Kamu mühendisleri hakkını istiyor

Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları, özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik basın açıklaması düzenledi. Açıklamada. "Yaşamın her alanında bizlerin imzası var. Biz çalışmalarımızla bu işin hakkını verdik, hakkımızı da almak istiyoruz” ifadeleri yer aldı

Sefa Gardiyanoğlu
Sefa Gardiyanoğlu Tüm Haberleri
Kamu mühendisleri hakkını istiyor
Kamu mühendisleri hakkını istiyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları, bugün TMMOB çatısı altında İzmit Kent Meydanı’nda bir araya geldi. Düzenlenen basın açıklamasına; TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma, sendika ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda mühendis, mimar ve şehir plancısı katıldı. Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları; özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Hakkımızı almak istiyoruz" dedi.

Kamu mühendisleri hakkını istiyor
İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün

“HAKLI MÜCADELE VERİYORUZ”

Programda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün, “ Deprem felaketi sonrası şehirlerin depreme hazırlanması noktasında bizlerin ne derecede önemli olduğunu gördük. Kendi şehrimizde de bunun ne kadar önemli olduğunu gördük. Kamu mühendislerinin hakkını savunmak için buradayız. Biz çalışmalarımızla bu işin hakkını verdik, hakkımızı da almak istiyoruz" ifadelerini kullandı. İSU çalışanı mühendis Barış Baykal ise, “Bağımsız, tarafsız bir şekilde mühendislik mesleğinin hak ettiği değeri alması için haklı bir mücadele veriyoruz. Bu zamana kadar derdimizi samimi bir şekilde anlattık. Çok güzel bir çalışma yürüttüğümüzü düşünüyoruz. kimseyi kırmadık, üzmedik. Bize denk olan mesleklerin çok gerisinde kaldık. Nereye bakarsak bakalım bizim eserimiz var. Mühendislik medeniyettir, tarihtir. Hak ettiğimizi istiyoruz” dedi.

Kamu mühendisleri hakkını istiyor
İSU çalışanı mühendis Barış Baykal

"VERGİ YÜKÜ HAFFLETİLMELİ"

Soruna dair talepleri içeren ortak açıklamayı, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma okudu. Elma, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesini yıllardır Birliğimiz TMMOB, bağlı Odalarımız, Sendikalarımız, çeşitli dernekler ve diğer bir çok oluşum tarafından dillendirilmekte ve kazanımlar için mücadele yürütülmektedir.  Ücretli kesimlerin omuzuna yıkılan vergi yükü hafifletilmeli, bütçe gelirleri büyük oranda kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayanmalıdır. Kamu çalışanları ücretlerinde yapılan gelir vergisi dilimine bağlı mağduriyet giderilmelidir. Her yıl, Mart ayından başlayarak tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi uygulaması ile, yıl sonuna yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik ya da yüzde 27’lik vergi dilimine giren bizlerin de maaşlarında ekstra düşüşlere neden oluyor.  Ülkemizde vergi yükünün çalışanlarımızın omuzlarına yüklendiği de açık bir gerçektir. Çalışanların alım gücünü ücret ve vergi politikaları yoluyla da yükseltmek mümkündür.

Kamu mühendisleri hakkını istiyor
TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma

'EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAKTIR'

Çalışma dönemlerinde ücreti oluşturan kalemlerden biri olan ek ödeme emekliliğe yansıtılmalıdır. Aynı statüde yer alan kamu çalışanı meslektaşlarımız ile diğer meslek sınıfları ile aralarındaki eşitsizliklerin ve farklılıkların giderilmesi amacıyla kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının 375 sayılı KHK’ye ekli (I) SAYILI CETVEL’de yer alan Uzman Tabip, Tabip ve Diş Hekimlerine sağlanan ek ödeme oranı baz alınarak, emeklilik haklarında da etkisi olan “ek ödemeler” oranlarında iyileştirme yapılması eşitsizliği ortadan kaldıracaktır.

'EMEKLİLİKLERİNE KATKI SAĞLANMIŞ OLACAKTIR'

Başmühendis, Başmimar, Mühendis, Mimar, Bölge Plancısı ve Şehir Plancılarının mali haklarında iyileştirme ancak yüzde 130 ile yüzde 150 olan ek ödeme oranlarının, en az yüzde 180 ile yüzde 200 seviyesine yükseltilmesi ve emekli keseneğine yansıtılması suretiyle mümkün olacaktır. Ek gösterge oranlarının mühendis, mimar, şehir plancıları için yeniden düzenlenmesi, çarpan grubu değişen diğer çalışanlar gibi bu çalışanların da emeklilikte hak ettiklerini alabilmeleri için çarpan grubunu bir üste çıkaracak yeni ek gösterge rakamlarının belirlenmesi gereklidir. Bunun için de beklenen asgari durum, 1. derecenin 4. kademesindeki mühendis, mimar, şehir plancısı için ek göstergenin 6400 olmasıdır. Bu şekilde ancak çalışanlar arasında gerçek bir eşitlik oranı ile fayda sağlanmış, emekliliklerine katkı sağlanmış olacaktır.

'KAMU ÇALIŞANI YETERSİZ'

Mevcut kamu çalışanı sayısının ihtiyacı karşılamadığı açıkça görülmektedir. Kamuda çalışan toplam personel içerisinde teknik hizmetler sınıfına tabi kamu çalışanı sayısı oldukça yetersizdir. Mühendis, mimar, şehir plancılarının kamuda istihdam, atama ve güvenceli kadro konusunda ihtiyaca uygun alım talebi yaratılmalı ve buna uygun bütçe ayrılmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarının personel istihdam ve ücret politikalarının iyileştirilerek istihdamın artırılması, çalışan ücretlerinin gerçek enflasyon oranlarının üzerinde yükseltilmesi de günümüz ekonomik koşullarında öncelikli ele alınması gereken konulardandır. İstihdamın artırılması için kamunun işlerinin kamu adına görev yapan kamu çalışanlarınca yapılması, bu kapsamda taşerona devredilen tüm sözleşmelerin iptal edilerek bu işler için kamu istihdamının sağlanması ve ücretlerin de insanca yaşam düzeyine çıkartılması zorunluluktur. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin yaptığı ve sonuçları dün açıklanan 'İstanbul’da Yaşayan Mühendisler Araştırması–2023' araştırmasında mühendislerin artık yüzde 65’i yoksulluk sınırının altındadır.”

29 Nis 2023 - 16:11 Kocaeli- Gündem

Mahreç  Sefa Gardiyanoğlugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kamu Mühendisi - Kamu mühendisleri olarak hakettiğimiz değeri ve itibarı istiyoruz

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 18:22