Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Göçmenlerin uyruğu hala belirlenemedi

Karamürsel Emniyetinin geçtiğimiz hafta içinde yaptığı yol kontrolleri sırasında yakalanan 27 mültecinin 7sinde pasaport çıkması üzerine pasaportlu olan mülteciler Yabancılar Şubesince sınır dışı ed

9 Mayıs 2010 Saat: 11:52

Karamürsel Emniyeti'nin geçtiğimiz hafta içinde yaptığı yol kontrolleri sırasında yakalanan 27 mültecinin 7'sinde pasaport çıkması üzerine pasaportlu olan mülteciler Yabancılar Şubesince sınır dışı edilirken geriye kalan 20 mültecinin henüz hangi uyruğa mensup oldukları belirlenemedi

Karamürsel Ankara evleri güzergahında yapılan yol kontrolleri sırasında yakalanan 27 mülteci olay günü yapılan sağlık kontrolleri sonrası sorguları yapıldı. Ancak hangi ülkenin vatandaşı oldukları yönünde bir sonuç çıkmayınca geçici olarak Karamürsel Kaymakamlık binasının zemin katında barındırılıyor. Karamürsel'de işlemleri sonuçlanana kadar kalacakları aktarılan 20 göçmen vatandaşın iaşesi de Karamürsel Kaymakamlığı tarafından yapılan anlaşma sonrasında Cumhuriyet Caddesi'ndeki bir lokantadan günlük olarak üç öğün olmak kaydı ile sağlanıyor.

PASAPORTLARINI YIRTMIŞ OLABİLİRLER
Karamürsel'de hangi uyruğa ait oldukları yönünde araştırmalar sürerken 20 göçmen içinde 3 ailenin 5 çocuğu da bulunuyor. Vatandaşlar Karamürsel'de zorunlu ikametleri sağlanan 20 göçmenin Türkiye'de geçici ikamet alabilmek için ellerindeki pasaportlarını yırtmış olabileceği düşünülürken yetkililer de bu konu üzeride yoğunlaşarak 20 göçmenin hangi ülke vatandaşı olduğunu tespit etmek için yoğun mesai harcıyor. Zorunlu ikametleri sağlanan göçmen vatandaşların bulundukları yerde canlarının sıkıldığı, oturmak için sandalye taleplerinin olduğu aktarılıyor.

KAÇAK GÖÇMENLER SINIRDIŞI EDİLEMİYOR
Yetkililer Karamürsel'de zorunlu ikamet eden 20 göçmenin hangi ülke vatandaşı olduğu tespiti yapıldığında sınır dışı edilebilmeleri için gerekli olan seyahat belgesini bağlı oldukları ülkelerin konsolosluklarından alındıktan sonra ancak sınır dışı işlemleri başlatılacağını söylüyor. Ancak ülkelerine geri dönmek istemeyen göçmenler hangi ülke vatandaşı oldukları sorulduğunda sınır dışı edilmemek için Türkiye'de temsilciliği bulunmayan Somali, Moritanya gibi ülkelerin isimlerini söyleyerek sınır dışı edilme süreçlerini uzatıyor denilirken yetkililer seyahat belgesi olmayan kaçak göçmenlerin sınır dışı edilemediği ve bu kişilerin ileriki günlerde göçmen misafirhanelerine gönderilebileceğini belirtiliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑