Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Gergerlioğlu, ‘Yargı Reformu gerçekleşmeli’

Gazetemizi ziyaret eden Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Yargı Reformu’nun gerçekleşmesi gerekiyor çünkü şu an ceza evleri haddinden fazla dolu durumda.” ifadelerini kullandı

31 Ağustos 2019 Saat: 08:24
Gergerlioğlu, ‘Yargı Reformu gerçekleşmeli’
Gergerlioğlu, ‘Yargı Reformu gerçekleşmeli’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP İl Eş Başkanları Leyla Aygün, Şehabettin Işık ve HDP İl Yöneticisi Metin Fırat gazetemizi ziyaret etti. Gergerlioğlu, 31 Mart Seçimleri ve gündem hakkında konuştu.
‘YÜZ BİNLERCE İNSAN MAĞDUR OLDU’
Meclisin kapanmasına rağmen parti içinde çalışmaya devam ettiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Biz yargı reformunun mecliste görüşülmesini istedik meclisi kapatmayalım gelin görüşelim dedik. Fakat iktidar vekilleri kabul etmedi tatildeyiz dediler. Yüz binlerce insan mağdur oldu. Yargı reformu konusunda çok büyük beklenti vardı. İnsanlar ceza indirimi, af konusunda beklenti içerisindeydi. Bu üzücü bir durum. Şimdi Ekim’e ertelendi yargı reformu görüşmeleri. Ekim’de Türkiye’nin en önemli gündemi olacak. Meclis açılacak hemen bu konular görüşülecek. Bu durumu önceki yasama döneminde halletseydik bazı insanlar fazladan hapiste yatmak zorunda kalmayacaktı. Binlerce insan dışarı çıkacaktı. En az 80 bin kişinin cezaevinden çıkması bekleniyor. Ki biz bunun daha da artması gerektiğini cezaevlerinin kaldıramadığını söylüyoruz.
‘YARGI REFORMU DEMOKRATİKLEŞME ADIMIDIR’
Erdoğan, Yargı Reformu’nu gündeme getirdiğinde bir demokratikleşme adımıydı. Büyük reklamlar yapılarak getirildi. Bizim de eleştirilerimizden yola çıkarak geldi. “Siz eleştiriyorsunuz da ne işe yarıyor?” diyorlar. Bizim yaptığımız eleştirilerin sonucunda Yargı Reformu’na birçok madde katıldı. Benim en çok soru önergesi verdiğim alan Adalet Bakanlığı. Yargı Reformu Strateji Belgesi bir demokratikleşme adımıdır. Avrupa’nın da tasvip ettiği önerdiği bir belgedir. Fakat Erdoğan’ın atadığı kayyumlarla beraber Yargı Reformu da tehlikeye girmiştir. Çünkü demokrasi bir bütündür. Belki Yargı Reformu da yetersiz kalacaktı ama şu an öyle bir şey yapıldı ki diğer demokratikleşme adımı da tehlikeye girdi. Bu, çok sıkıntılı bir durum. Bir yıl içinde binlerce insan geldi kapıma bu reformun olmasını bekleyen. Çoğu adalet sisteminden şikayetçi.” dedi.
‘ARTTIRILMIŞ KAPASİTENİN 70 BİN ÜSTÜNDE’
Cezaevlerinin durumu hakkında konuşan Gergerlioğlu, “Yargı Reformu’nun gerçekleşmesi gerekiyor çünkü şu an ceza evleri haddinden fazla dolu durumda. 211 bin arttırılmış kapasite dolu durumda. Normalde o ceza evlerinin kapasitesi 120 bin. Şu an cezaevlerinde ise 280 bin kişi var. Düşünün arttırılmış kapasite sayısının bile 70 bin üstünde bir insan sayısı var. Bu yüzden cezaevleri çok kötü durumda. Hasta sevkleri aksıyor. 2 kişinin yemeği 4 kişiye veriliyor. Her geçen gün sıkıntılar artıyor. Yeni cezaevleri yaptırılarak devam edemez. Mutlaka cezaevlerinin bir miktar boşaltılması lazım. Çünkü devletin kasası da boş. Sürekli para gidiyor sürekli masraf oluyor.” ifadelerini kullandı.
‘SEÇMENİMİZİN ELİ CHP’YE OY VERMEYE GİTMEDİ’
Gergerlioğlu, 31 Mart Seçimleri ile ilgili “Batı illerinde Erdoğan’ın karşısındaki adayları destekledik. Kürt illerinde de kendi adaylarımızı destekledik. Böyle bir stratejiyle yürüdük. Belki kendi seçmenimizin eli CHP’ye oy vermeye pek gitmedi ama biz özel olarak gittik seçmenimizi ikna ettik. Güç birliği yapalım dedik. Onlar Kürt halkının fedakarlığını görmek zorundalar. Mesela kayyum meselesi Kürt halkı için çok önemli bir kırılma noktasıdır. Biz CHP’nin daha güçlü bir tepki vermesini beklerdik. İnsanlar beklenti içinde. HDP sınavını verdi. CHP’de hasretle beklediği İstanbul ve Ankara’yı elde etti. Hep beraber başardık. CHP’de ki duyarsızlığın son bulması gerek. CHP bunun farkına varmalı. Türkiye’de Kürt sorunu en büyük insan hakları ihlalidir. Buna samimi yaklaşmayan parti kumu eşelemekten öteye gidemez.” dedi.
‘BU YIL KONGRELER DÖNEMİ OLACAK’
Son olarak HDP İl Başkanı Şehabettin Işık, partinin kongre takvimi ile ilgili, “Bu yıl kongreler dönemi olacak. Ekim’de Darıca, Gebze, Çayırova kongrelerimizi yapacağız. Daha sonra Dilovası, Körfez ve İzmit kongrelerimiz olacak. 5 Kasımdan sonra da il kongresinin takvimi belli olacak.” açıklamalarında bulundu. Merve ÖĞ

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Yargı Reformu gerçekleşmeli’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

‘Yargı Reformu gerçekleşmeli’

Soldan sağa: HDP İl Eş Başkanları Leyla Aygün ve Şehabettin Işık, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑