Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Gazeteciler komisyon kuracak

Gazeteciler komisyon kuracak

25 Haziran 2019 Saat: 13:07
Gazeteciler komisyon kuracak
Gazeteciler komisyon kuracak

BİK ev sahipliğinde ve KOGACE işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda gazetecilerin fikir alışverişleri sonrasında bir komisyon oluşturulmasına ve bu komisyonun Basın İlan Kurumu’na kayıtlı gazeteler için bir reklam politikası hazırlayarak Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde hareket edilmesi kararlaştırıldı Basın İlan Kurumu (BİK) ev sahipliğinde ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda gazetelerin imtiyaz sahipleri son yapılan yargı reformları sonrası gazete reklam gelirlerinin düşüşü ve konuyla ilgili neler yapılabileceği konuşuldu. Toplantıda BİK Kocaeli İl Müdürü Hayri Beşer, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Yönetim Kurulu üyeleri Halit Yılmaz, Hakan Süer, Ulaş Tekin, Recep Şeyhoğlu, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz, diğer gazetelerin imtiyaz sahipleri, genel yayın yönetmenleri ve sorumlu yazı işleri müdürleri katılım gösterdi.

KAPLAN, ‘RESMİ REKLAM GELİRLERİNDEKİ DEĞİŞİM’

Toplantıda açılış konuşmasını yapan KOGACE Başkanı Cemal Kaplan, “Hepimizin ortak sorunu olan, son çıkan yargı reformları sonrası değişime uğrayacak olan resmi reklamlar hakkında bilgi almak için bir araya geldik. Burada yer alan arkadaşlarımızı bu konu ile ilgili kendi sıkıntılarını da paylaşması ve konu ile ilgili bilgilendirmelerin Basın İlan Kurumu yetkilileri tarafından yapılması amacıyla böyle bir toplantı düzenlendi. Burada bu toplantının düzenlenmesini sağlayan Basın İlam Kurumu Kocaeli İl Müdürü Sayın Hayri Beşer’e de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YILMAZ, ‘REKLAMLARI YAYGIN MEDYA KULLANIYOR’

Ardından konuşan KOGACE Yönetim Kurulu üyesi Halit Yılmaz, “Malumunuz Basın İlan Kurumu’nun bugünkü durumu ve bağlı olduğu kuruluşlar değişti. Bu kentte sadece resmi ilanlar değil başka reklam pastalarının da olduğu konuşuluyordu. Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan birçok kuruluş ilimizde bulunuyor. Bizim hiç portföyümüzde bulunmayan kuruluşların yaygın medyada reklamları bulunuyor. Doğup büyüdüğü, iş yaptığı şehirde bulunan medya organları ile ilgili bilgisi bulunmuyor. Bununla ilgili neler yapabilir karşılıklı bu bilgileri paylaşmamız gerekiyor” diye konuştu.

BEŞER, ‘NASIL DAHA FAZLA PAY ALABİLİRİZ’

Yılmaz’ın ardından konuşan BİK Kocaeli İl Müdürü Hayri Beşer, “Biz Basın İlan Kurumu olarak öncelikli olarak resmi reklamlara aracılık yapıyoruz. Ama ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum dolayısıyla reklam gelirlerinde bir düşüş söz konusudur. Bunun bize bakan tarafı da vardır ancak size bakan tarafı elbette önemlidir. Bu açıdan sizin görüşlerinizi almak istedik. Halit Bey’in altını çizdiği gibi Kocaeli’de önemli bir reklam pastası var. Tabi bu pastanın önemli bir kısmını yaygın medya almaktadır. Bizde burada bir katalizör görevi görerek bu pastadan nasıl daha fazla pay alabiliriz onu konuşmak istedik” dedi.

‘ORTAK HAREKET EDİLEREK PRENSİP KARARI ALINMALI’

Reklam gelirlerini artırmaya yönelik yapılacak ortak çalışmaların neler olabileceği hakkında bilgi veren Beşer, “Gazeteler, milli, resmi bayram ve özel günlerle ilgili reklam haber mahiyetinde yayınlardan kaçınmalı. Kurumları, bu özel günlerle ilgili BİK aracılığıyla reklam yayınına yönlendirmelidir. Gazeteler, belediyelerin özel gün ve etkinlikleriyle ilgili ilanlarını direkt yayınlamaktan imtina etmelidir. Bu ilanların BİK acılığıyla yayınlanması hususunda ortak hareket edilerek prensip kararı alınmalı ve taraflar bu karara uymalıdır” ifadelerini kullandı.

BEŞER, ‘MECLİS TOPLANTILARININ GAZETE İLANI ARACILIĞIYLA DUYURULMASI’

Beşer sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Büyükşehir ve ilçe belediyelerin aylık meclis toplantılarının gazete ilanı aracılığıyla duyurulması konusunda ortak çalışma yapılmalı. Gazetelerin ve BİK’in gelirlerini artırmaya yönelik yapılması planlanan özel reklam faaliyetleri hususunda taraflar ortak hareket etmeli. Reklam gelirlerini artırmaya yönelik çalışmalarda BİK Kocaeli Şube Müdürlüğü, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve başta resmi ilan yayınlama hakkına haiz gazeteler olmak üzere Kocaeli sınırları içerisinde yayın yapan gazete ve dergilerin; belirlenen ilkeler doğrultusunda ortak hareket etmesi elzemdir.”

SAĞSÖZ, ‘BİR KOMİSYON KURULMASINDAN YANAYIM’

Toplantıda söz alan Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, “Diğer gazete sahipleri ve yöneticilerinin bahsettiği gibi kentimizde bu konu ile ilgili bir komisyon kurulmasından yanayım. Böyle bir komisyon kurulursa biz de Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak bir kişiyi komisyona dahil ederiz. Ayrıca Basın İlan Kurumu’na dahil olmayan siteler ile ilgili de çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. İlimizde yer alan basılı yerel gazetelerimiz ve yöneticilerinin bir platformda fikir birliğine varması hepimiz için faydalı olacaktır” sözlerini kullandı.

KURUL KARARI ALINDI

Toplantının devamında gazetecilerin fikir alışverişleri sonrasında bir komisyon oluşturulmasına ve bu komisyonun Basın İlan Kurumu’na kayıtlı gazeteler için bir reklam politikası hazırlayarak Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde hareket edilmesi kararlaştırıldı. Toplantının sonunda, kurul toplanmasına ve gazetelerle Basın İlan Kurumu ile ikinci toplantısına karar verildi. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Gazeteciler komisyon kuracak

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ali Sami Sağsöz reklam gelirlerinin düzenlenmesi konusunda bir komisyon kurulmasından yana olduğunu belirtti.

Gazeteciler komisyon kuracak

Basın İlan Kurumu Kocaeli İl Müdürü Hayri Beşer

Gazeteciler komisyon kuracak

KOGACE Başkanı Cemal Kaplan

Gazeteciler komisyon kuracak

KOGACE Yönetim Kurulu üyesi Halit Yılmaz

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑