Pandemi bitti maskeler indi

Dünya ile birlikte ülkemizi de alt üst eden korona virüs salgını normalleşme adımlarını neredeyse tamamladı. Toplu taşıma araçlarından da zorunluluğu kaldırılan maske sonrası, süreci aşama aşama yazdık

+23
Haber albümü için resme tıklayın

Ayşe AYDIN / Evin BOZKURT

2020 yılının Mart ayından bu yana tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen korona virüs salgını binlerce vatandaşın ölümüne sebep oldu. Binlerce ölümün yanı sıra sosyal hayatta da birçok değişikliğe sebep olan salgın; başladığı günden bu güne ciddi boyutlara ulaştı. Evlere kapanma sınırlamasından sokağa çıkma yasaklarına, 65 yaş ve üzerine getirilen yasaklardan maske yasaklarına kadar ülkemizde yaklaşık iki buçuk yıllık kâbus dönemi yaşandı.

11 Mart 2020'de Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği duyurulmasından sonra vatandaşlar kolonya almak için kolonya satan iş yerlerine akın etti.

KALICI HASARLAR BIRAKTI

Çoğunlukla yaşlı nüfus ve orta yaştaki nüfusu hedef alan korona virüs salgınına yakalanıp kurtulanların oranı da bir hayli fazla oldu. Hiç korona virüse yakalanmayan vatandaşlar da bulunurken kimileri bu salgını ağır geçirdi kimileri de hiç farkında olmadan koronaya yakalanıp sağ salim kurtuldu. Bazı vatandaşlar korona virüse yakalandıktan sonra hastalığın vücudunda kalıcı hasarlar bıraktığını da ifade ederken kimi vatandaşlar da birkaç kez korona ya yakalandı. İlimizin önde gelen isimlerinde de korona virüse yakalananların kimi hastalığı ağır geçirdi kimisi de ilaçlarla ayağa kalktı.

İLİMİZDEKİ BİRÇOK İSİM VEFAT ETTİ

İlimizde de birçok isim koronaya yenilirken kentin yakından tanıdığı bazı isimleri de maalesef korona virüs sebebiyle kaybettik. O isimler şöyle: AK Parti İl Yönetim Kurulu eski Üyesi Mehmet İpşiroğlu, eşi Nevin İpşiroğlu, Eren Cami İmamı Süleyman Pekin, İş İnsanı Abdin Öztürk, TOÇ-BİR-SEN Şube Başkanı ve Kocaeli Erzincanlılar Derneği Başkanı Güven Perçem, CHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in dayısı Ali Bulut, Darıca’nın sevilen İş İnsanlarından Sırrı Altay, CHP Gebze Belediye Meclis eski Üyesi Cemal Dursun, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı Sevcan Tamer’in kardeşi Ali Başeğmez, AK Parti Gebze İlçe eksi Başkanı Yılmaz Bayram’ın abisi Şemail Bayram...

12 Mart 2020'de ülkede çıkan ilk vaka sonrası toplu taşıma araçları derinlemesine dezenfekte edilmeye başlandı.

PARA CEZASI, PCR TESTİ…

İlk kez böyle bir salgınla karşı karşıya kalan ülkemizde Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm kadroları teyakkuza geçti. Salgının yayılmaması adına ellerinden geleni yapan sağlık çalışanlarının yanı sıra güvenlik güçleri de yasakları delenlerle mücadele etti. Yasakları delen vatandaşlara para cezaları uygulandı. Virüs başlar başlamaz harekete geçen hükümet, aşı çalışmalarına başlamasının yanı sıra yurtdışından da aşı tedarik etti. İlk etapta yaşlı vatandaşlara yapılan aşılar ardından isteyen tüm vatandaşlara yapıldı. Aşı yapmak istemeyen memurlardan ise haftada 3 kez PCR testi istendi. Aşıya özendirmek adına büyük bir çalışma yapan hükümet, bu süreçte ihtiyacı bulunan ülkelere aşı ve maske yardımı da yaptı.

HAYATIMIZ ALT ÜST OLDU

Ülkemizde 15 milyondan fazla kişi korona virüse yakalanırken 2,5 yıllık süreçte yaklaşık 99 bin kişi hayatını kaybetti. Hayatımızı adeta alt üst eden salgın, geriye birçok değişiklik bıraktı. Özellikle ülkemizde bir gelenek olan tokalaşma, sarılma, öpme gibi kavramlar neredeyse tarihe karıştı. İnsanlar damgası yememek için salgın döneminde birbirinden kaçarken hasta olmasa bile öksüren, hapşıran vatandaşlara virüslü gözüyle bakıldı. Korona virüslü damgası yememek için otobüste, tramvayda ve diğer kalabalık yerlerde öksürmemek hapşırmamak için kendini tutan vatandaşlar ciddi bir sınav dönemi geçirdi.

Sokağa çıkma yasağı 10 Nisan 2020’de uygulandı.

‘SON YAZ OLACAK’ DEMİŞTİ

Korona virüsün pik yaptığı dönemlerde virüse yakalanan vatandaşlar hastanelerde tedavi edilirken vakaların iyice artış gösterdiği sağlık personelinin yetmediği durumlarda tedaviler evlerde devam etti. Korona virüse yakalanan ancak tedaviyi reddeden vatandaşlar ise öğrenci yurtlarında izole edildi. Yurtlardan kaçma vakalarına kadar yaşadığımız dönem, nihayet bitti. Normalleşmeyi yavaş yavaş yaşadığımız ülkemizde toplu taşıma araçlarından da nihayet maske zorunluluğu kaldırıldı. Geçtiğimiz yaz vatandaşlara ‘Bu yaz maske taktığımız son yaz olacak’ sözü veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sözünü tuttu. Bugünden itibaren sağlık kuruluşları hariç toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı. Sıcak havalarda rahat bir nefes alan vatandaşlar, özlediği günlere geri döndü.

DÜNYA KAPILARINI KAPATTI

Virüs ilk görüldüğü günlerde telaşa kapılan bazı vatandaşlar en yakınlarından bile kaçar oldu. Bayramları bile hak ettiği gibi kutlayamazken milli bayramlarda da törenlerde buluşamadık. Virüsün ilk günlerinde gıda sıkıntısı olacağı söylentileri üzerine bazı vatandaşlar evlerine gıda stoklaması yaptı. Alınan tedbirler çerçevesinde marketler, bakkallar ve manavlar belirli saatlerde açılıp kapandı. İş yerleri, bankalar, okullar, resmi daireler tamamen kapatılırken personeller evlerden çalışmaya başladı. Türkiye tamamen evine kapanırken sokaklarda sadece hayvanlar kaldı. Tüm dünya gibi Türkiye de ilk kez böyle bir durumla karşılaşırken korona virüsle yaşamaya alışmak çok zor oldu. Buna bağlı olarak soka çıkma yasakları, maske uygulaması gibi yasaklara birçok vatandaş uymadı. 2,5 yıllık kabus dönemi aşama aşama neredeyse biterken yaşadığımız sürecin ayrıntılarını gazete arşivleri ile sizlere aktaracağız.

Türkiye'de en son 3 Ağustos 2020'de binin altında açıklanan günlük Covid-19 vaka sayısı, yaklaşık 2 yıl 2 ay sonra son 3 gündür tekrar binin altına inerek maske takma zorunluluğunun toplu taşıma araçlarında da kaldırılmasına olanak verdi

Salgınla geçen 2 yıl 2 ayda dünyadaki birçok ülkedeki gibi Türkiye'de de virüsün yayılmasını önleyebilmek için uçuşların durdurulması, sokağa çıkma kısıtlaması, uzaktan eğitime geçilmesi, kafe ve restoran gibi yerlerin geçici süreyle kapatılması, kamuya açık etkinliklerin iptal edilmesi gibi çeşitli önlemler devreye alındı.

21 Mart 2020'de sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü, 10 Mayıs 2020'de kendilerine verilen belli saatlerde sokağa çıkarak güzel havanın tadını çıkarmıştı.

GÜNLÜK HAYAT ALIŞKANLIKLARIMIZI DA DEĞİŞTİRDİ

Salgın günlük hayat alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu süreçte AVM'ler ile kurum ve kuruluşlara girişte HES kodu göstermek ve ateş ölçümü yaptırmak zorunlu hale geldi. Devlet kurumu, iş yeri, hastane gibi yerlere, otobüslere, duraklara Kovid-19'la mücadelede yapılması gerekenleri anlatan uyarı afişleri asıldı. Yurt dışına seyahat edecekler veya hastalık belirtisi olanlar için PCR testi uygulaması başlatıldı.

29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasında Kocaeli'nde caddeler ve sokaklar bomboştu.

2020 YILINDA KOVİD-19’U TANIMAYA BAŞLADIK

-Çin'de ortaya çıkan Kovid-19 virüsünün küresel salgına dönüşmesinin ardından Türkiye'de ilk vaka, 11 Mart 2020'de görüldü.

-Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 aynı zamanda Kovid-19'un Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından "küresel pandemi" ilan edildiği gün oldu.

-16 Mart 2020 günü kısıtlamalar için ilk adım atılarak eğitime ara verildi ve bir hafta sonra uzaktan eğitime geçildi. Yine aynı dönemde seyahat ve ulaşım kısıtlamaları getirildi. Mekanlar kapatıldı. Risk grubunda bulunan 65 yaş üzeri ve 18 yaş altı kişilere sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

-Türkiye'de Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm ise 17 Mart 2020'de yaşandı.

-İlk sokağa çıkma yasağı 30 büyükşehir ile 10 Nisan 2020’de uygulandı.

-20 Mart’ta tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.

-21 Mart’ta sokağa çıkma kısıtlamaları, 15 Mayıs 2020’de ise maske zorunluluğu başladı.

Tam kapanma döneminde boş caddelerin tadını can dostlarımız çıkardı.

AŞILAMA 2021'DE EN GÜÇLÜ SİLAH OLDU

-2020’nin son günlerinde aşı Türkiye’ye ulaştı. 30 Aralık’ta Çin’den 3 milyon doz aşı getirildi.

-14 Ocak’ta ilk önce sağlık çalışanlarından başlayarak aşılama çalışmaları başladı. 65 yaş üstüyle devam eden aşılama programına hızla toplumun tamamına yayılmaya başladı.

-2 Nisan'dan itibaren BioNTech aşılarının da uygulanmasına başlandı.

-25 Haziran 2021 itibarıyla 18 yaş ve üzerindekiler, randevularını alarak Kovid-19 aşılarını olmaya başladı.

YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ

-1 Mart 2021’de ‘Yeni Kontrollü Normalleşme’ süreci başladı.

-Sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam etti.

-Ülkenin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam etti ve lokanta ile restoranlar yüzde 50 kapasite ile açıldı.

‘TAM KAPANMA’ DÖNEMİNDE HAYAT DURDU

- 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasını içeren "tam kapanma" dönemi uygulandı. Bu tarihlerde üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerlerinin faaliyetlerine ara verildi, şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi oldu. Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verildi, tüm sınavlar ertelendi.

‘KADEMELİ NORMALLEŞME’ İLE YENİ DÖNEME GEÇİŞ

-17 gün süren tam kapanmanın ardından 18 Mayıs 2021’de "kademeli normalleşme" dönemine geçildi. Bu süreçte sokağa çıkma kısıtlamaları belirli saatlerle sınırlandırılırken, restoran ve kafelerin paket servise geçmesi, huzurevlerinin ziyarete açılması gibi uygulamalar peyderpey başladı.

-1 Haziran 2021’de ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitim başladı.

-7 Haziran 2021’de tüm ortaokul ve liselerde ise yüz yüze eğitim, haftada 2 gün olacak şekilde başlatıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında pazar alanlarında sebze ve meyveler eldiven takılarak seçiliyordu. (23 Nisan 2020)

1 TEMMUZ 2021’DEN İTİBAREN NORMAL HAYATA DÖNÜŞ

-Türkiye'de 1 Temmuz 2021’den itibaren normal hayata dönüşü sağlayacak yeni döneme geçildi.

-Pazartesi-cumartesi günleri saat 22.00'den sabah 05.00'e kadar olan ve pazarları ise tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile sınırlama süresince uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlaması tamamen sona erdi.

-Ayrıca tüm iş yerleri açılış­ kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet göstermeye başladı, şehir içi veya şehirler arası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu sayısı sınırlandırmasına son verildi. Düğün, sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler serbest hale geldi.

-Uzaktan eğitim sürecinin ardından öğrenciler, 6 Eylül'de tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime geri döndü.

-Devlet, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla bu süreçlerde esnaf ve sanatkarlar ile dezavantajlı vatandaşlara yönelik birçok sosyal destek programını devreye aldı.

-6 Eylül 2021’de ülke genelinde, tüm kademe ve sınıf seviyelerinde tam zamanlı yüz yüze eğitime başladı.

YERLİ AŞIMIZ TURKOVAC DEVREYE GİRDİ

- Geliştirme çalışmalarına Nisan 2020'de başlanan yerli aşının Faz-3 kapsamındaki ilk dozu, 22 Haziran 2021'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu tarihte yerli inaktif Kovid-19 aşısının adının "TURKOVAC" olduğunu açıkladı.

-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 22 Aralık 2021'de TURKOVAC için acil kullanım onayı verdi.

-TURKOVAC'ın ülke genelindeki şehir hastanelerinde uygulanması ise 30 Aralık 2021'de başladı.

-81 ildeki şehir hastanelerinin yanı sıra eğitim ve araştırma hastaneleri de 8 Şubat itibarıyla sürece dahil oldu.
-TURKOVAC'ın hatırlatma dozu Faz-3 klinik çalışması, 9 Mart itibarıyla Azerbaycan'da da başladı.

OMİCRON'LA VAKA SAYILARI EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKTI

-2021'de Kovid-19'un dünya genelinde yayılması sonucu uğradığı mutasyonlar, farklı ülkelerde Alfa, Beta, Delta, Gama ve Omicron varyantlarının ortaya çıkmasına neden oldu.Vaka sayılarında hızlı yükselişlere neden olan bu varyantlar, Türkiye'de de görüldü.

-Aralık 2021'de düşen günlük vaka sayısı, aynı ay Türkiye'de Omicron varyantının görülmesinin ardından tekrar yükselmeye başladı.

2 YIL SONUNDA ÖNLEMLERİ GERİDE BIRAKTIK

-2022 Şubatın ilk haftasında pik noktasına ulaşan vaka sayıları, bu tarihten itibaren tekrar azalmaya başladı.

- 2 Mart 2022’de Kovid-19 vakalarının düşüşe geçmesiyle salgınla mücadelede uygulanan maske kuralı, HES kodu ve PCR testi gibi tedbirlerle ilgili alınan yeni kararları açıkladı.

-Bu kapsamda yeni dönemde maske takma zorunluluğu açık havada kaldırıldı, kapalı ortamlarda ise havalandırma ve mesafe kuralına göre uygulanmaya başladı.

-Ayrıca, kurum ve kuruluşlara girişteki HES kodu uygulamasına, hastalık belirtisi olmayanlardan PCR testi istenmesine ve okullarda iki vakanın görüldüğü sınıfların kapatılmasına son verildi.

30 May 2022 - 20:00 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.