Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Genç İzmitliler Platformu bir okuldur’

Gazetemizi ziyaret eden Genç İzmitliler Platformu Başkanı Samet Şengöz ve üyeler, platform olarak yaptıkları faaliyetlerinden ve yapacaklarından söz etti. Şengöz, “Genç İzmitliler Platformu bir okuldur” dedi

16 Mart 2019 Saat: 15:11
‘Genç İzmitliler Platformu bir okuldur’
‘Genç İzmitliler Platformu bir okuldur’

Merve YUSUF - Genç İzmitliler Platformu Başkanı Samet Şengöz ve beraberindeki platform üyeleri dün gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in ağırladığı Şengöz’e kardeş dernekleri olan Akmeşeliler Derneği Başkanı Umut Temel, Birim Başkanları Abdullah Sarıkaya, Mustafa Kavak, Bahar Orhan, Başkan Yardımcıları Behra Sayan, Erhan Uyanık ve Platform yöneticisi Bülent Şimşek eşlik etti.
‘GENÇLERİ HAYIR İŞLERİ İLE BAĞDAŞTIRDIK’
Platform ile ilgili faaliyetlerinden bahseden Samet Şengöz, “Hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz, olmayacağız da. Biz yol haritamızı belirledik. Gençleri hayır işleri ile bağdaştırdık. Kentte bir kutuplaşma var. Biz bunu birlik ve beraberlik havasına nasıl çevirebiliriz, onu düşündük. Bizim toplantımıza KYÖD de geldi, halkevleri de, KİHMED de... Bizim için onur ve gurur verici bir durum.
‘TABELA DERNEĞİ OLMADIK’
“Biz platform için yer tutmadık. Yer tutup kira vereceğimize, tabela derneği olacağımıza Sivil Toplum Merkezi’nde çalışmalarımızı yürütelim istedik. Akabinde Ramazan ayında erzak kampanyası başlattık. Bin koli hedef koymuştuk. Bin 780 koliye ulaştık. Biz bunları dağıtırken muhtarlarla Whatsappgrubu kurduk. İrtibat halindeydik. 2 bin nüfuslu mahalleyle 40 bin nüfuslu mahalleye tabi ki eşit koli sayısı vermedim. Hiçbirine siyaseten hiçbir zaman kayırmacılık yapmadım. Birçok ilçe belediyesi bin koliyi geçemedi.
‘YILBAŞINDA YARDIM KOLİSİ TOPLADIK’
“Yılbaşı akşamı herkes hediyeleşmeyi sever. Biz farklı bir şey yapmak istedik. 320 tane yardım kolisi topladık. Herkesten 50’şer TL topladık. 640 kişi bizim bu kampanyamıza destek verdi. Bu rakamları böyle söylemek kolay ama tek tek toplamak inanın çok zor. Yılbaşı akşamları karakolları gezdik. 4 tane başkan yardımcımız var. Her hafta bu kardeşlerimiz 3’er tane hasta ziyareti yaptı.

Samet Şengöz, Sadun Çetin’e hediye takdim etti.


‘GÖNÜL SİVİL TOPLUM KURULUŞU’
Biz ‘gönül sivil toplum kuruluşuyuz’. Engelliler ile ilgili tarih koridorunda kamu spotu çektik. Bizim sosyal medya hesaplarımızda her şey mevcut. Bu zamana kadar 456 tane program yaptık. Kurulalı 15 ay oldu. 15 ayın 3 ayı da tatildi. Toplamda 1 sene içinde bu kadar program yaptık. Tamamı kendi öz kaynaklarımızdan. Hiçbir belediyeye, hiçbir siyasi partiye el açmadık.
‘GENÇ STK BİRLİĞİ KURMAK İSTİYORUZ’
Farklı bölgelerden dernekler bir araya gelip genç STK birliği kuralım istiyoruz. Başkan olma gibi bir iddiam yok. Bizim gibi 20-30 tane gençlerin oluşturduğu STK’ların ayda bir toplanacağı, istişare edeceği bir platform oluşturmak istiyoruz. İzmit için yapacağımız bir çalışmada 1 mesajla bin tane genci birden toplayalım istiyorum.
‘SİYASİ AYRIŞTIRMA YOK’
Bizim platformumuzda siyasi olarak hiçbir ayrıştırma yok. Biz Genç İzmitliler Derneği isek Kuruçeşme’ye de Akmeşe’ye de eşit şekilde sorumluluğumuz var. İzmit’in her yerine uzanmaya çalışıyoruz. Eylül ayında yine faaliyetlerimize başlarız. Kırtasiye yardımları, yılbaşı, bayram, aşure günleri… İnşallah belli bir rutine oturtmuş oluruz.
‘GÖNÜL’DEN PROJE İSTEĞİMİZ OLDU’
İzmit ile alakalı ne yapılacaksa biz arkasındayız. Geçtiğimiz gün Sibel Hanım (Cumhur İttifakı İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül) bizi ziyaret etti. Ondan bir isteğimiz oldu. Yoğun bakımda kalan hastaların yakınlarına hastanelere yakın bölgelerde hasta yakınlarının konaklayacağı, yemek ve duş ihtiyacını gidereceği bir konaklama merkezi istediğimizi söyledik. İzmit için kim bir çivi çakarsa onun arkasında oluruz.
‘BURASI BİR OKUL’
Bir de engellilerle ilgili bir park istiyoruz. Engelli akülü aracı olan vatandaşları bir bant vasıtasıyla götüren bir sistem… Maliyeti çok yüksek. 500 bin TL gibi bir maliyeti var. Biz bu projeyi Büyükşehir’e önerdik zaten. Genç İzmitliler Platformu bir okuldur. Bu okulda kendimizi donanımlı hale getireceğiz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
roman 16.03.2019 20:19
romanlar seni seviyor samet kardesşim adam ğibi adam
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑