Büyükakın, "Gençlerimiz ve kadınlarımız mutlaka tarım yapmalı!"

Kocaeli’deki çiftçilere mazot desteği veren Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, özellikle gençleri ve kadınları tarım ve hayvancılık yapmaya davet etti

Ayşe Aydın Ceyhan
Ayşe Aydın Ceyhan Tüm Haberleri
Büyükakın, "Gençlerimiz ve kadınlarımız mutlaka tarım yapmalı!"
Büyükakın, "Gençlerimiz ve kadınlarımız mutlaka tarım yapmalı!"
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesinin ‘Tohumlar Toprakla Buluşuyor Ekim ayı bereketleniyor’ adlı programında ilimizdeki çiftçilere 156 milyonluk mazot desteği verildi. Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa; AK Parti Genel başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti Milletvekilleri; Radiye Sezer Katırcıoğlu, Veysel Tipioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çelen, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Ziraat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Özgür Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, İzmit İlçe Başkanı Halil Güngör Dokuzlar, AK Parti Kandıra İlçe eski Başkanı Erol Ölmez ve çiftçiler katıldı.

Büyükakın,

KARAASLAN: ÇOK ŞANSLIYIZ

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, “Aklında üretmek ve üreterek kazanmaktan başka gayesi olmayan çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Kendisine çiftçi dostu beledi başkanı payesi verilen belki de ülkemizin tek belediye başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Ekonomik sıkıntılardan dolayı sadece bizde değil dünyada da sorunlar yaşanıyor. Fakat biz Kocaeli olarak çok şanslıyız. Tahir Büyükakın üretim devam etsin diye önemli projelere imza atarak mazotun da gübresine, serasından kanatlı hayvanını kadar onlarca kalemde her türlü desteği verdi, vermeye de devam ediyor” diye konuştu.

‘EKİLMEYEN ARAZİ KALMADI’

Sözlerini sürdüren Başkan Yusuf Karaaslan, “Geçen yıl başlayan hibe mazot desteğinin bu yıl da devam etmesi çiftçileri oldukça mutlu etti. Verilen desteği arazinin büyüklüğü ve hayvanın çokluğuna göre verilmesi oldukça anlamlıdır. Destekler sayesinde ekilmeyen tarım arazisi neredeyse kalmadı. Bu kaynakları kullanarak çiftçi daha fazla üreterek girdi maliyetleri düşürülecek. Bu destekler arttıkça biz de üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Büyükakın,

KIRBİÇ: YENİLİĞİN PEŞİNDEYİZ

Karaaslan’ın ardından söz alan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, “Yeniliklere açık olmak son derece önemlidir. Trakya Birlik olarak çağın gereklerine uygun olarak her zaman yeniliğe açık araştırma, geliştirme çalışmaların durmadan devam ediyoruz. Her zaman yeniliğin peşinde olan kaliteden ödün vermeyen anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Bugün burada bir ilki hayata geçirmek için toplandık. Türkiye’de bir ilk olan biberiye ekstraktlı Ayçiçek yağını birliğimizce piyasaya sürdük. Doğal biberiye ekstraktımız Biryağ markası ile birleşmiştir” dedi.

‘BİBERİYEYİ YAĞ İLE BİRLEŞTİRDİK’

Başkan Şafak Kırbiç, Kocaeli büyükşehir Belediyesi ve Trakya Birlik’in biberiye özlü yağını ürettiği işbirliği sayesinde elde edilen yağın kanserojen maddelerin etkilerini azalttığını ifade etti. Kırbiç, “Üreticilerin artı kazancı oluşmuş, tüketiciler ise sağlık bir ürün kazanmıştır. Projenin hayata geçirilmesinde başta büyük Büyükşehir belediye başkanımız Tahir Büyükakın olmak üre emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başkanımızın yeni projeleri olduğunu biliyoruz. Trakya Birlik olarak ülkemize yapılacak her türlü hizmette başkanımız gibi öncü olacağız” şeklinde konuştu.

Büyükakın,

BÜYÜKAKIN: MAKSATLARI ANLATMAK DAHA ÖNEMLİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise yaptığı konuşmada “4,5 yıllık zaman diliminde 58 önemli projeyi hayata geçirdik. Bir ülke, bir şehir, organizasyon ortak bir niyet etrafında birleşirse maksatlar bir olursa bir yere doğru sevk oluyorlar. Bütün yürekler aynı anda attığı zaman bütün ülke Kurtuluş Savaşı için asker olup gidiyor. Önemli olan maksadın birliği, o yüzden maksadı anlatmanın daha önemli olduğunu biliyoruz. Yeni Türkiye’yi inşa edecek adımlarla ilerliyoruz. Bir legonun parçaları gibi. Gençten, kadından, erkekten, yaşlıdan, gelecekten, tarihten bahsettiğimde bunlar hep aklımda” dedi.

‘HER ŞEY BİRBİRİYLE BAĞLANTILI’

Sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın, “Bu memleketin yeni yüzyılda dünyaya nizam ve intizam getirmesi var. Filistin topraklarına 400 yıl hakim olduğumuz dönemde Musevisi, Muhammedisi kardeş gibi yaşadı. Bu medeniyetimiz irfanımızla inşa edildi. Bu projeleri düşünürken Filistin’de zulme uğrayan insanları da düşünüyorum. Toprağı ekerken de aynı mantıkla bakarız. Aslında her şeyin birbiriyle bağlantısı var. Yaratıcıyla ilgisini kaybetmiş, aydınlanmış Avrupa kafasının insanlığa getirdiği sonuçtur. Onun kafasında bilmek yeterlidir. Ama bizde ilimin yanında irfan erdem ve edep de gerekir” ifadelerini kullandı.

Büyükakın,

GENÇLERİ VE KADINLARI TEŞVİK ETTİ

Kocaeli’de destekleri vermeye devam ettikçe her ay ekim ay gibi olacak. Sizleri bu destekler Popülizm yapmadan bu projelere destek vermenizi istiyorum. Yanımızda kalmanızı, yeni Türkiye Yüzyılı idealine güç vermenizi, milletimizin Türkiye’den daha büyük bir alanı, coğrafyayı ifade ettiğini bizden çok daha fazlasını bilmenizi istiyorum. Kadınlar bu işe sahip çıkarsa daha iyi oluyor. Ziraat ve hayvancılıkla ilgilenen kadınların sayısı bu yüzden artmalı. Toprakla uğraşan gençlerin sayısını artırmalıyız. Gençler ve hanımefendi kardeşlerim toprağı ekmekle ilgili projeleri bana getirin. SEKA Park’ı bu işle uğraşan şirket haline getirdik. Artık bir markamız var. SEKA Park emrinizde. İşinize rakip değiliz, işinizi kolaylaştırmak için varız” diye konuştu.

Büyükakın,

KATIRCIOĞLU: KENDİ ÜLKESİNİ DOYURAN BİR ÜLKE

AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da “Bölgesinde lider, sözü etkili ve güçlü olan bit Türkiye olmamız lazım. Bunu Cumhurbaşkanımız sürekli söylüyor. 3 şeyi başarmamız lazım. Ekonomik olarak tam bağımsız bir ülke olmamız lazım. Savunma sanayisinde hiç kimseye muhtaç olmayan bir güç olmamız lazım. Üçüncü şart ise kendi ülkesini doyuran bir ülke olabilmek. Böyle bir ülkeysek eğer bu bombaları yapamazsın bu katliamları yapamazsın dediğimizde durur ve süreci ona göre yönetilirlerdi. Bu projelerle merkezi hükümet olarak tarımla ilgili desteklerimiz devam ediyor. Büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte yerelde de projeleri çok daha güçlendirerek yolunuza devam etmek istiyoruz” dedi.

Bugün İsrail’in açıktan yaptığı zulmü tohumların genetiğini değiştirerek bizim gibi tarım ülkelerine dayattığı bir süreç var. Onu da ortadan kaldırmak istiyoruz. Genetik kodla üründe azalma zayıflama olmadığını görüyoruz. Dünya Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri ile bu bilinçle biz 3 alanda da güçlü bir Türkiye olmak için ilerliyoruz. Bu yaşanan zulüm hayra dönecektir. Her zorlukta bir kolaylık vardır. Gazze’de yaşanan bu zulüm mazlum coğrafya ve İslam coğrafyasının bilinçlenmesini sağlayacaktır. Hem manevi hem fiili dualarımızla inşallah bu zulüm son bulacaktır. Kudüs’ün Ayasofya gibi özgürleştiği güne hep beraber şahit olacağız inşallah.

Büyükakın,

DAĞ: DESTEĞİMİZ SÜRÜYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise “Tarımda yıllardır devam eden bir sürecimiz var. Dış ticaret fazlası verdiğimiz üretimde sürekli mesafe kat ettiğimiz bir alan tarım. Toprakların daha verimli kullanılması noktasında kat etmemiz gereken mesafe var. Katma değer üreten ve 12 ay üretim yapan bir süreç ortaya koymamız gerekiyor. Tarım Bakanlığımızın desteği yılardır devam ediyor. Belediyelerin kendi şehrine hakim olarak doğru ürünü doğru yerde yetiştirme konusunda katma değeri yüksek ürünleri ortaya çıkaracaktır” diye konuştu.

‘DAHA FAZLA SAHİPLENELİM’

Sıfır atık projesini de hatırlatan Dağ, “Dünya tüketim çılgınlığında ciddi bir noktaya geliyor. Bizden sonraki nesilleri için sürekli kirletip tüketiyoruz. Emine Erdoğan Hanımefendi sıfır atık projesini ortaya koydu, yıllardır takipçiliğini yapıyor. Ülkemizde de sahiplenme var. Biraz daha kampanyanın etkisini artırmamız lazım. Üretimdeki katma değeri artırmakla tüketimi artırmak aynı yola çıkıyor. Daha müreffeh bir dünya mümkün. Aslında bakış açımızla alakalı. Kapitalist bakış açısıyla değil hoşgörü ile bakıyoruz dünyaya” ifadelerini kullandı.

‘KAHVEDE OTURMA TOPRAĞI İŞLE’

Kocaeli’nin sanayi ile de ülkemize katma değer sağladığının altını çizen Dağ, “Ben sadece sanayi anlamında katkısı var zannederdim. Gördük ki tarımda da yüksek bir katma değer sağlıyor. İzmir ile Kocaeli birbirine çok benziyor. İzmir limanı da her zaman katma değer fazlası vermiştir. Her gün üreten herkese canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Üretmekten başka çaremiz yok. Bu ülkeyi seviyorsan sabahtan akşama kadar zamanını kahvede okey oynayarak geçirme. Üretime devam et. Bir dönümlük, 2 dönümlük, 500 metrekarelik arsa al. Orada toprağı işle boş kalmasın toprak, kendi ihtiyacın olmasa dahi üret. Toprağı işleyen her gün yeni bir şey ortaya koyan sizleri tebrik ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından çiftçilere mazot desteği kartları verildi.

Büyükakın,
Büyükakın,
Büyükakın,
Büyükakın,

22 Eki 2023 - 14:21 - Ekonomi

Mahreç  Ayşe Aydın Ceyhan



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.