Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor

Karamürsel'de yaşayan Oktay Basar, Kurtuluş Savaşı'nda gazi olan İstiklal Madalyası sahibi dedesi Ali Basar'ın mezarını yaptırmak için destek bulamadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvuran Basar, yönetmelik engeline takıldı

6 Nisan 2019 Saat: 13:51
Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor
Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor

Karamürsel ilçesi Hayriye Mahallesi'nde oturan Oktay Basar, Kurtuluş Savaşı yıllarında 8 yıl savaşan ve 4 yıl da hazır kıta bekleyen dedesi Ali Basar'ın mezarını yaptırmak için Karamürsel Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvurdu. İnşaatlarda çalışan ve maddi durumunun olmadığını belirten Oktay Basar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne yönlendirildi. 1977 yılında 90 yaşında hayatını kaybeden dedesinin İstiklal Madalyası sahibi olduğunu belirten Oktay Basar'ın başvurusunu inceleyen müdürlüğe bağlı Şehit Yakınları ve Gaziler Şube Müdürlüğü tarafından gönderilen yazılı cevapta ise, ilgili yönetmelik gereği müdürlük tarafından sadece şehit mezarlarının inşa edildiği, bakım ve onarımının yapıldığı bildirildi.
'MEZARDAN BİR ESER KALMADI'
Dedesinin 12 yıl askerlik yaptığını belirten Oktay Basar, "Dedem Saraybosna'dan geliyor buraya. 8 yıl bilfiil, 4 yıl da hazır kıta bekleme olarak toplam 12 yıl askerlik yapmış dedem. Kendisi İstiklal Madalyası sahibi. Dedem öleli 42 sene olmuş. Ben de dedemin mezarının yapılmasını istedim. Mezarlık kayboldu, gitti. Burada, köyümüzde bir toprak kayması oldu. Öyle olunca, mezarların çoğu kayboldu. Dedemin mezarından bir eser kalmadı" dedi.
'MEZARIN YAPILMASI LAZIM'
Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nden yardım istediğini anlatan Basar, "Ben zaten gerekli yerlere başvurumu yaptım. Valiliğe bağlı Gaziler ve Şehitler Birimi var. Onların bir yönetmeliğinde İstiklal gazilerinin mezarlarının yapılmasıyla ilgili bir hüküm yokmuş. Öyle bir mecburiyet yokmuş. Benim dedem zaten şehit değil ki, benim dedem gazi olmuş. Ben İstiklal gazimizin bir mezarının yapılmasını istedim sadece. Onu da yönetmelikte böyle bir şey olmadığı için yapamayacaklarını söylediler. Biz de tamam dedik. Ondan sonra bir gazi ve şehit yakınları derneği başkanını aradım. O da bize, 'Biz böyle bir şey yapamayız. Böyle çok gazimiz var. Biz hangisinin mezarını yaptıralım. Onlar zaten bizim kalbimizde yaşıyor' dediler. Kalbinde yaşıyor da, sen ne yapıyorsun? Kalpte yaşatmakla olmuyor ki. Gel, bir ilgilen. Durumumuz yok, dedemin mezarının yapılması lazım. Bir İstiklal gazisinin dahi mezarı yapılamıyorsa daha söylenecek bir şey yok" diye konuştu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor
Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor
Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor
Gazi dedesinin mezarı için destek bekliyor

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑