- 20 Ağu 2021 - 12:27 G: 20 Ağu 2021 - 12:43

Bakan Elvan iş insanları ile buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, iş dünyası ile buluştuğu programda dünyanın genç iş insanlarını konuştuğunu belirterek “En yenilikçi fikirlerin Silikon Vadisinden değil, Kocaeli’ndeki Bilişim Vadisinden çıkmaması için hiçbir engel yok” dedi

mask

Ayşe AYDIN / Ahmet Sancar KIZILKAYA

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan bir gün boyunca ilimizdeydi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevlendirilen Lütfü Elvan, ilk kez ilimize geldi. Bir günü Kocaeli’ye ayıran Bakan Elvan, öncelikle iş dünyası ile Kocaeli Kongre Merkezi’nde buluştu. Düzenlenen programa iş insanları sektördeki sorunlarını ve sorularını Bakan Elvan’a yöneltti.

İŞ DÜNYASI BULUŞTU

Bakan Elvan’ın ilimizdeki programına Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Emine Zeybek, AK Parti Milletvekilleri Sami Çakır, İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Fikri Işık ve Mehmet Akif Yılmaz, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, DTO Başkanı Vedat Doğusel, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, ilçe belediye başkanları, iş insanları ve sanayiciler katıldı.

İMALAT SANAYİNE YÜZDE 13 KATKI

Programın açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli sanayi ve katma değer bakımında önemli bir il. Son 10 yılda imalat sanayisine katkısı yüzde 13 civarında. Odamıza kayıtlı 3 Bin 323 firmamızın 315’i yabancı sermayeli. 35 liman- iskelede elleçlenen yük miktarı 76,5 Milyon Ton bu ülkemizin yüzde 15’ine tekabül ediyor. Sanayi ve liman kenti olan Kocaeli’de sanayi kuruluşlarının doğal bir liman olan İzmit Körfezi etrafında konuşlanması firmalarımıza lojistik anlamda önemli fırsatlar sunuyor. Pandemi sürecinde demiryolu bağlantılarına ve limanlara yakınlığımızın önemini bir kez daha anlamış olduk. Bu süreçte çok fazla kesinti yaşamadan ihracatımızı sürdürdük” dedi.

KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINDA İYİYİZ

Zeytinoğlu, “AB ile hızlı demiryolu ağları ile bağlanmanın çok önemli. Zira daha da büyümesini beklediğimiz ticaretimizin tırlarla yapılması sürdürülebilir değil. Ayrıca Köseköy demiryolu lojistik merkezinde önemli bir yatırım başladı. Liman ve hava meydanlarında yapılan hizmetlerdeki KDV muafiyetinin bu kuru yük limanları olan demiryolu lojistik merkezlerinde de uygulanmasını talep ediyoruz. İlimizde 14 organize sanayi bölgesi, Türkiye’nin tek bilimsel araştırma merkezi olan TÜBİTAK-MAM, ilk etabı tamamlanan Bilişim Vadisi ile 5 Teknopark, Ulusal Test Merkezi-TSE,  2 Teknoloji Transfer Ofisi ve 2 üniversiteyi ilimizde barındırıyoruz. 1 tane de vakıf üniversitemiz oldu. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan bilgiye kolayca erişim ve sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye insan kaynağını sağlayacak alt yapı konularında da oldukça avantajlı durumdayız” dedi.

GEÇEN YIL 26,6 MİLYAR DOLAR İHRACAT

İlk 500’de 75 işletmenin bulunduğunu ifade eden Zeyitnoğlu, “Ama İSO’nun açıkladığı listede firma merkezleri farklı illerde olduğu için Kocaelili firma sayısı 36 görünüyor. Benzer durum dış ticaret rakamlarında da var. Oda olarak ilimizde üretim yapan firmaların dış ticareti ile ilgili yaptığımız çalışma sonucunda 2020 yılında;  ilimizde üretim yapan firmaların; ihracatlarının toplamının 26,6 milyar dolar olduğunu tespit ettik. İthalatlarının toplamının ise 49,1 milyar dolar olduğunu tespit ettik. Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacminin 75,7 milyar dolar olduğunu gördük. Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 19,4. İlk 7 aylık döneme baktığımızda ise ihracat 19 milyar 662 milyon dolar. İthalat ise 35 milyar 535 milyon dolar. Kurumlar tarafından açıklanan resmi veriler, firma merkezleri baz alınarak açıklandığı için ilimizin potansiyelini tam olarak yansıtmıyor” dedi.

"2020’de 90 MİLYAR VERGİ ÖDEDİK"

Sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “Aynı sorunu vergi rakamlarında da görüyoruz. Kocaeli İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin yüzde 9,66’sını karşılayan üçüncü il. İlimiz, pandemiye rağmen 2020 yılında 90 milyar 447 milyon TL vergi ödemiştir. 70 ilin toplamı kadar vergi ödüyoruz. (Geçen yıl 69 idi) Kişi başına ödediğimiz vergi geliri 45 bin 286 TL. Türkiye ortalaması 9 Bin 963 TL. İlimizde üretim yapıp da vergilerini İstanbul’da veren 600’e yakın firmamızın karı, İlimiz merkezli 2500 firmanın karının neredeyse iki katı. Halbuki gelir vergilerinin firmaların bulundukları ilde ödenmesi ile ilgili bir kanun maddesi var. Fakat firmalarımız illerde öne çıkmamak için vergilerini daha büyük illerde ödemeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemizin burada ciddi kaybı oluşuyor. İhracat rakamları başta olmak üzere resmi verilerin firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının ve vergilerin üretim yaptıkları ilde verilmesinin çok değerli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

"EL BİRLİĞİ İLE ATLATACAĞIZ"

Zeytinoğlu’nun ardından söz Bakan Elvan ise “Son dönemde orman yangınları ve sel felaketleri ile hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Felaketlerde olduğu gibi sonrasında da hayatın normale dönmesi yaraların sarılması için tüm kaynaklarımızla vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. El birliği ile zorlu zamanların üstesinden geleceğiz. Üretime, ihracata ve istihdam can verenlerin ekonomide çarkları döndürenlerin yanında olmaya büyük gayret gösteriyoruz. Sağlıklı kararlar için ekonomideki gelişmeleri yerinde gözlemlemenin, ihtiyaçları sahada tespit etmenin ve karşılıklı istişarelerle birlikte ortak karar almanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu yüzden saha ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

KOCAELİ SON 15 SENEDE ÇOK BÜYÜDÜ

Bakan Elvan, “Kocaeli; güçlü üretim altyapısı, lojistik avantajları ve nitelikli insan kaynağıyla ülkemizin en dikkat çekici rol modellerinden birisi. Burada üretim çeşitliliği, inovasyon ve yüksek katma değer var. Gözü pek ve cesaretli girişimciler var. İşte tüm bu faktörlerin birleşmesi sayesinde Kocaeli, son 15 senede, Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme performansına imza attı. Bu büyümenin sürükleyici gücü ise yaklaşık 4 kata yakın artan ihracat hacmi oldu. Oluşturduğunuz eko-sistem, neredeyse mükemmele yakın işliyor. Sürdürülebilir büyüme ve kalkınma noktasında Kocaeli’nin başarısı pek çok ilimize ilham verecek nitelikte. Bugün sizlerle gerçekleştireceğimiz istişarelerin, önümüzdeki dönem politikaları açısından son derece müspet sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.

ENFLASYON KALICI OLABİLİR

2020 yılının tüm Dünya’da her türlü ekonomik ve sosyal düzenin test edildiği mücadele dolu bir yıl olduğuna değinen Elvan, “Küresel ekonomi 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin en derin daralmasını yaşadı, milyonlarca insan işsiz kaldı. Tüm ülkeler ellerindeki imkânlar çerçevesinde krizin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla görülmemiş ölçülerde genişleyici para ve maliye politikaları uyguladı. Aşılanmanın hız kazanması, ertelenmiş talebin devreye girmesi ve geçen senenin düşük baz etkisinin de katkısıyla bu sene küresel çapta yüksek büyüme oranları bekleniyor. Küresel emtia fiyatlarındaki artış, girdi maliyetleri kanalıyla sanayicimi doğrudan etkiledi. Gelişmiş ülke otoriteleri, küresel enflasyondaki bu artış eğiliminin geçici olacağını düşünse de enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceği riskini de göz ardı edemeyiz” dedi.

"PANDEMİ SÜRECİNİ BAŞARIYLA GÖTÜRDÜK"

Türkiye’nin pandemi ile mücadelede gerek sağlık ve gerekse sosyo-ekonomik olumsuz etkileriyle başarılı olduğuna değinen Bakan Elvan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; çok hızlı, kararlı ve etkin adımlar attık. Salgınla mücadelede çoğu gelişmiş ülkenin sağlık sistemi yetersiz kaldı. Türkiye’de ise sağlık alanında daha önce hayata geçirdiğimiz güçlü altyapılar sayesinde pandemi sürecini başarıyla yürüttük. Aşılamada ciddi mesafe kat ettik. Salgın sürecinde, kapsamlı ve koordineli ekonomi politikaları uyguladık. Bu çerçevede pandemiden etkilenen tüm kesimler için tedbirler aldık. Bu tedbirlerin katkısıyla Türkiye ekonomisi salgın sürecinde üretim kapasitesini korudu ve büyümeye devam etti. Sanayi üretimi, güçlü ihracatın da desteği ile çarpıcı bir şekilde artarak büyümenin motoru haline gelmiş durumda. Diğer sevindirici gelişme ise yatırımlardaki artış eğilimidir” dedi.

"YÜZDE 8 BÜYÜME BEKLİYORUZ"

Başta makine-teçhizat olmak üzere yatırımların arttığına da dikkat çeken Bakan Elvan, “2021’in ikinci çeyreğinde; üretim, ihracat, hizmetler sektöründeki güçlü toparlanma ve baz etkisinin de katkısıyla yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Aşılanma oranının daha da artmasıyla başta turizm olmak üzere hizmetler sektöründe kademeli canlanma eğilimi devam ediyor. Öncü göstergeler ekonomide büyüme ve yatırım eğiliminin üçüncü çeyrekte de sürdüğüne işaret ediyor. Bu çerçevede, salgınla ilgili dışsal bir şok olmaması durumunda, 2021 yılı için yüzde 8’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Büyümenin temel sürükleyicilerinin ise yatırımlar ve dış talep olması, sağlıklı ve dengeli bir büyüme patikasında ilerlediğimizi gösteriyor. Bu yılın büyüme performansı açısından dikkat çekici bir diğer özelliği de, yüksek büyüme oranını düşük bir cari açıkla gerçekleştirecek olmamızdır” diye konuştu.

"BÜYÜME RAKAMLARDAN İBARET DEĞİL"

Elvan, “İhracatta Temmuz ayı itibarıyla ilk defa yıllık 200 milyar doların üzerine çıkarak rekor kırdık. Dünya ihracatından aldığımız pay da artıyor. 2021’de; güçlü ihracat performansımız, düşen altın ithalatı ve turizm gelirlerindeki artış sayesinde milli gelirin yüzde 3’ü civarında bir cari açık vermeyi bekliyoruz. Cari açıktaki düşüş, dış finansman ve ülke risk primi baskısını azaltmada da kritik bir rol oynayacak. Bu başarının temelinde Türk sanayisi bulunuyor. 2002’den bu yana sanayimiz; üretim kapasitesi, üretim çeşitliliği ve yenilik yapma kabiliyeti açısından ciddi mesafeler kaydetti. Üretimde başlayan bu yapısal dönüşümün hızlanarak devam etmesini son derece elzem görüyorum. Büyüme dediğimiz olgu sadece rakamlardan ibaret değil. Yüksek büyümeyi gerçekleştirdiğimizde, görevimizi tamamlamış hissetmiyoruz” şeklinde konuştu.

"SON ÇEYREKTE KARARLI ADIMLAR ATTIK"

İstikrarlı, kapsayıcı ve istihdam oluşturan çevreyi koruyan yüksek verimliliği ve rekabetçiliği sağlayan gelir dağılımı adaletini en iyi şekilde tesis eden bir büyümeyi sürekli kılmanın peşinde olduklarını ifade eden Elvan, “Bahsettiğim bu çerçeve, makroekonomik istikrarın daha da güçlendirilmesiyle mümkün. Dolayısıyla; fiyat istikrarı, mali disiplin ve güçlü finansal sektör hedeflerimizden ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Büyüme performansımızla küresel ölçekte belirgin şekilde olumlu yönde ayrışırken tüm Dünya’da olduğu gibi uygulanan politikaların olumsuz yan etkileri de ortaya çıktı. Maalesef; kurlardaki oynaklık, enflasyon ve ülke risk primimiz artış gösterdi. Bu olumsuz yan etkileri azaltmak amacıyla 2020 son çeyreğinden başlayarak kararlı para ve maliye politikası adımları attık” dedi.

"103 MİLYAR LİRALIK KAMU GELİRİNDEN VAZGEÇTİK"

Sözlerini sürdüren Bakan Elvan, “Önümüzdeki en temel önceliğimiz enflasyon eğiliminin bir an önce terse çevrilmesidir. Bu çerçevede; ihtiyatlı ve kararlı para ve maliye politikaları uygulamaya devam etmemiz gerekiyor. Kur istikrarını sağladığımız ve bekleyişleri iyi yönettiğimiz ölçüde enflasyonu düşürme başarımız artacaktır. Para politikasının etkinliğini güçlendirmek adına, maliye politikalarımızla da enflasyonla mücadeleye destek veriyoruz. Bu çerçevede kamu maliyesi tarafında yapılan indirim ve fiyat ayarlamaları sonucunda 103 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçtik. Son dönemde, iç talebin dengeli artışını destekleme amacıyla makro-ihtiyati tedbirleri de uygulamaya aldık ve bu tedbirlerin olumlu etkisini kısmen görmeye başladık” dedi.

BÜTÇE AÇIĞI YÜZDE 43,7 AZALDI

Elvan, “Yılın ilk 7 ayında bütçe açığı, geçen yıla kıyasla yüzde 43,7 oranında azalıp 78 milyar lira olarak gerçekleşti. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 3,5 olarak tutma hedefimize sadığız, bu konuda en ufak bir tereddüt bile yok. Borçlanma konusunda da son derece dikkatli bir yaklaşım izliyoruz. Uyguladığımız borçlanma politikaları sayesinde yurtiçinden döviz cinsi borçlanmayı kademeli olarak düşürmeye başladık. 2021 yılında yurtiçinden yaptığımız döviz cinsi borçlanma, döviz cinsi ödemelerin yaklaşık yarısı kadar. Mart ayında açıkladığımız Ekonomi Reform Programında üretim, istihdam, yatırım ve ihracatı ekonomi politikalarımızın odağına aldık. Bu alanları desteklemek ve üreticilerimiz üzerindeki yükü azaltmak üzere önemli adımlarımız olacak” diye konuştu.

"KALFALIK ÜCRETLERİNİ ARTIRIP BİZ ÖDEYECEĞİZ"

KGF destekli üç yeni mekanizmayı yakın zamanda başlatacaklarını ifade eden Elvan, “İlk olarak; Likidite sıkıntısı çeken küçük ölçekli firmalara, ilave istihdam ettikleri her bir kişi için KGF kefaletiyle krediye erişim imkânını, İkincisi; imalata dayalı ve ihracatı önceleyen yatırımlara KGF teminatı ile 5. ve 6. bölgelerde uzun vadeli kredi desteğini, Üçüncüsü; ihracat potansiyeli yüksek olan KOBİ’lerin dış pazarlara açılmalarını teşvik etmek üzere Eximbank Kredi Destek Paketini devreye alıyoruz. Bahsettiğim tüm bu paketler, reel ekonomiyi, üretken kesimleri teşvik amacını taşıyor. Sanayicilerimizin ara eleman bulma konusunda yaşadıkları sorunun çözümüne yönelik hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Mesleki Eğitim Merkezlerine olan ilgiyi artırmak için gençlerin kalfalık döneminde aldıkları ücretleri artıracağız. Sanayicinin yükünü hafifletmek için de, bu merkezlerden eğitim alan öğrencilerin ücretlerini biz ödeyeceğiz” dedi.

DÜNYA TÜRK GİRİŞİMCİLERİ KONUŞUYOR

Bakan Elvan konuşmasının sonunda “İş dünyamızın vasıfları ve kabiliyetleri çok yüksek. Gencecik girişimcilerimiz, dünyada da adlarından söz ettirecek işlere imza atıyor. Küresel piyasaların yakından takip ettiği basın organları bile Türk girişimcilerinin başarılarından bahsediyor. Yeter ki kendimize güvenelim, şevkimizi hiç kaybetmeyelim. En yenilikçi fikirlerin Silikon Vadisinden değil, Kocaeli’ndeki Bilişim Vadisinden çıkmaması için hiçbir engel yok. Türkiye, üretim ve inovasyon kabiliyetleriyle rakipsiz bir Bölgesel üs olabilir. Bunu başaracak vizyona, enerjiye ve altyapıya fazlasıyla sahibiz. Biz kamu tarafı olarak reel sektörün önünü açacak, belirsizliği azaltacak ve karşılaşabileceğiniz pürüzleri giderecek tüm adımları atmaya devam edeceğiz. Bu süreçte sizlerle işbirliği ve fikir alışverişi yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Kapılarımız sonuna kadar açık. Sorunlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi de bunlara ilişkin çözüm önerilerinizi bekliyoruz” dedi.

20 Ağu 2021 - 12:27 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.