Nail Baki: Başka bir partiden yeni başkan lazım!

Kentsel Yönetim Merkezi Başkanı Nail Baki, Büyükşehir Belediyesinin 5 yılını değerlendirerek “Bu kent AKP’ye hep destek vermiş ama karşılığını alamamıştır adeta cezalandırılmıştır. Bu şehre artık farklı bir partiden yeni bir başkan gerekmektedir” dedi

Ayşe Aydın Ceyhan
Ayşe Aydın Ceyhan Tüm Haberleri
Nail Baki: Başka bir partiden yeni başkan lazım!
Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Nail Baki, her yıl yaptığı gibi seçimlerin 5. yılı münasebeti ile bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Dolphin AVM’de bulunan Heef Kafe’de basın açıklaması yapan Nail Baki, Tahir Büyükakın’ın 5 yılını değerlendirdi.

‘KOCAELİ SADECE YÜZDE 2 ALIYOR’

31 Mart 2019 seçimlerinden önce Tahir Büyükakın’ın seçim beyannamesini ansiklopediye benzeten Baki, “Seçim Beyannamesi adeta büyükşehir belediyesinin görevlerini anlatan detaylı bir yönetmelik gibiydi. Hatta içinde somut bir proje, iş planı ve bütçesi de belirtilmemişti. İşin trajik tarafı ise 117 sayfalık seçim beyannamesinde kent markasını yukarılara taşıyacak bir prestij projesi de göremedik. Kentimiz, Türkiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) payına göre yapılan sıralamada 120.073.661,8 TL katkı ile İstanbul, Ankara, İzmir’in ardından 4. sırada yer alıyor. Daha da çarpıcı olan 60 vilayetin toplamı kadar vergi veren bir kentiz. Ancak milli ekonomiye verdiği katkının İstanbul yüzde 9’unu, Ankara yüzde 6’sını yatırım olarak alırken Kocaeli ise verdiği katkının sadece yüzde 2’sini alabilmiştir” dedi.

‘GENEL MÜDÜRLÜKLER KOCAELİ’YE TAŞINMALI’

Önceki dönem büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu dönemini de hatırlatan Nail Baki, “Büyükşehir Belediyesinden ayrılmadan önce İbrahim Bey’e 2002 yılında verdiğim brifing de başka bir sorunu daha dile getirmiş, Büyükşehir Belediyesinin vergi paylarının artırılması için Genel Müdürlükleri İstanbul’da olan Sınai ve Ticari Kuruluşların Genel Müdürlüklerini Kocaeli’ye taşımaları durumunda vergi gelirlerimizin yüzde 300 oranında artacağını önemle belirtmiştim. Kendisi için en önemli projenin bu olduğunu, İktidar partisine mensup bir başkan olarak bunu rahatlıkla halledebileceğini ifade etmiştim. Ancak 15 yıl bu konuda bir şey yapılmadığı gibi Tahir Bey’in de en ufak bir teşebbüsünü göremedik” diye konuştu.

‘TRAMVAY KENTE ENTEGRE DEĞİL’

Baki, “Vergi dairesi sorununu çözemeyen yani kentin haklarını savunmayan bir yönetime Sevdamız Kocaeli sloganı yakışmıyor. Tahir Bey, hala kendini üniversitede zannediyor. Sürekli teori üzerinde çalışıyor icraat ise ortada gözükmüyor. Kartepe Zirvesi düzenliyor, trilyonlar akıtıyor ama bu kente bu zirvelerin bir faydasını göremedik. Bu kente başkanlık değil de kendine akademik kariyer yapıyor sanki. Rektör seçimlerine aday olsun en iyisi. Kuruçeşme Tramvay Hattı ve (Özel) Şehir Hastanesine gidecek Raylı Sistem halen bitirilemedi. Kenti Tramvay ağı ile örmek yerine yine 180 adet daha otobüs almasının doğru değil. Kaynak sıkıntısı çekmemelerine rağmen 20 yılda yaptıkları tramvay hatları son derece yetersiz. Kentin ulaşım sorunlarına çözüm getirmediği gibi entegre de değil” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR PAYINDAN HER YIL KESİLECEK’

Sözlerini sürdüren Baki, “Büyükşehir Belediyelerin asli görevi kentin büyük sorunları çözmektir. Tahir Bey, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsüne 20 yıldır ulaşım çilesi çeken genci yaşlısı yüzbinlerce vatandaşımızı dikkate bile almıyor. İlk yaptığı iş Darıca-Gebze OSB Metro projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devretmek oldu. Büyükşehir Belediye bütçesinden ilgili yatırımla ilgili bir finans çıkmayacağı algısı yaratıldı ama aslında öyle değil. Bakanlık bu yatırım tutarını Büyükşehir Belediyesinin payından her ay yüzde 5 keserek tahsil edecek. Kentin markası Kocaelispor’a sahip çıkması güzel bir hareket ama onun da eksik olduğunu düşünüyorum. Mali sorunlar ötelenerek yine fahiş transferler ile geçici başarılar peşinde koşuyorlar. Oysa bizim kardeş kentlerin spor kulüpleri ile işbirliği yaparak altyapısı ve tesisleri ile Süper Lig’e yükselen bir Kocaelispor vizyonumuz vardı” dedi.

Nail Baki: Başka bir partiden yeni başkan lazım!

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM’

Deprem bölgesi olduğumuzu da hatırlatan Nail Baki, “17 Ağustos depreminde hasar görmüş, yorulmuş hatta ömrünü tamamlamış on binlerce bina stokumuz var. 5000 civarında orta hasarlı binamız var. Ama ne yapıldı? Kocaman bir hiç. Muhtemel İstanbul depreminde bu binaların yıkılma riski taşıyor. Hatta üflesen yıkılacak binalar var. Bir Cedit projesi başladı 15 yıl oldu hala bitecek. Muhtemel bir depremde bu binalarda can kaybı yaşanırsa gidip önce İbrahim Karaosmanoğlu sonra Tahir Büyükakın hakkında görevi ihmalden suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı.

‘100 YILLIK BİNALAR BİLE VAR’

Deprem konusuna muhakkak eğilmek gerektiğini ifade eden Baki, “Belediye başkanı olsaydım ilk yapacağım proje kentsel dönüşüm olacaktı. Türkiye, Kiriş-kolon sisteminden perde-beton sistemine geçmeli. Birçok bina depremlerde hasar aldı. Kentte 100 yıllık binalar bile var. Uzman olmama gerek yok. Bir İstanbul depreminde Kocaeli de etkilenecek ve bu binaların çoğu yıkılacak. Deprem milli güvenlik sorunudur. İnsanlar evlerinde kendi mezarlarında yaşıyor gibi. Herkes felaketlere hazırlıklı olsun. Yeni dönemde belediye başkanı kim olursa olsun kentte yapılacaklar listesini ona da göndereceğim. Kentimizde depremle ilgili yağı stokunun değişmesi lazım bunu çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.

‘NEDEN ÇÖPLERİ BİZ TOPLUYORUZ?’

Kentin gündemindeki diğer konulara da değinen Nail Baki, “Kocaeli Stadına Yıldız Entegre adını verip sponsorluk aldılar ama karşılığında da Kocaeli kentine en büyük ihaneti yaptılar. Kartepe'de yılda 4 milyon ton hurda demir işleyecek bir haddehane planlanıyor. Bu fabrika açılırsa ki açılacak Kocaeli artık yaşanacak bir kent olmaktan çıkacaktır. Kartepe bölgesinde ne tarım ne hayvancılık yapılabilir ne de yaşanabilir. Bu tesis dünyanın hurdasını toplayacak, eritecek. Dünyanın pisliği Kocaeli’ye akacak. Niye biz dünyanın çöplüğünü topluyoruz hala anlamış değiliz?” ifadelerini kullandı.

‘BU DUYARSIZLIĞI KABUL ETMİYORUZ’

Sosyal projeler ile ulusal ve uluslararası ödülleri de olan Baki, “Gençler işsizlikten kırılırken yoksulluk artarken bunlara duyarsız kalan bir yönetim anlayışını kabul etmiyoruz. Çare tasarruf ile övünmek değil büyükşehir belediyemizin bizzat istihdam yaratacak yatırımları gerçekleştirmesidir. Evsel ve endüstriyel atık geri dönüşüm ve enerji üretim tesisleri, sosyal konutlar, SEKA Yüksek Teknoloji Kağıt Fabrikası, Tarım ve Hayvancılık çiftlikleri, Nikomedya Sarayı, Kartepe Ufo Konaklama Tesisi, yurtdışı istihdam transferi gibi birkaç proje önerimiz var. Bunlar bizzat büyükşehir belediyesinin yapması gereken yatırımlar. Sonuçta binlerce kişiye istihdam yaratacak kentin yaşam kalitesini arttıracak projeler bunlar” dedi.

‘GENEL SEKRETER NEREDE?’

Baki, sözlerinin devamında “Büyükşehir Belediyesinde görev yaptığı dönemde Yuvacık Barajı, Çevre Entegre Projesi gibi büyük projelerde efsane Genel Sekreter Merhum Kadri Veziroğlu ile birlikte çalışma fırsatı da bulmuştum. Kocaeli’yi marka kent yapan büyük projeler büyük teknokratlar ile yapılır. Memur anlayışı ile ancak belediyenin rutin işlerini yaparsınız ancak büyük projeler yapmak imkansızdır. Şu anda görevde olan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterini göremiyoruz. Varlığı ile yokluğu belli değil. Kendisini de sokaklarda hiç görmedik. Muhtemelen görev süresi bitince de Kocaeli’de yaşamayacak” şeklinde konuştu.

‘HAZİNEYE BORCUMUZ ÇOKTAN SIFIRLANMALIYDI’

AKP’nin parti hiyerarşisi ve yönetim anlayışı nedeni ile AKP’li belediye başkanları hatta milletvekilleri sorunları iletmekte sıkıntılar çekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı tüm yetkileri elinde tuttuğu ve yetki ikamesi mekanizması çalışmadığı için sorunlar üst üste birikmektedir. 20 yıl boyunca ne İbrahim Bey’in ne de Tahir Bey’in kentin sorunları ile ilgili bir dosya hazırlayıp Sayın Cumhurbaşkanından randevu alıp görüştüğüne şahit olmadım. Oysa hem Milli Ekonomiye önemli katkısı hem de geçmiş seçimlerde AKP’ye en çok oy veren illerden birisi olması hasebiyle Kocaeli halkı bunları hak etmiyor. Hazineye olan borçlarımız çoktan sıfırlanmalıydı” diye konuştu.

‘YENİ BİR BAŞKAN GEREKİYOR’

Baki son olarak “AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanları 20 yılda ne yaptı derseniz, kısa bir nostaljik tramvay, bol bol park bahçe, bol bol sempozyum, seminer bir de yeni başlayan Körfez’in dip temizliği. Bazıları için yeterlidir ama gelen maddi kaynaklara bakarsanız dağ fare doğurmuştur. Bu kent AKP’ye hep destek vermiş ama karşılığını alamamıştır adeta cezalandırılmıştır. Şimdi artık yeni bir şeyler söyleme zamanıdır. Artık farklı bir partiden yeni bir başkan gerekmektedir. Bu kentte doğdum, bu kentte büyüdüm, bu kentte de öleceğim. Bu yüzden kentimizin sorunları anlatmaya ve çözüm üretmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

03 Oca 2024 - 12:18 - Gündem

Mahreç  Ayşe Aydın Ceyhangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kemal - Konuşmakla olmuyor,, bi zahmet elinizi taşın altına koyunuz,, kahve köşelerinde de herkes konuşuyor...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ocak 10:36