Kocaeli Haber - Özak işçilerinin direnişini selamladılar

Kocaeli Haber - Grevlerinde 18 günü geride bırakan Özak Tekstil işçilerine destek açıklaması yapan Türkiye İşçi Partisi Kocaeli İl Örgütü, "İşçilere yönelik şiddet ve gözaltı uygulamalarının son bulmasını, son derece haklı ve meşru olan taleplerinin derhal kabul edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz" dedi

Sefa Gardiyanoğlu
Sefa Gardiyanoğlu Tüm Haberleri

Kocaeli Haber - Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulu bulunan Özak Tekstil’de çalışan işçilerin, sendikal hak arayışı ve işten çıkarmalara karşı 27 Kasım’da başlattığı direniş sürüyor. Türkiye İşçi Partisi Kocaeli İl Örgütü üyeleri, bugün İzmit Yürüyüş Yolu'nda bir araya gelerek Özak işçilerinin direnişini selamladı. 18 günü geride bırakan greve yönelik basın açıklaması gerçekleştiren TİP Kocaeli, işçilerin taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

"GÖRKEMLİ DİRENİŞ"

Partinin İl Sözcüsü Batur Kılıç tarafından okunan açıklamanın tamamı şöyle: "Şanlıurfa’da bugün itibariyle 18 gündür sendikal hak mücadelesi veren Özak Tekstil işçilerinin ve Birtek-Sen’in onurlu direnişlerini selamlamak için buradayız. Urfa Organize Sanayi Bölgesi günlerdir Özak Tekstil işçilerinin kötü çalışma koşulları, patron baskısı, uzun çalışma saatleri, sefalet ücretleri ve işyerinde yetkili sarı sendika Öz-İplik İş’e karşı sürdürdükleri görkemli direniş ve greviyle sarsılıyor. Bu direnişten korkan sermaye ve onun emir eri gibi davranan sarı sendika ve Şanlıurfa Valiliği ise greve en sert baskı ve şiddet yöntemi de dahil olmak üzere her türlü grev kırıcılıkla cevap veriyor.

'KORKU İKLİMİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Özak Tekstil işçilerinin mücadelesini ve haklı taleplerini bastırmaya çalışan patron ve onun işbirlikçisi konumunda olan kolluk kuvvetleri günlerdir işçilere TOMA, biber gazı, copla müdahale ederken, işçilere ve Birtek-Sen yöneticilerine yönelik gözaltılarla da korku iklimi yaratmaya çalışıyor. Ancak geri adım atmayan ve her geçen gün mücadelelerinin haklılığını Urfa’nın sınırlarını aşarak tüm Türkiye’nin hatta uluslararası kamuoyunun gündemine sokan işçiler, aynı zamanda meşruluklarını sermayenin yasalarından değil işçi sınıfının bu topraklarda yüz yılı aşan deneyim ve cesaretlerinden aldıklarını gösteriyorlar.

'EMEK REJİMİ'

Özak Tekstil işçileri yalnızca işyerindeki kötü koşullar, düşük ücretler ve sarı sendikaya karşı direnmiyorlar. Aynı zamanda AKP’nin 21 yıldır uyguladığı emek rejimine karşı da direniyorlar. Çünkü bu rejim bir taraftan sermayenin kendisinin dahi hayal edemediği kârlar elde etmesini sağlarken, diğer taraftan emekçilerin mutlak şekilde yoksullaşmasına yol açıyor. Bu rejim işverenlere her türlü teşviki sağlarken, hakkını arayan binlerce işçiyi işsiz bırakıyor. Bu rejim sermayeni yol verdiği sarı sendikaların serpilmesini sağlarken, işçi sınıfının gerçek anlamda hak ve menfaatlerini koruyan sınıf sendikalarının varlıklarını açık biçimde yok etmeye çalışıyor. Bu rejim yerli işçilerle mülteci işçileri karşı karşıya getirirken, Zonguldak’ta Afgan Vezir Mohammad Nourtani’nin diri diri yakılmasını, Körfez’de 15 yaşındaki Ömer Girgin’in çalıştığı atölyede iş cinayetine kurban gitmesini normalleştiriyor.

'SERMAYENİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ'

Özak Tekstil işçilerinin ve Birtek-Sen’in mücadelesi bir taraftan hem iktidarın hem de sermayenin ikiyüzlülüğünü net biçimde ortaya koyarken, diğer taraftan da bazı gerçeklerin daha anlaşılır olmasını sağlıyor. Nedir bu gerçek? Sendika seçme özgürlüğünün, uluslararası normlara uygun korunan sendikal faaliyetlerin, toplu sözleşme, grev ve barışçıl toplu eylem hakkının Anayasa ve yasalarda yer aldığı ülkemizde, aslında bunların ancak iktidarın ve sermayenin 'izni' olduğu sürece kullanılan 'haklar' ve bu hakların da mevcut haliyle büyük bir yanılsama olduğu gerçeği. 

'ŞİDDET VE GÖZALTI SON BULSUN'

Ancak bu topraklarda kelimenin gerçek anlamıyla sendika, toplu sözleşme ve grevin bir hak olarak Anayasal ve yasal güvenceye kavuşması mücadelesi ve bu mücadele karşısında sermaye ve devletin baskısı yeni değildir. 60 yıl önce 'grevimiz yasadışı ama Anayasal' diyerek grevini gerçekleştiren Kavel işçileri gözaltılara, baskılara karşı mücadelesiyle 'çoban ateşini' yakarken, bugün kuşa çevrilen sendikal haklar için de Özak Tekstil işçileri direnmektedirler. Buradan bir kez daha Özak Tekstil işçilerinin yanlarında olduğumuzu, işçilere yönelik şiddet ve gözaltı uygulamalarının son bulmasını, son derece haklı ve meşru olan taleplerinin derhal kabul edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz."

14 Ara 2023 - 23:56 - Siyaset

Mahreç  Sefa Gardiyanoğlugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.