Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

Tarihi İzmit Gazi Lisesi yeni yerine taşınırken okulun ne olarak kullanılacağı gündeme oturdu. Kütüphane, İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğü, müze ve son olarak çocuk oyun alanı gibi projeler okul için düşünülürken konuyu bir de vatandaşa sorduk

22 Temmuz 2019 Saat: 16:50
Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri
Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

Ortak görüş okul alanının otopark olarak kullanılmaması yönünde olurken İzmitlilerin bir kısmı okulun kütüphane olmasını isterken bir kısmı da binanın müze yapılmasından yana

BÜYÜKAKIN ESNAFLA GÖRÜŞMÜŞTÜ
Okul binasının ne olacağı konusunda bölge esnafı ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın çocuklu aileler için bir projesi var. Okulu vatandaşların çarşıya geldiklerinde çocuklarını bırakabilecekleri çocuk eğlence merkezine dönüştürmeyi planlayan Başkan Büyükakın’ın okulun etrafındaki duvarları da yıkmayı planladığı belirtildi.
KOTO PROJEYE DESTEK VERMİŞTİ
Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, 21. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Engin Uçar ve Ferhat Akbaş, Gazi Anadolu Lisesi’nin binasında inceleme yapmıştı. Projenin İzmit’in ticaretini canlandıracağını ifade eden KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, “Alışveriş için şehir merkezini tercih eden ailelerin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri bir alanın olması yıllardır eksikliği hissedilen önemli bir konuydu. Eğlence merkezinin hayata geçmesi halinde çocuklar güvenle oynarken aileleri de rahat rahat alışveriş yapabilecekler ve çarşıda geçirdikleri süre uzayacak. Böylelikle İzmit çarşısı tüm sosyal donatılarıyla alışveriş üssüne dönüşecektir. İvedilikle hayata geçirilmesini bekliyoruz” açıklamasını yapmıştı. Röportaj Ayşe AYDIN

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

NERMİN KASABALI, ‘KÜÇÜK RESTORANLAR YAPILSIN’ (Esnaf)
Bölge esnaflarından Nermin Kasabalı, “Otopark buraya çok lazım bence otopark olarak kullanılmalı. İlçe Milli eğitim Müdürlüğü de bence taşınabilir. En azından bu kadar tarihi ve büyük bir bina boş kalmaz, değerlendirilmiş olur. İlçe milli eğitim müdürlüğü olmasa küçük küçük dükkanlar halinde restoranlar yapılabilir. İzmit’in tarihini yansıtan görüntüler oluşturularak insanların buraya ilgisi artırılabilir. Böylece yukarıdaki yolun tek yönlü hale gelmesiyle kan ağlayan esnaf, bu açıdan rahatlatılabilir” ifadelerini kullandı.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

MUSTAFA ERSAN KALIR, ‘BENCE MÜZE OLMALI’ (Tuhafiyeci)
İzmit merkezde ikamet eden tuhafiyeci Mustafa Ersan Kalır, “Bence müze olmalı. Park falan olmaz. Şehiriçi zaten kalabalık. Bir de onunla uğraşılmaz. Müze olursa kente katkısı da olur. Çocuk oyun alanı yapılırsa trafik yine sıkışır. Ama müze olursa vatandaşların gezmek için alternatifi olur” dedi.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

NUSRET SAVSIN, ‘OYUN ALANI MAKUL’ (Emekli)
Emekli Nusret Savsın, “Otopark olarak kullanılmamalı bence. Eğitim ve otoparkın aynı yerde olması doğru değil” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Savsın ayrıca Tahir Büyükakın’ın çocuk oyun alanı projesiyle ilgili ise “Makul bir proje. Merkezi bir alan. Başlarında bir öğretmen kapıda güvenlik görevlisi olursa vatandaşlar alışverişini yapar. Çocuklarını güvenle bırakır gelir alır. Okul binaları da müze olabilir. İçerisinde balmumunda heykeller, orada eğitim gören öğrencilerin fotoğrafları kullanılabilir” şeklinde konuştu.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

ARİF TALAY, ‘KENT MEYDANININDAN İLLALLAH GELDİ’ (İşçi)
Büyükakın’ın çocuk oyun alanı ile ilgili projesiyle ilgili konuşan işçi Arif Talay, “Otoparklardan, kent meydanlarından bize illallah geldi. Son olarak yapılan kent meydanında bir organizasyon yapıldı mı? Hayır. Bizim içerisinde bulunduğumuz psikolojik durumla sosyalleşme ihtiyacımız var. Biz park istemiyoruz. Okul vardı eskiden öğrenciler sabah poğaça alırlardı. Şurada oyuncakçı var, 4 aydır müşterisi yok. Çiçekçi var müşterisi yok. Bu mahalle bitti. 5 sene önce nasıl yukarıdaki mahalleyi bitirdiler. Şimdi de burası bitti. Mesele kaymakamlık olsun. Günde Bin 500 insan gelir” diye konuştu.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

İLHAN YILMAZ, ‘MÜDÜRLÜK BİNASI OLMASIN’ (Esnaf)
Prestij Kitap’ın sahibi İlhan Yılmaz okul binasının hem kütüphane hem çocuk oyun alanı olarak değerlendirileceğini ifade ederek “Otopark olarak kullanılmasına karşıyım. Şehir merkezinde ailelerin çocuklarını bırakabileceği ulaşımı kolay olan başka bir yer. Burası aileler için çok uygun olabilir. Şehir merkezinde kafa dinleyebilecek, kültürel etkinlikler yapabilecek işlevsel bir yer yok. Ticari kaygılar gütmeksizin belediyenin kontrolünde kitap okurken vatandaşlara kafeterya hizmeti verebilecek bir yer olabilir. Bu çerçevede bir etkinlik düşünülebilir. Devletin tahsis edebileceği bir sürü boş bina vardır ilçe milli eğitim müdürlüğü için. O şekilde olursa İzmit halkı çok fazla istifade edemez” dedi.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

AYHAN AYKUT, ‘KESİNLİKLE İLÇE EĞİTİM OLSUN’ (İşletmeci)
İşletmeci Ayhan Aykut ise “Kesinlikle otopark olarak kullanılmamalı. Zaten şehir nefes alamıyor. Parka ihtiyaç yok. Zaten karşımızda Cumhuriyet Parkı var. Cumhuriyet Parkı eski özelliğini de yitirdi. Eskisi gibi değil. Bölge esnafını destekleyecek, ticari anlamda katkı sağlayacak şehrin de ihtiyacı olan bir proje olması gerekiyor. Oranın etrafının tamamen açılmasını müze olarak gençlerin çocukların orta yaşta herkesin çeşitli kurslar aldığı bir yapı haline getirilmesini istiyoruz. İlçe milli eğitim Müdürlüğü de kesinlikle İzmit merkezde olmasını istiyoruz. Kamu kurumlarının şehir merkezinde olmaması esnafı ticari anlamda çok zorluyor” dedi.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

BEDİHA EKER, ‘TARİHİ BİNA KORUNMALI’ (Sigortacı)
İzmit merkezde ikamet eden sigortacı Bediha Eker, “Otopark olarak kullanılmasını doğru bulmuyorum,zaten Belsa Plaza otoparkı var. Vatandaşlar genellikle orayı tercih ediyor. Şehrin birçok otoparkı var. Çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Çocuk parkı alanı olacaksa da güvenlik anlamında nasıl olur bilemiyorum. Bir anne baba merkezi alanda çocuğunu hangi şartlarda bırakabilir. Alışverişini yapabilir ama çocuğunu oraya bırakabilecek mi? Bundan sonra orada eğitim olmayacağına göre tarihi değerine göre korunabilir. Okul eğitim anlamında değerlendirilebilir. Anasınıfı olabilir” dedi.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

ŞERAFETTİN ERGÜL, ‘ŞEHRİN SEMBOLÜ OLSUN’ (Esnaf)
Kitap Keyfim’in sahibi 50 yıllık esnaf Şerafettin Ergül, “Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde şahsi araçlar şehrin içinde gezmez. Zaten yeterince kirli hava var. Elimizden geldiğince bu alanlara otopark değil araç bile sokmamamız lazım. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de buraya gelmesi doğru değil. Trafiği olumsuz etkiler. Tahir Bey’in çocuk oyun alanı projesi mantıklı. Şehrin ruhunu, dokusunu yansıtabilecek bir atmosfer yaratmalıyız. Bu şehre misafir olarak gelen insan orayı görmeden dönmemeli. Biz burayı öyle anlamlandırmalıyız ki mesela bir şehir müzesi olabilir. Ahşap, görselliği olan, doğayı bozmayan küçük dükkanlar halinde bir sahaflar çarşısı olabilir. Bize okuyan düşünen insan lazım. Onları bir araya toplayabilecek bir ortam yaratmak zorundayız. Bütün dünyaya örnek olacak bir proje yapalım. Eğer böyle bir proje varsa birlikte düşünelim. Şimdiye kadar görev yapan belediye başkanları ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket etti. Ama böyle yürümüyor. Geldiğimiz noktada insanlar şehri betona boğarak ağaçları bitkileri yok ederek yaşayacaklarını zannediyorlar. Ağaçlar, insan sevgisini, doğa sevgisini ön plana çıkarıp bunları pazarlayalım dünyaya. Sayın Başkanımızın şehir içinde gezip kitapçılara bu proje ile ilgili danışmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

NECATİ KARA, ‘SANAT SOKAĞI GİBİ OLSUN’ (İşletmeci)
Okulun kapalı çarşı özelliğinde olması gerektiğini ifade eden işletmeci Necati Kara, “Sanat Sokağı’ndaki gibi küçük küçük dükkanlar olsa daha mantıklı olur. Bu sokağı da kapalı çarşı gibi değerlendirseler daha iyi olur. Hem trafiğe kapalı olur. Kapalı çarşı gibi olursa büyük tırlar giremez. Küçük taksiler zaten girebiliyor” şeklinde konuştu.

Gazi Lisesi için vatandaşın projeleri

SELAHATTİN ATMACA, ‘FARKLI AMAÇLARDA KULLANILMALI’ (İşsiz)
İzmit merkezde oturan Selahattin Atmaca, "Öncelikle Gazi Lisesi’nin duvarları kaldırılsın. Sanat sokağıyla birleştirilsin. Eski bina kütüphane ve bilgi işlem merkezi olarak tasarlanmalı. Öğrenciler ve gençlerin ücretsiz yararlanabileceği spor salonu ise çok amaçlı oyun merkezi olabilir. Şuan kullanıldığı gibi otopark olarak kullanılmamalı. Gazi Lisesi’nin merkez alanında ise güzel bir peyzaj düzenlemesi yapılabilir. Böylelikle hem tarih kaybolmamış olur hem de nefes alınacak bir alan ortaya çıkarılmış olur" diyerek görüşlerini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑