- 09 Kas 2020 - 17:19 G: 09 Kas 2020 - 17:26

AK Parti’nin en ilginç kongresi

AK Partin 7. olağan il kongresini sonuna kadar takip ettim. Kongrede en dikkat çeken detay seçilmiş il başkanı olan Mehmet Ellibeş’in kongreye katılamaması oldu. AK Partilileri şoka uğratan bir başka konu ise salonda sandalyeleri süsleyen AK Parti bayrakları arasında iki adet DEVA Partisi bayrağının nasıl oraya geldiği sorusu oldu. İşte merakla beklenen ve günlerdir hazırlanılan AK Parti kongresinden kalanlar…

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
mask

KARANTİNA SONRASI MAZBATA ALACAK

Haftalardır hazırlıkların yapılığı AK Parti 7. olağan il kongresi pazar günü İnterteks’te gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı kongrede seçilmiş başkan olan Ellibeş, eşinin testinin pozitif çıkması sebebiyle kongreye tedbir amaçlı katılmadı. Ellibeş’in on dört gün karantinada kalması beklenirken mazbatasını da karantinadan çıktıktan sonra alması bekleniyor. Öte yandan Ellibeş’e hayırlı olsun ziyaretleri de karantina tarihinin bitişinden sonra yapılacak.

KONGRESİNE KATILAMAYAN İLK BAŞKAN

2019 yılının Mayıs ayında göreve gelen AK Parti İl Başkan Mehmet Ellibeş, 7. Olağan il kongresinde partisinin seçilmiş il başkanı oldu. Ancak ilk kez bir il başkanı seçildiği kongreye Covid-19 salgını sebebiyle katılamadı. Eşi Feriha Ellibeş’in koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla kongreye katılamayan Ellibeş, tarihe geçti. Yönetiminde 18 ismi değiştiren Ellibeş, yerel ve genel seçimlere bir sürpriz olmazsa yeni yönetimiyle hazırlanacak. Göreve geldiğinden bu yana sahadan hiç kopmayan Başkan Ellibeş, partililerinin ‘abi’si oldu.

HERKES ORADAYDI

Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 14 Ekim’de açıklanan AK Parti Kocaeli il kongresi geçtiğimiz pazar günü, koronavirüs salgınına rağmen geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Kongreye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Genel Başkan Yardımcısı Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, MKYK Üyesi Hatice Merve Tatar, MKYK Yedek Üyesi Davut Coşkun Şiviloğlu, Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Kongreye Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, İl Gençlik Kolları Başkanı Baki Özdemir, ilçe belediye başkanları, ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları, önceki dönemlerde görev alan isimler ve partililer, Önceki Dönem İl Başkanları Mahmut Civelek, Şemsettin Ceyhan, Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Önceki Dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri, STK ve dernek başkanları katıldı.

DEVA BAYRAKLARINI KİM BIRAKTI?

İlimizde değişik ve bol sürprizli bir kongre olan AK Parti il kongresinde ne olduğunu anlayamadığımız gelişmeler yaşandı. Kongreye başlamadan basın mensupları olarak sandalyeler üzerine bırakılan iki adet DEVA Partisi bayrağını fark ettik. Hemen arka tarafımızda olan bayrakları fark ettiğimiz an fotoğraf makinelerimize sarıldık. Biz fotoğraf çeker çekmez partililer ve il yönetiminden Muharrem Top, durumu fark edince bayrakları hemen olduğu yerden kaldırdı. Bayrakların kim tarafından nasıl oraya konulduğu ise merak konusu oldu. AK Parti’nin bu durumu hafife almayıp iyice irdelemesi gerekiyor. Üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konu olan bayrak meselesi, AK Parti için büyük bir hata olarak görüldü.

7 İSİM KATILAMADI

Cumhurbaşkanının gelişi öncesi delege, katılımcı ve basın mensuplarına koronavirüs testi yapıldı. Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, önceki Dönem Derince İlçe Başkanı Selçuk Çakıroğlu ve 25. Dönem Milletvekili Cemalettin Kaflı kongreye katılamadı. Ayrıca birlikte çalıştığı Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Ataberk’in test sonucunun pozitif çıkması sebebiyle MKYK Üyesi ve Milletvekili Emine Zeybek de kongreye katılamadı. Öte yandan test sonucu pozitif çıkan İl Başkanı Mehmet Ellibeş de eşinin testinin pozitif çıkması sebebiyle kongreye katılamadı.

KADINLAR SOSYAL MESAFEYİ ÇİĞNEDİ

Covid-19 salgınına karşı tedbirler de salonda ve salonun dışında alınmıştı ancak AK Partili gençler, salona kol kola geldi. Salgın tedbirlerini hiçe sayan partililer, emniyet ekiplerinin her gün yaptığı denetimleri de boşa çıkarmış oldu. Öte yandan salonda sosyal mesafe kurallarına uygun dizilen sandalyeler de özellikle partili kadınlar tarafından ön sıralara alındı. Kongreye birlikte geldikleri arkadaşları ile yan yan oturmak için sosyal mesafe kurallarını yok sayan kadınlar, virüse davetiye çıkardı.

GENÇLER COVİD’LE KOL KOLA

AK Parti’de gençlik kolları dünden bugüne çok önemsenmiştir. Partinin bel kemiği olan gençler, her etkinlikte en ön sıralarda çalışmıştır. Partinin adeta önden gidenleri olan gençler, kongre hazırlıklarında da büyük çaba sarf etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çok önem verdiği gençler, yine ayrı bir bölümde yerlerini aldı. Gençler, üzerlerine giydikleri Recep Tayyip Erdoğan resminin baskılı olduğu tişörtlerle ‘Kocaeli her zamanki yerinde’ mesajını yineledi. Ancak kongrenin başından sonuna kadar sosyal mesafe kuralını hiçe sayan gençler birbirlerine sarılarak Erdoğan’a sevgi mesajları ve şarkıları gönderdi. Gençler ayrıca Erdoğan’ın konuşması boyunca sloganları eksik etmedi.

TEDBİRLER ALINDI AMA…

Günler öncesinden kongre için hazırlanan Uluslararası Fuar Merkezi’nde önlemlerin üst düzeydeydi. Koronavirüs salgınına karşı salonun girişinde resimli ve yazılı tedbirler asılmıştı. Salonun içerisinde on beş adet dezenfektan makinesi yer aldı. Alanın içerisi ve dışarısı bayraklarla donatan partililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimize 10 Eylül 2004, 28 Haziran 2009, 18 Ağustos 2010, 15 Nisan 2006 ve diğer tarihlerinde yaptığı ziyaretleri ile de salonu süslemişti. Yeni dönemin sloganı olan ‘İnandığın yolda yürü’ pankartlarını da eksik etmeyen AK Partililer, sinevizyon ekranlarında il ve ilçe yönetimlerinin yaptığı çalışmaları gösterdi.

BİNLERCE POLİS GÖREV YAPTI

Cumhurbaşkanının gelişi sebebiyle ilimizin belirli noktalarında trafik araçlara kapatıldı. İnterteks’e gelen yollarda adım başı polisler görevlendirildi. Binlerce polis, polis özel harekat ve korumaların görev yaptığı kongrede Cumhurbaşkanı korumaları en önde görev yaptı. Koronavirüs tedbirlerine uygun olarak içeriye alınmaya çalışan misafirler, kalabalıklar içinde virüsten korunmaya çalıştı. 3 arama noktasından sonra alana alınan davetlilere içinde su, kek ve maskenin olduğu bir çanta hediye etti.

ERYARSOY, BUZLARI ERİTTİ

Kongrede dikkat çeken bir başka detay ise yerel seçimler sonrası görevden alınan İl eski Başkanı Abdullah Eryarsoy’un aylar sonra ilk kez bir etkinliğe katılmış olmasıydı. Defalarca program yapan AK Parti’nin hiçbir etkinliğine katılmayan Ankara’daki eski il başkanları toplantısında bile bulunmayan Abdullah Eryarsoy, Ellibeş’in seçilmiş başkan olduğu il kongresine katıldı. Partisine küskün olan Eryarsoy, bu adımla partisi ile arasındaki buzları da eritmiş oldu. Öte yandan AK Parti’nin neredeyse her programında görmeye alışık olduğumuzu eski İl başkanlarından Mahmut Civelek ve Şemsettin Ceyhan, kongredeki yerlerini almıştı.

ELLİBEŞ’TEN TEŞEKKÜR

Seçilmiş başkan olduğu kongreye eşinin koronavirüs testi pozitif çıkması sebebiyle katılamayan İl Başkanı Mehmet Ellibeş, sosyal medya hesabından “Teşrifleriyle Kocaeli Teşkilatlarını onurlandıran başta Sn. Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Genel Başkan Yardımcılarımıza, Milletvekillerimize, misafir İl Başkanlarımıza, MHP Kocaeli İl Başkanımıza, STK temsilcilerimize, değerli basın mensuplarımıza, kıymetli delegasyonumuza ve de çok değerli teşkilat mensuplarımıza hassaten teşekkür ediyorum. AK Parti’nin yılmaz neferlerine bin selam olsun!” mesajını paylaştı.

ÜZÜLMEZ’İ ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca ilimizi ziyareti sonrası AK Parti Milletvekili Cemil Yaman’ın telefonu aracılığıyla kanser tedavisi gören Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez’i aradı. Geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Üzülmez, "Vefanın belki de yaşadığımız dünyada en büyük örneği dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın adeta şifa gibi gelen, yarın gireceğim pankreas kanseri ameliyatımdan önce duaları ve temennileri için müteşekkirim. Çok mutlu ettiniz Sayın Cumhurbaşkanım, Rabbim de sizler mutlu etsin inşallah" mesajını paylaştı.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in eşi Feriha Ellibeş’in koronavirüs testinin pozitif çıkması sebebiyle Ellibeş’in tedbir amaçlı kongreye katılamadığı öğrenildi.

3/7
mask

25. Dönem AK Parti Milletvekili Cemalettin Kaflı da koronavirüs testi pozitif çıkması sebebiyle kongreye katılamadı.

4/7
mask

İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir ve ekibi kongre öncesi hatıra fotoğrafı çektirdi.

5/7
mask

Milletvekili Fikri Işık da il kongresinde yer aldı. Işık, il yöneticileri Alper Doğan ve Recep Demir ile.

7/7
mask

Yaşının geçmesi sebebiyle gençlik kolları yönetimine girmesi çok konuşulan Halil İbrahim Arslan Ellibeş’in yeni yönetiminde girdi.

09 Kas 2020 - 17:19 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 223.282 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.