Klavikula (köprücük kemiği) kırığı: Klavikula (köprücük kemiği) kırığı nasıl meydana gelir? Klavikula kırığı belirtileri!

Klavikula (Köprücük Kemiği) Kırıkları çok sık karşılaşılan acil durumlardan biridir. Klavikula kemiği insan vücudunda kırılmaya en müsait kemiklerden biridir.

Çağdaş Kocaeli
Çağdaş Kocaeli Tüm Haberleri

Bununla birlikte tüm kırıkların yaklaşık olarak %10’ unu kapsamaktadır. Yapılabilecek basit ilk yardım müdahalesi ile ikincil yaralanmaların önüne geçilebilir. Peki Klavikula Kırığı tam olarak nedir? İlk yardım müdahalesi nasıl olmalıdır?

KLAVİKULA (KÖPRÜCÜK KEMİĞİ) KIRIĞI NEDİR?


Klavikula (Köprücük Kemiği); Vücutta halk arasında iman tahtası ve kürek kemiği olarak bilinen, asıl isimleri sternum ve skapula olan iki kemik arasında bulunan kemiktir. İki kemik arasında köprü görevi görmektedir. Köprücük Kemiği yaralanmaları sık görülür. Oluşan kırıklar genellikle kemiğin darbelere açık olan orta kısmında meydana gelir. Düşük oranlarla da olsa uç kısımlarda kırıklar meydana gelebilir.

KLAVİKULA (KÖPRÜCÜK KEMİĞİ) KIRIĞI NASIL MEYDANA GELİR?


Klavikula (Köprücük Kemiği) Kırıkları genellikle darbeler sonucunda meydana gelir. Direkt olarak omuz üzerine düşmek, Klavikula üzerine darbe almak, trafik kazaları, zorlayıcı egzersiz ve sporlar, omuzlar gergin iken el üzerine düşmek gibi dolaylı sebepler ile klavikula kırıkları oluşmaktadır.

Direkt olarak darbeye bağlı kırık oluşabileceği gibi bazen bir nedeni olmadan da klavikula kırığı meydana gelebilir. Bu tür kırıklar, doğuştan genetik kemik hastalığı olan insanlarda meydana gelir. Bazen doğum esnasında annenin fazla güç sarf etmesi ile yenidoğan bebeklerde klavikula kırığı oluşabilir.

Ergenlik çağındaki çocuklarda omuz üzerine düşme ya da bazı spor faaliyetleri sırasında çok sık olarak gözlemlenmektedir.

Yaşlılık döneminde kemik erimesine bağlı olarak kemiklerin gücünü yitirmesi ve yüz üstü veya omuz üzerine düşmeler sebebiyle görülmesi muhtemeldir.

KLAVİKULA (KÖPRÜCÜK KEMİĞİ) KIRIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?


Belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

l  Kırık noktasında şiddetli ağrı

l  El ile muayene sırasında krepitasyon (kemik uçlarının birbirine değmesi ile çıkan çıtırtı sesi)

l  Kemiğin kırılma esnasında çıkardığı ses

l  Elle muayene esnasında kemiğin bütünlüğünün bozulmuş olması

l  Kemiğin kırıldığı bölgede şişlik

l  Kırık olan bölgede mavi mor renkli görünüm

l  Yaralının kırık olan taraftaki omuzun diğerine göre daha aşağıda durması

gibi belirtilerle kendini gösterir.

Klavikula kırıkları; kaburga kırığı, üst kol kemiği kırığı, akciğer ve dalak yaralanmaları ile beraber olabilir. Özellikle klavikula kemiğinin anatomik olarak önemli damarların olduğu bölgede bulunması, daha fazla dikkatli olmayı gerektirir.

KLAVİKULA (KÖPRÜCÜK KEMİĞİ) KIRIĞINDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?


l  İlk Yardımcı soğukkanlı ve sakin olmalıdır. Yaralı sakinleştirilir, yapılacak uygulama hakkında bilgilendirilir.

l  Kırık olan taraf olabildiğince az hareket ettirilir.

l  Eğer ilk yardım çantasında var ise üçgen sargı bezi yok ise katlayarak üçgen yapılabilecek bir örtü askı yapılmak üzere kullanılır.

l  Kırık taraftaki kolun dirseği bükülerek hastanın göğsüne yaslanır.

l  Üçgen sargı bezi, kolu içerisine alacak şekilde sarılarak askı yapılır ve enseden iki ucuna düğüm atılır.

l  Bu işlemlerden sonra klavikula kemiği üzerine buz uygulaması yapılabilir.

l  112 Acil Yardım ekiplerine haber verilir. Gelen ekiplere hastanın öyküsü ve yapılan müdahale hakkında bilgi verilerek hasta teslim edilir.

03 Oca 2024 - 17:08 - Sağlık

Mahreç  Çağdaş Kocaeligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.