Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’

Gazetemizi ziyaret eden AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, “İzmit Belediye meclisimiz kadın, genç, engelli, teşkilat ve teknik kadrodan oluşacak” dedi

7 Şubat 2019 Saat: 14:00
Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’
Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’

Merve YUSUF - AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aykut Çağlayan, İlçe Tanıtım ve Medya Başkanı Murat Ergelen, İlçe Yöneticisi Bülent Durmuş ve ilçe teşkilatı gazetemizi ziyaret etti. Gönül ve beraberindekileri Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz veKöşe Yazarı Nurettin Kolaylı karşıladı.

‘İZMİT’E BİR DE BURADAN BAKMAK İSTEDİM’

Gazetemizin İnönü Caddesi’nde ve binanın 4’üncü katında olmasından dolayı İzmit manzarasını görmek istediğini belirten Sibel Gönül, bir süre mahallesini izledi. Gönül, “İzmit’e bir de buradan bakmak istedim” dedi. Ziyaretinde saha çalışmalarından ve ekip ruhuna inandığından söz eden Gönül, ekibin kendisini de temsil ettiğini söyledi. Kadının yerel yönetimlerde yer almasını çok istediğini söyleyen Gönül, “Kadının mutlaka yerel yönetimlerde yer almasını temin etmek lazım. Kadının farkını hemen hissedeceksiniz” dedi.

‘GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATACAĞIZ’

Gönül, “İzmit bizim şehrimiz ve her bir noktasına dokunacağız. İzmit  hızlı büyüyen bir yer. 400 bine dayandık neredeyse. 102 mahallesi var. Gerçi kilometrekaresi 484 bin. Çok büyük bir alan değil ama kilometreye düşen insan sayısının en fazla olduğu ve İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük iliz. Nüfus yoğunluğu çok fazla. O yüzden çok çalışmamız lazım. Her bir noktaya, her bir insana ulaşmamız lazım. Gecemizi gündüzümüze katacağız inşallah” dedi.

‘ULAŞIM VE OTOPARK ŞİKAYETİ ALIYORUZ’

Gazetemize teşekkür ziyareti yaptığını söyleyen Gönül, “Tanıtım toplantısı için size geçtiğimiz gün kısa bir uğramıştık. Şimdi de tanıtım toplantısı sonrası bir teşekkür ziyareti yapalım dedik. Sahaya indiğimde vatandaşların talepleri bölge bölge değişiyor. En önemli konulardan biri tabi ki iş ve istihdam… Esnaflarda biraz ekonomik sıkıntı etkisi var. Vatandaşlar yerel seçim olmasına rağmen bize daha çok merkezi hükümetin çalışmalarıyla ilgili şeylerden bahsediyorlar. Yerelle ilgili şu anda pek fazla şikayet gelmedi. Bölgesel olarak ulaşım ve otopark konusunda şikayetler alıyoruz” dedi.

‘BU SEÇİM FARKLI GEÇECEK’

Gönül şöyle devam etti: “Biz bu dar boğazın iyileşeceğine, bu sürecin geçeceğine inanıyoruz. Biraz kemerleri sıkacağız ve öyle devam edeceğiz. Saha daha öncekilere benzemiyor. Bu seçim daha farklı geçecek. Vatandaşımız yerele odaklandığı zaman yerelde hizmet edecek bir belediye başkanının olmasını arzu ediyor. Vatandaşa dokunduktan sonra bir sıkıntı yok, siz yeter ki vatandaşa ulaşın… Projelerimizle, seçim beyannamemizle, bir lansmanla, meclis üyesi adaylarımızla ortaya çıktığımızda vatandaşın evet oy verilir diyecekleri bir ekiple yola çıkmak istiyoruz. Onun için de çalışıyoruz.”

‘KADINLARIN OLMASI GEREKEN BİR ALAN’

“Şu anda hem masa çalışmaları hem de saha çalışmaları ikisi bir arada gidiyor. Gittiğimiz yerlerde varsa bir sorun çözme odaklı olmaya çalışıyoruz. Vatandaşın derdi olduğunda dinliyoruz. Çözmeye gayret gösteriyoruz. Belediyecilik konusunda da çok heyecanlıyım. İzmit uzun bir aradan sonra kadın belediyeciliği hissedecek. İzmit kendisine kadın elinin değmesinin, bir mimar gözünün bakmasının farkını çok kısa sürede hissedecek. Bu alan kadınların olması gereken bir alan. Neden kadının şehir ve kent yönetiminde adı olmaz diye hep düşünmüşümdür. Baktığımızda bu alan yeteri kadar şeffaf olmamış eskilerde. Daha teknik, daha mühendislik işi gibi görülmüş ama kadınlarda da mühendislik ve teknik alan bilgisi var. Yine tutmuyor. Yine neden diye sorduğumda alanın şeffaf olmadığını gördüm.”

‘TOZDAN EN ÖNCE KADIN ETKİLENİYOR’

“Alanı şeffaf yapacaksınız. Ortak akılla, işbirliği ile kentle birlikte yönetimi sağladığınızda artık kadın bu alanda olacak. Artık bundan sonra kadının şehir yönetiminde var olacağına ben inanıyorum. Bir kadının bir bebek arabasını, pazar arabasını buradan Saat Kulesi’nin oraya kadar yürüttüğünü düşünün… Kaldırımın neresi bozuk, rampası var mı; en önce fark eden kadındır. Yakında bir çöp konteyneri var mı, çöpü saatinde toplanıyor mu? Çocuğu okuldan geldiğinde  sokağın lambası yanıyor mu? Yol çamur mu, asfalt mı? Eve getirdiği toz yükünden, ayakkabının çamurundan en önce etkilenen kadın. Bütün bu temel hizmetler kadının hissettiği ve gördüğü hizmetler.”

‘EN BÜYÜK AVANTAJIM BAYRAĞIDOĞAN’DAN ALMAK’

“Kadının mutlaka yerel yönetimlerde yer almasını temin etmek lazım. Şimdi bir kadın olacak evet. Farkını da hemen hissedeceksiniz. Ufak dokunuşlarla bile bu hissi sağlayacağız. Tabi bu işlerde ekip önemli. İzmit Belediyesi oturmuş bir belediye. İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan sağ olsun bizim belediyeciliğimizi yaptı. İzmit’in hizmetkarı oldu. Çok büyük hizmetler yaptı. Benim buradaki en büyük avantajım şu anda tabi ki belediye başkanlığını bize onun bırakmış olması ve bayrağı bize devredecek olması, beraber yürüyor olmamız…”

‘FİKRİ OLAN HERKESLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM’

“Bizim için İzmit ile ilgili yapılan proje ve çalışmaları bire bir bilmek adına çok önemli bir şey. Öbür taraftan da İzmit için bugüne kadar dertlenmiş, taş taş üstüne koymuş tüm başkanlarımızı da yürekten tebrik ediyorum ve anıyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet diliyorum. İzmit’e dair fikri ve düşüncesi olan herkesle görüşmek arzusundayım. Herkesin görüşünü de alıyorum.”

‘GAZETECİLER ELEŞTİRSİN, BİZ SAĞLAM BASALIM’

“Her zaman vatandaşımızın görüşleriyle birlikte projelerimizi hayata geçireceğiz. Biz yaptık oldu demeyeceğiz. Tartışmadan olmaz. Bârika-i hakikat, müsâdeme-i efkârdan doğar. Fikirleri çarpıştıracağız ve en doğrusunu ve en güzelini bulacağız. Ortak akılla şehrimizi hep birlikte yöneteceğiz. Burada sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız, odalarımız, genç muhabir arkadaşlarımızı da ben çok önemsiyorum. Onlar sahayı bizden çok kullanıyorlar. Belediye başkanı olduğumuzda gördükleri eksiklikler, aksaklıkları mutlaka ama mutlaka bizlerle paylaşmalarını istiyorum. Bunu da açık yüreklilikle söylüyorum. Bizi öven yazılar yazmayın. Eksiğimiz, gediğimiz, noksanımız ne varsa onları dile getirin. Biz de daha sıkı basalım, daha çok çalışalım. Muhtarlarımız, mahalle sakinlerimiz, yaşlımız, gencimiz, engellilerimiz… Hep birlikte bu şehri yöneteceğiz.”

‘BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ’

“Ekip işi çok önemli. İzmit Belediyesi tek başına olduğunda ne kadar yapabilir, ne kadar ilerleyebilir? Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Tahir Büyükakın ile beraber biz kendi ekibimizle İzmit’i gelecek vizyona taşımak artık hepimizin sorumluluğunda. Hem Büyükşehir Belediyesi hem de merkezi hükümetten gelecek olan desteklerle siz çok daha iyi şeyleri İzmit’e kazandırabilirsiniz. Siz çok önemli bir gol kralı olabilirsiniz ama takım kazandığında o mutluluk daha da büyük oluyor. Onun için ekip olmak önemli.”

‘EN BÜYÜK HAYALİM KONSER SALONU’

“Ben milletvekiliyken de ekibe önem verirdim. Ben yaptım, oldu demedim. Şehir kazansın istedim. O ekip ruhunu her zaman benimsedim. Çalışanlarımızla birlikte de ekip olacağız. İzmit’e güzel şeyler kazandıracağımızı düşünüyorum. İzmit’e en çok konser salonu yapmayı arzu ediyorum. Sanatla İzmit’in buluşmasını arzu ediyorum. İzmit sanatla biraz daha haşır neşir olsun. Biraz eksiğimiz var o konuda… Onu biraz geliştirmek, artırmak istiyorum. En çok istediğim şeylerden biri o.Projeler konusunda bayağı bir yol aldık. Son rötuşlar devam ediyor. Bitince hemen açıklayacağız. Açıklanması Mart ayını bulmaz.”

'MECLİSTE 5 AYAK OLACAĞIZ'

Sibel Gönül ayrıca İzmit Belediyesi Meclisi’nin 5 ayaktanoluşacağını söyledi. Gönül, “Meclisimiz kadın, genç, engelli, teşkilat ve teknik kadrodan oluşacak. Yani 5 ayak üzerinde toplanacak” dedi ve sözü İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’e bıraktı. Güney, “Mecliste de İzmit’i temsilde her noktaya temas edecek bir liste hazırlayacağız. Meclis, yerel seçimlerin en önemli öğelerinden bir tanesi… Bu anlamda belediye başkanlarımızla beraber meclis listesi bizim en önemli aktörlerimiz. Genel merkezimizin kadın ve gençlerle ilgili bir kota var. Onunla ilgili çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

‘İNSANA SAYGI BÖYLE OLUR’

Gönül, belediyecilikte aksayan projelerin olmaması gerektiğinden bahsederek, “Yaptığınız her işi saygıyla yapacaksınız. İnsana saygı işin en önemli püf noktası. Bir iş 10 günlük iş ise 10 günde bitecek. Vatandaş kapanan yolun alternatifini günler öncesinden bilecek. Belediye alternatiflerini belirleyecek, vatandaşa duyuracak, çalışmalara başlayacak ve vaktinde de bitirecek. İnsana saygı böyle olur. Bu şehri kullanıyoruz, kendimiz de aksayan bir iş olduğu zaman kızıyoruz” dedi.

‘HER ŞEYİ ZAMANINDA BİTİRMEK LAZIM’

Gönül şu ifadeleri kullandı: “Bazen bazı teknik işlerde sizin elinizde olmayan şeyler çıkabilir. Ülser diye açarsınız; kanser çıkar. Bir işin teknik sorunlarından dolayı aksayabilir. Mühim olan anlayıştır. Bir anlayış ortaya koyduğunuz zaman vatandaş zaten sizi anlat ve hak verir. O iş uzasa bile size anlayış gösterir. Hepimiz bu sıkıntıları çekiyoruz. Her şeyi zamanında bitirmek lazım. İşinizi saygıyla yaptığınızı vatandaşa hissettirirseniz bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.”

‘UFAK DOKUNUŞLARLA BÜYÜK ETKİ’

“Caddelerimiz pırıl pırıl olacak. Ufacık dokunuşlarla çok güzel şeyler yapacağız. Her yer  mis gibi kokacak hem de ufak dokunuşlar yapacağız. Bu dokunuş çok para harcamadan da olacak. Bir kere bir yerin tertemiz olması hemen bir etki yaratmaz mı, yaratır. Ufak dokunuşlarla etkiyi hissettirebilirsiniz. Mimar olunca insan… Bir şeyi bir yerden alıp başka bir tarafa döndürdüğünüzde bile değişimi fark edersiniz. Küçük dokunuşlarla çok büyük etki yaratabiliriz. Para harcamanıza gerek olmadan mimar gözüyle bakmak çok önemli. Umarım fark olur, bunu hissettirebiliriz.”

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül

Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’

Sibel Gönül gazetemizin camından etrafı seyrederek, “İzmit’e bir de buradan bakmak istedim” dedi.

Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’

Gönül ve beraberindekiler çay ve simit eşliğinde saha çalışmalarından bahsetti.

Gönül, ‘Meclisimiz 5 ayaktan oluşacak’

Soldan sağa; Betül Yazıcı, Ali Güney, Ali Sami Sağsöz, Sibel Gönül, Sadun Çetin, Nurettin Kolaylı, Özkan Yılmaz ve Aykut Çağlayan…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑