Lastik İş’te genel kurul
Düğün hediyesi olarak böbreğini verdi
Akşener, Kocaeli'ye geliyor
Hürriyet adaylarla bir araya geldi
İbrahim Bıyıklı Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

GMO’dan Şık’a destek

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli, "Türkiye‘yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!" başlıklı yazı dizisi nedeniyle hakkında soruşturma açılan Bülent Şık’a sahip çıktı

30 Mayıs 2018 Saat: 16:41
GMO’dan Şık’a destek
GMO’dan Şık’a destek

Ayşe AYDIN - Kocaeli (Dilovası) ile Ergene Nehri Havzası’nda yer alan illerde yaptığı ‘kanserojen kimyasalları tespit etme çalışmasının raporunu ulusal gazetede yayınlayan Kocaeli Gıda Mühendisleri Odası Üyesi Bülent Şık, hakkında soruşturma açıldı. Şık’ın çalışmasını ve yazısını savunan Oda Başkanı Sema Olkun Kopal, “Halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her konuda, toplumun doğru bilgilendirilmesi için asla bilimin ışığından ayrılmayacak olan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, her zaman halkımızın, bilimin ve üyelerinin yanında olacaktır. Meslektaşımız tarafından yayınlanan, Kocaeli bölgesini de yakından ilgilendiren bu çalışma Kocaeli halkıyla da odamız tarafından paylaşılacaktır” dedi.

‘GERÇEKLERİ GİZLİYORLAR’

Konuyla ilgili açıklama yapan Oda Başkanı Sema Olkun Kopal, “Gıda Mühendisleri Odası üyesi meslektaşımız Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık’ın Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan “Türkiye‘yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi nedeniyle kendisine soruşturma açılmıştır. Bu soruşturma, bilimsel gerçekleri gizleme çabasıdır. Sağlık Bakanlığı’nın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak “Göreve ilişkin sırrın açıklanması, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgileri açıklama ve takdir olunacak diğer suçlar” gösterilmiştir” dedi.

Kopal’ın açıklaması şöyle:

‘BAKANLIK PERSONELİ DE ÇALIŞMADA YER ALDI’

“Peki neydi meslektaşımız Bülent Şık’ın “suçu”? Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye’de kanser vakalarının en fazla görüldüğü bölgeler olan Kocaeli (Dilovası) ile Ergene Nehri Havzası’nda yer alan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde çevresel ortamlarda bulunan kanserojen kimyasalları tespit etmek amacıyla 2011-2016 yılları arasında bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın adı da “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” olarak belirlendi. Bu çalışmada, çeşitli üniversitelerden bilim insanları ve bakanlık personeli görev aldı. Adı geçen illerde yüzlerce sebze ve meyveden numune alınarak kanserojen kimyasallar arandı.”

‘HER 3 ÖLÜMDEN BİRİ KANSERDEN’

“Bu çalışmada, o dönemde Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık da görev aldı. Şık daha sonra KHK ile bu görevinden uzaklaştırılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde kanserden ölüm oranını yüzde 16 olarak açıklıyor. Yani artık dünyada her 6 kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor. Türkiye genelinde bu oran yüzde 13 yani her 8 kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor. Bu oran tüm bölgeler için aynı değil, bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Örneğin, Ergene Nehri Havzasının içinde yer alan Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yaklaşık her dört ölümden biri, Kocaeli Dilovası bölgesinde her üç ölümden biri kanser nedeniyle oluyor. İşte çalışmanın amacı da Kocaeli Dilovası ve Ergene Havzası’ndaki illerde kanser oranının niye böyle yüksek olduğunu araştırmaktı.”

‘KOCAELİ HALKIYLA PAYLAŞACAĞIZ’

Bu yapılan halkın doğru bilgi alma hakkına, hem de hayati bir konuda, engel olmaktır. Bilim insanlarının kamuoyunu doğru bilgilendirmesinin engellenmeye çalışılması kabul edilemez. Halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her konuda, toplumun doğru bilgilendirilmesi için asla bilimin ışığından ayrılmayacak olan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bugün olduğu gibi her zaman halkımızın, bilimin ve üyelerinin yanında olacaktır. Meslektaşımız tarafından yapılan ve yazı dizisi şeklinde yayınlanan, Kocaeli bölgesini de yakından ilgilendiren bu çalışma Kocaeli halkıyla da Odamız tarafından paylaşılacaktır.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑