Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Yaşam

Fransa'nın En Güzel 5 Şehri

Fransa'nın En Güzel 5 Şehri

2 Aralık 2018 Saat: 09:00
Fransanın En Güzel 5 Şehri
Fransa'nın En Güzel 5 Şehri

5. Loire Vadisi 

Fransa’nın bahçeleri olarak anılan Loire Vadisi, Loire Irmağının orta bölümünde, 280 km uzunluğa ulaşan bir coğrafi bölge. Orta Çağdan itibaren, Fransız ve Fransız Anjou Hanedanının soyundan gelen İngiliz krallarının tercih ettikleri bir yerleşim yeri olmuş. Bölgede Orleans ve Tours şeklinde iki büyük şehirden ayrı, Blois, Amboise, Angers, Chinon şeklinde minik kent ve kasabalar bulunuyor. Loire Şatoları ve Normandiya’yı kapsayan Fransa turları da vatanımızda düzenleniyor. 

Zamanı yapıları, görkemli şatoları ve gastronomisiyle Fransa’nın gezilebilecek en güzel bölgelerinden biri. Loire Vadisi’nde görkemi ve estetiğiyle baş döndüren şatoların başlangıcında Chenonceau Şatosu geliyor. İhtişamlı şatolarıyla tanınan bölgedeki öteki şatolar Chambord, Villandry, Amboise, Rivau, Chinon en oldukca ziyaret edilenler içinde. Meşhur çizgi film kahramanı Tenten’in Chenverny Şatosu da gezilecek bölgeler listenizde olsun. 

Fransa’nın en güzel bölgelerinde, masalsı bir atmosfer vadeden Loire Vadisi başkent Paris’e ortalama 200 km mesafede yer ediniyor. Fransızca adıyla Val de Loire, UNESCO Dünya Mirası Sıralamasında yer ediniyor. 

4. Bordeaux 

Bordeaux, dünyaca meşhur şaraplara adını veren kent. Güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer ediniyor. Zamanı bir liman kenti olan Bordeaux, Garonne Nehri üstünde kurulu. Görkemli mimarisi, zamanı yapıları, canlı kent yaşamı ve yön verici kültür-sanat ortamıyla öne çıkıyor. 

Şehrin merkezinde üç yüz elliden fazla zamanı yapı ve anıt bulunuyor. Görkemli “Quinconces” meydanı duygusal bir yürüyüş için muhteşem. Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux Katedrali ve Aquitaine Müzesi bu listenin başlangıcında yer ediniyor. Bordeaux şehrine meydana getirilen ziyareti, çevredeki üzüm bağları, tabloyu çağrıştıran kırsalı ve şatolarıyla meşhur Dordogne bölgesine yapılacak bir geziyle tamamlamak mümkün. 

3. Mont Saint-Michel 

Gerçek olamayacak kadar güzel bir yer Mont Saint-Michel. Burası Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında, Aşağı Normandiya’nın Manche ilinde yer ediniyor. Çevre uzunluğu 900 metreyi gören Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor. 

Engin balçık düzlüklerinin ve kuvvetli gel git dalgalarının ortasında yükselen bu kayalık, sular yükseldiğinde bir ada görüntüsü verirken, sular çekildiğinde çölün ortasında bir vaha şeklinde görünüyor. Bu tepeliğin zirvesinde Başmelek Mikael’e adanmış bir katedral yer ediniyor. 708 yılından beri ayakta duran bu yapı baş döndürücü. Fransa’da görülecek en mühim noktalardan biri. 

2. Fransa’nın meşhur dinlence yerlerinden Saint-Tropez 

Fransız Rivierası, Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir kısmına verilen isim. Saint-Tropez, Antibes, Cannes, Nice, Monaco ve Menton şeklinde tanınmış beldeleriyle Fransız Rivierası Cassis’den İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor. Bölge, Cote d’Azure olarak da biliniyor. Basında yer alış şekliyle yüksek sosyetenin dinlence tercihi imgesi zihinlere kazınmış da olsa bölgedeki çeşitlilik fazlaca geniş. 

Saint-Tropez uçak bileti bulabilmek için elinizi çabuk tutmanızda yarar var. 

1. Paris 

Dünya üstünde bir çok insanoğlunun rüyalarını süsleyen bir şehir Paris. Yılda 45 milyon ziyaretçiyle, dünyanın en popüler gezinsel mekanı olması boşuna değil. Mühim zamanı vakalara sahne olan meydanları, kafeleri, mutfak kültürü ve sanatçılara esin veren sokaklarıyla her tür insanı bir mıknatıs şeklinde kendine çeken Paris, herkesi evine bir halde mutlu yollamayı oldukça iyi biliyor. 

Fransız Devriminin yüzüncü yıl kutlamaları anısına inşa edile Eyfel Kulesi ve Dünyanın en fazla sayıda yaratı barındıran müzesi Louvre görmeniz ihtiyaç duyulan mühim bölgeler. Gotik mimarinin mühim eserlerinden Notre Dame Katedrali Seine Nehri’ndeki Cite Adası üstünde bulunuyor. Zafer Takı’ndan Concorde Meydanı’na kadar uzayan, dünyanın en meşhur bulvarlarından Şanzelize de Paris gezilecek bölgeler içinde. 

Avrupa’nın masalsı şehri Paris’te Seine Nehri kenarında yürüyüş yapın, duygusal Lüksemburg Bahçesi’nde dolaşın. Açıldığı 1992’de bu yana her yıl ortalama 15 milyon ziyaretçiyi ağırlayan, Fransa turları gözdesi Paris Disneyland’da eğlenin. Daha detaylı bilgiler için Paris Seyahat Rehberi yazıma göz atın. 

Aşkın ve romantizmin başkenti Paris’e seyahat etmek için Paris uçak biletinizi erkenden almalısınız. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑