- 06 Kas 2021 - 18:30 G: 06 Kas 2021 - 19:07

Kartepe gençliği çok şanslı

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın gençler için her detayını düşündüğü Genç Akademi’de yok yok! Gençlerin ders çalışıp kitap okuyacağı, bilimsel araştırma yapıp zeka oyunlarıyla stres atabileceği mekan, ilçenin geleceğine ışık tutuyor

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
mask

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ile ilçeyi karış karış gezerek 2,5 yıllık performansını yerinde görme fırsatı bulduk. İlçedeki büyük yatırımlardan biri olan gençlerin geleceği için her branşa yönelik hazırlanan Kartepe Genç Akademi, Kocaman’ın vizyon projelerinden biri. Sapanca Yolu Emekevler Mahallesi’nde kurulan Kartepe Genç Akademi, 4 bin metrekare alandan oluşuyor. Birçok gelişim kursu, dil kursu ve enstrüman kursunun verildiği Kartepe Genç Akademi içerisinde yer alan 500 metrekare alanda da ‘Çocuk Oyun Evi’ ile 3-12 yaş grubu çocuklara ücretsiz oyun ve masal terapisi veriliyor. Duvarlarında Kartepe’nin doğal güzelliklerinin olduğu fotoğrafların yer aldığı Genç Akademi’de sınıfların adlarını ise mahalle isimleri oluşturuyor.

Bizi ilk olarak makamında ağırlayan Başkan Kocaman ile burada bir hatıra fotoğrafı çektirdik.

DİL OKULUNUN 580 ÖĞRENCİSİ VAR

Kartepe Genç Akademi çatısı altında hobi ve kişisel gelişim kursları olarak gitar, keman, tezhip, minyatür, resim, dekoratif ahşap süsleme, filografi, drama, kaligrafi, ebru, cam süs eşyası yapımı, inovasyon kursları da ücretsiz olarak veriliyor. Merkezde kütüphane, spor alanları, masa tenisi, langırt gibi zihinsel ve bedensel gelişimi destekleyen motivasyonu arttıran fonksiyonlar da bulunuyor. Genç Akademi’de bulunan ve yine ücretsiz olan dil okuluna ise büyük talep var. Şu anda 580 öğrencisi bulunan dil okulu, toplamda yaklaşık bin 300 öğrenciye ders verebilecek kapasitede.

YOUTUBER ADAYLARINA ÖZEL SINIF

Her sınıfa mahallelerin isminin verildiği Kartepe Genç Akademi’yi de bizlere gezdiren Başkan Kocaman, genç akademiyi anlattı. Genç Akademi’nin büyük emekler verilerek hazırlandığını ifade eden başkan Kocaman, “Sınırsız internetin, kitapların, tabletlerin olduğu bir yer burası. Şu an istediğimiz seviyede değil. Burayı ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ile senkronize yaptık. Tüm okullarımız bazı ders ve etkinliklerini burada yapacak. Kartepe’deki bütün okullar buraya gelecek. Etüt çalışmalarının yapıldığı sınıflar, İngilizce dersleri, laboratuvar dersleri, robotik kodlama sınıfı, kimya laboratuvarı, uzay gözlem evimiz var burada. Langırt, mini golf, masa tenisi, bilardo oyun alanı, dijital oyun alanı, satranç, dama gibi akıl ve hafıza oyunları alanı var” dedi.

Genç Akademi İdari Koordinatörü Beytullah Kara, bizlere ücretsiz dil okulundaki işleyişi anlattı.

UZAY GÖZLEM EVİ

Beş kattan oluşan genç Akademi’de ayrıca çocukların konuşma becerileri ve özgüvenlerini geliştirebilmeleri için drama salonu yaptıklarını belirten Başkan Kocaman, “Akademimizde uzay gözlem evi, her enstrümanın olduğu müzik odası, matematik ve teknoloji atölyesi de bulunuyor.  Minyatür mobilya yapabileceğiniz bir yer de mevcut burada. Farklı yaş grupları ders yapabiliyor. Çocuklar deney yapabiliyor burada.Youtuber olmak isteyen amatör gençlere de fırsat tanıyoruz. Onlar için Genç Akademi’deki bir odayı düzenleyip kendilerini geliştirebilecekleri bir mekan tasarladık. Youtuber olmak isteyen gençlerimiz burada eğitim alabilecek” şeklinde konuştu.

BURADA SATÜRN’Ü GÖRMEK MÜMKÜN

Planetaryum sınıfının da yer aldığı Kartepe Genç Akademi’de çocuklar gök bilimi ile tanışıp ufuklarını zenginleştirebileceklerini ifade eden Kocaman, “Ayrıca, Kartepe Genç Akademi bünyesinde Kartepe Dil Merkezi (KADİM) öğreticileri mizorta ve lise öğrencilerine ücretsiz yabancı dil eğitimi veriyor. Öte yandan ücretsiz eğitim boyunca yararlanılan kitaplar da öğrencilere ücretsiz veriliyor. Öğrencilerin Genç Akademi’de bulunan gök dürbünü ile Satürn gezegeninin halkasını görme fırsatı da var. Çocuklar burada hayal ettikleri nesneyi bilgisayarda tasarlayıp minyatür şeklinde çıkarabiliyor. Bir diğer sınıfta robotlara bilgisayarlara yüklediğimiz programlarla komut veriyorlar” diye konuştu.

Öğrenciler, Genç Akademi’de bulunan gök dürbünü ile Satürn gezegeninin halkasını görebiliyor.

ÜCRETSİZ DİL EĞİTİMİ

Dil okuluna büyük talep olduğunu ifade eden Başkan Kocaman, “Dil okulumuza 580 kayıt var şu ana. Bir yılda bin 280 öğrenciye eğitim verebiliriz. İngilizce derslerinin kitapları ve testlerini de ücretsiz dağıtıyoruz. Akıllı tahtaya kitapları yansıtabiliyoruz. Bir dil okulunda ne yapılıyorsa her şey yapılıyor burada. Öğrenciler ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Saat 17.00’dan sonra öğrenciler geliyor. Diğer dil okullarına zarar vermemek için üniversite mezunlarını almıyoruz. Ancak üniversite öğrencileri de yararlanabiliyor. 29 yaşına kadar öğrencimiz var. Öğrencilerimiz çok da memnun. Öğretmenlerimiz halk eğitim ve milli eğitim müdürlüğünden geliyor. 15 personel çalışıyor” dedi.

‘BÖYLE BİR MEYDAN YOK’

Kartepe Kent Meydanı’nı da beraber gezdiğimiz Başkan Kocaman, “Belediye binasını bitirdiğimizde bu meydan toprak yığınları halindeydi. Büyük bölümünü tamamladık, bahçe mobilyalarımız da geldi. Artık birçok etkinliği burada yapacağız. Tabi şehircilik noktasında birçok eksiğimiz var ama samimiyetle söylüyorum böyle bir merkeze sahip Kocaeli’de başka bir ilçe yok. Etrafında 20-30 metrelik yollar, bulvarlar, ana caddeler var. Burası inanılmaz güzel bir merkez ve çarşı olacak. Ataevler Köprüsü buraya direk gelen yollardan biri. Uzun yıllardır bekliyordu onu da tamamladık” şeklinde konuştu.

‘İLİMİZİN EN BÜYÜK CAMİSİ’

Kent Meydanı’nda bulunan ve Kocaeli’nin en büyük camisi olma niteliğindeki caminin de yapımı sürüyor. Tamamlandığında kapalı alanda aynı anda 4 bin kişinin ibadet edebileceği cami görselliğiyle de büyülüyor. Meydandaki eski pancar deposu yıkılınca yaklaşık 300 metrekarelik alanı sanat ve sergi alanı yaptıklarını belirten Başkan Mustafa Kocaman, “Onu da tamamlamış olduk. Rutubetten koruyan özel mobilyalar alacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Kocaman, Kartepe Genç Akademi’nin her bölümünü ayrı ayrı bizlere gezdirdi.

BİN METREKARELİK KÜTÜPHANE

Meydandaki caminin altında bin metrekarelik kütüphane yapıldığı bilgisini de paylaşan Başkan Kocaman, “Kültür Bakanlığı ile ortak bir proje bu. Belediye olarak yapmam gerekeni yaptım. Klimalar takıldı, Bakanlık mobilyaları getirecek. Cam süslemelerini yapacağız. Caminin adının henüz koymadık. Bin metrekarelik kütüphane hiçbir ilçemizde var mıdır bilmiyorum. Gençlerin rahat oturacağı, kahvelerini içeceği, sınırsız internetin olduğu bir mekan olacak. Ferah ve aydınlık pırıl pırıl bir yer oldu” diye konuştu.

‘BİR DOLPHİN DAHA GELİYOR’

Kent meydanında bulunan kaymakamlık binasının arkasına yeni bir yapı inşa ettiklerini söyleyen Başkan Kocaman, “İzmit’teki Dolphin’in daha fonksiyonelini yapıyoruz. Arazi kamulaştırmasına başladık. Üzerine Büyükşehir Belediyesi ile ortak proje yapacağız. Nikah salonu olacak. Koltuklar amfi tiyatro şeklinde olacak ki sanatsal faaliyetler için de kullanalım. Onu da yaptığımızda merkezimiz hazır olacak. Kent meydanı tamamlandığında Tahir Başkan’a gidip buraya isim vermesini talep edeceğim. Alanda Kartepe Belediyesi’ne ait bir çay bahçesi de var. Personelimiz işletiyor burayı” dedi.

Kurumdaki eğitmenlerden Vildan Alkan, robotik kodlama sınıfında neler yaptıklarını anlattı.

‘AVRUPA KRİTERLERİNİ TAŞIYORUZ’

Kent meydanında belediye binası, kaymakamlık binası, çay bahçesi, kütüphane, cami, sanat ve sergi alanı, tören alanının bir arada olduğunu belirten Kocaman, “Alanda ayrıca elektronik sistemli geri dönüşüm sistemi, bankamatikler de var. Kalkınmış, gelişmiş toplumların Avrupa’nın şehir plancılığı kriterleri açısından gerçek bir şehir merkezi böyle olmalıdır. Bizim meydanımız, şehir bölge plancılık tekniği açısından en güzeli. Diğer belediyelerin hizmet binası hepsi anayol üzerindedir. Bu aynı zamanda trafik sıkışıklığı demek. Beldelere de rahat ulaşım sağlanıyor” diye konuştu.

Ayşe Aydın’ın izlenimleri

KENT MEYDANINI ANLATTI

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı ve Yazı İşleri Müdürü Uğur Ulusoy ile Başkan Mustafa Kocaman’ı belediye binasındaki makamında ziyaret ettik. İlçedeki yatırımlarını beraber gezdiğimiz Başkan Kocaman, bizleri ilk olarak belediye binasında ağırladı. Başkan Kocaman, akabinde belediye binası önündeki Kent Meydanı’nı gezdirdi. Belediye binası tamamlandığında diğer alanların toprak yığınları halinde olduğunu ifade eden Başkan Kocaman, meydanın tamamen bittiğinde ilçe için büyük bir kazanım olacağını ifade etti bizlere.

Başkan Kocaman, ilçenin vizyonunu yenileyen Kent Meydanı’ndaki yapıları tek tek anlattı.

ÜZÜLMEZ’İ ANDIK

İlimizin gözde ilçelerinden Kartepe, 11 beldenin birleşmesiyle oluştu. Daha önce İzmit’e bağlı olan Kartepe, beldelerin birleşmesiyle ilçe sıfatını kazanmış ve gelişerek bugünlere gelmiş. Ben, mesleğe başladığımda Belediye Başkanı olan Şükrü Karabalık’ın ardından rahmetli Hüseyin Üzülmez bir dönem belediye başkanlığı yaptı. Geçtiğimiz aylarda tedavi gördüğü hastanede vefat eden Hüseyin Üzülmez’e Allah’tan rahmet diliyorum. İlçeye birçok eser kazandırmış mevcut Belediye Başkanı Mustafa Kocaman da bizlere ilçeyi gezdirirken sık sık zikretti Hüseyin Üzülmez’in adını.

YEMEK YEDİK

Üzülmez’in ardından Belediye Başkanı olan Mustafa Kocaman, ilçeye farklı bir bakış açışı kazandırmanın derdinde. Sadece kış turizmi ile değil doğa turizmi ve diğer alanlarıyla da ilçenin ön plana çıkmasını istiyor Mustafa Başkan. Geçtiğimiz gün makamda bir hatıra fotoğrafının ardından bizleri Kartepe Kahvaltı Evi’nde yemekte ağırlayan Başkan Kocaman, restoranın meşhur yemeği kavurmayı bizlere tattırdı. Lezzeti ile farklılık yaratan kavurmayı bizler de çok sevdik. Başkan Mustafa Kocaman’a misafirperverliğinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.

MEYDANI GEZDİK

Yemeğin ardından bizleri belediye binasının da içinde olduğu Kartepe Kent Meydanı’nı gezdiren Başkan Kocaman, diğer ilçelere nazaran meydanın çok daha fonksiyonel ve şehrin içinde olduğunu belirtti. Meydanda bulunan kaymakamlık binası, cami, altındaki kütüphane, belediyeye ait kafe, kaymakamlığın arka tarafına yapılan bir sosyal yaşam merkezi, bankamatikler ve geri dönüşüm konteynırları ilçenin yeni bir yüz kazanmasında oldukça etkili olmuş. Büyük bölümü tamamlanan kent meydanında ayrıca resmi törenler de yapılmaya başlanmış. Ulaşım açısından da oldukça kolay olan kent meydanı diğer ilçelere de örnek olacak nitelikte.

SİLAH MÜZESİ DİKKAT ÇEKECEK

Kent Meydanı’nın ardından bizlere Derbent’te yapmak istediği müzeyi gezdiren Başkan Kocaman, burası için düşüncelerini de paylaştı. Burada silah müzesi yapmak istediğini belirten Kocaman, özellikle Kartepeli vatandaşların dedelerinden, büyüklerinden kalma silahları burada sergilemek istiyor. Bazı vatandaşlar buna sıcak bakarken bazıları ise vermek istememiş. Mustafa Başkan da Ankara’da Makine Kimya ile görüşüp müze fikrini aktaracak ve buradan müzelik silah talep edecek. İlimizde örneği bulunmayan bu müze oldukça dikkat çekeceğe benziyor.

HİKMETİYE CAMİİ

Silah müzesi yapmak istediği alanın hemen karşısında Hikmetiye Camii bulunuyor. 1980 yılında Sultan Abdülhamit Han döneminde yapılan cami, ihtişamıyla göz dolduruyor. Caminin bölgenin en önemli tarihi eserlerinden biri olduğunu ifade eden Kocaman, müzeyi de caminin dış cephesine benzettiklerini ifade etti. İlçeye yapılacak olan teleferiğe de bu alandan çıkılacağını belirten Başkan Kocaman, o zamana kadar bu eserleri tamamlayıp halkın hizmetine sunmak istiyor.

GENÇ AKADEMİ BÜYÜK KAZANIM

Müze ve caminin ardından Genç Akademi’yi bizlere gezdiren Başkan Kocaman, burada gençlere büyük bir yatırım yapmış. İçerisinde 3-12 yaş grubuna oyun ve masal terapisi veriliyor. Dil kursu, enstrüman kursu gibi alanları barındıran Kartepe Genç Akademi hobi ve kişisel gelişim kursları dav veriyor. Gitar, keman, tezhip, minyatür, resim, dekoratif ahşap süsleme, filografi, drama, kaligrafi, ebru, cam süs eşyası yapımı, inovasyon kurslarını ücretsiz alabilen Kartepeliler ayrıca merkezde kütüphane, spor alanları, masa tenisi, langırt gibi zihinsel ve bedensel gelişimi destekleyen etkinliklere de katılabiliyor.

MAHALLE İSİMLERİ AKADEMİ’DE

Genç Akademi’de her sınıfa Kartepe’nin mahallelerinin ismi verilmiş. Bu güzel ayrıntı hepimizin dikkatini çekti. Öğrencilerin okuldan sonra gelip ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği Kartepe Dil Merkezi (KADİM) bir okul gibi hizmet veriyor. Orta ve lise öğrencilerine ücretsiz yabancı dil eğitimi veriliyor. Öte yandan ücretsiz eğitim boyunca yararlanılan kitaplar da öğrencilere ücretsiz veriliyor. Öte yandan genç akademide bulunan ‘Planetaryum’ sınıfının da yer aldığı Kartepe Genç Akademi’de çocuklar gök bilimi ile tanışıp ufuklarını zenginleştirebilecek.

FESTİVALLER İLÇESİ

Kartepe’nin sadece kış turizmi ile değil daha pek çok etkinlik alanı ile adını duyuracağından emin olduğumuz Mustafa Kocaman, kararlılıkla çalışmaya, vaat ettiği projeleri tamamlamaya devam ediyor. İlçeye bir yapı yapmak yerine uzun vadede katkısını düşünerek iş yaptıklarını belirten Başkan Kocaman, ilçeye özgü ne varsa festivalini yapmak istiyor. KARFEST’in ardından düzenlenen Ayva Festivali de büyük ilgi görürken ilçede meşhur olan ancak adı pek duyurulamayan sembollerin festivallerini de yapmak istiyor. Bizler de kendisine başarılar diliyoruz. İlçeye dair daha pek çok yeri gezdiğimiz projelere beraber dokunduğumuz Mustafa Başkan’a teşekkür ediyoruz.

Genç Akademi’deki oyun alanında bulunan bilardoda Başkan Kocaman ve Yazı İşleri Müdürümüz Uğur Ulusoy, kısa bir maç yaptı.

 

Ekli Dosyalar

06 Kas 2021 - 18:30 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.