Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Gerçekçi tatbikatlar yapmalıyız’

KOÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, deprem tatbikatlarının daha gerçekçi yapılması gerektiğini belirtti

17 Ağustos 2019 Saat: 15:18
‘Gerçekçi tatbikatlar yapmalıyız’
‘Gerçekçi tatbikatlar yapmalıyız’

Gölcük’te düzenlenen anma programına katılan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, “Kocaeli ve Gölcük, benim hayatımda da bir dönüm noktası. Deprem araştırması yaparken depremi yaşadık. Öncelikle kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyorum. Eğitim çok önemli. Bu deprem Marmara Depremi değil, Gölcük Depremi’dir, Kocaeli Depremi’dir. Yalnız inanılmaz deneyimlerle bu depremden sonra yaralarımızı sardık. Kenetlendik, değerli dostlarımız da bizlere destek oldu ama biz bu depremi, tecrübeyi dünyaya satamadık. Bizim bu deneyimlerimizi mutlaka diğer illere ve ülkelere satmamız lazım. İnanılmaz dayanışma ve çaba var.
‘BÜTÜN İLLER HAZIR OLMALI’
Bu nedenle Kocaeli’nin bundan sonra burada olacak bir deprem için değil, diğer iller de olacak depremler adına hazır olması lazım. İstanbul’da, başka bir çevrede olacak depremde Kocaeli lojistik üs olacak. Bu deneyimi ile diğer illere örnek olması lazım. Risk azaltacak önlemlere ağırlık vermemiz gerekiyor. Eğitimler veriyoruz ama başka kurumlardaki kişilere eğitim veremiyoruz. Okullarda tatbikatlar yapılıyor. Mutlaka daha gerçekçi tatbikatlar yapmak durumundayız. Bunu senede bir kez değil, her ay yapmak lazım. Ancak o zaman hazır olabiliriz. 20. yılda bu kadar insanın katılmasından ötürü mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Tekrar bu olayların yaşanmaması için hazırlanmak durumundayız. Nerede bir afet yaşandıysa o tekrar ede. Dolayısıyla ancak ve ancak eğitimle hazırlanmalıyız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑