaman, Fatih Tuncay, Muzaffer Oğuz.

SABRİ MUTLU’NUN YÖNETİMİ

Sabir Mutlu, Nazım Durmuş, Zeynep Gerim, Gül Kanoğlu İzkavas, Osman Kalyon, Ersin Tolga Başbay, Tuğba Topal

DENETLEME KURULU

Emine Çalık, Bülent Uğrasız, Onur Aslan

DİSİPLİN KURULU

Cantürk Şanal, Özgür Dokuz, Çağdaş Özgür Meydan

GENEL MERKEZ DELEGELERİ

Emine Çalık, Bülent Uğrasız, Sabri Mutlu, Zeynep Gerim, Cantük Şanal, Özgür Dokuz, Deniz Alkan, Osman Kalyon, Nazım Durmuş

31 Eki 2020 - 17:24 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ahmet Sancar Kızılkaya

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 210.085 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.