Türk Metal’den grev kararı

Metal Sanayi İşverenleri Sendikası (MESS) ile yürütülen grup toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal Sendikası grev kararı aldığını açıkladı

Sefa Gardiyanoğlu
Sefa Gardiyanoğlu Tüm Haberleri

Maaşları artan enflasyon karşısında her geçen gün eriyen metal işçileri, MESS görüşmelerindeki uyuşmazlık sonrası başlattığı direnişe devam ediyor. Kocaeli’de yaklaşık 30 bin metal işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi ( TİS) görüşmelerinde Metal Sanayi İşverenleri Sendikası’nın (MESS) teklifini kabul etmeyen sendikalar arabulucu sürecine girmişti. Geçtiğimiz günlerde Türk Metal Sendikası'nı yeni bir teklifle tekrar masaya çağıran işveren sendikası, saat ücretlerine birinci altı ay için  yaptığı yüzde 50 zam teklifini yüzde 60'a, sosyal haklara 1 Eylül  2023'ten geçerli olmak üzere yaptığı ilk yıl için yüzde 80'lik zam teklifini ise yüzde 85'e çıkarmıştı.

GREV HAZIRLIKLARI BAŞLAMIŞTI

Teklifin yetersiz olduğunu ve kazanılmış hakların geriye götürüldüğünü vurgulayan Türk Metal, teklifi bir kez daha reddetti. Arabulucu raporunun da gelmesiyle fabrikalarda metal işçileri grev hazırlıklarına başladı. Türk Metal Sendikası, bugün yaptığı açıklama ile 9 Ocak itibariyle grev kararı aldığını açıkladı. MESS’in uzlaşmaz tutumunu kabul etmediklerini belirten Türk Metal, emeğin hak ve özgürlüklerinden taviz vermeyeceklerini ifade etti.

“MASADAN KALKTIK”

Türk Metal tarafından sürece ilişkin yapılan açıklama şöyle: “Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 26 Eylül 2023 günü başlayan ve 150 bin işçiyi ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 22 Aralık 2023 günü yapılan oturumda Türk Metal’in masadan kalkması üzerine kesilmiş ve taraflar uyuşmazlık tutanağını tutmuştu. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde o güne kadar yapılan 5 oturumda, 46 ana madde, 5 ek madde ve 3 geçici madde olmak üzere toplam 54 madde ve sözleşmenin eki niteliğindeki bir yönetmelik kabul edilmişti. Görüşmelerde 33 ana madde, 47 ek madde, 3 geçici madde olmak üzere toplam 83 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamamıştı. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddeler başta geliyor.

‘ARABULUCU RAPORU DÜN GELDİ’

MESS, uyuşmazlık tutulmasının ardından 29 Aralık 2023 günü yapılan 6. oturumda teklifini yüzde 50’ye, 5 Ocak 2024 günü yapılan 7. oturumda ise yüzde 60’a çıkarmıştır. Ancak bu teklifler de sendikamız tarafından kabul edilmemiştir.

Yürürlükteki yasalar gereğince resmi arabulucu sürecinin başlamasının ardından, resmi arabulucu tarafları uzlaştıramamış ve arabulucu raporu dün (9 Ocak 2024 Salı günü) sendikamıza ulaşmıştır. Türk Metal Sendikası, ülkemizin bir ekonomik darboğazdan geçtiğinin, artan enflasyon karşısında hayatın her geçen gün pahalandığının, başta ücretliler olmak üzere halkımızın geçim sıkıntısı yaşadığının bilincindedir. Türk Metal, böyle bir dönemde metal işçilerine reva görülen bu teklifi ve çalışma barışını zedeleyen bu yaklaşımı kabul etmediğini kamuoyuna açıklamaktadır.

‘EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK’

MESS’in uzlaşmaz tutum ve yaklaşımına karşı, işyerlerinde uyarı eylemleri yapan ancak bunlardan da bir sonuç alamayan sendikamız, üyelerinin sendikamıza emanet ettiği alın terlerini korumak, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında hak ve adaletten taviz vermemek için 9 Ocak 2024 günü grev kararı almıştır. 

Türk Metal Sendikası artık sözün bittiği yerde, bıçağın kemiğe dayandığı noktadadır. Sendikamız bu süreçte, sözleşmede insan onuruna yaraşır bir ücret elde etmek için sonuç alıncaya kadar eylemlerine devam edecektir. Bu amaçla 11 Ocak 2024 Perşembe günü, MESS sözleşmesi kapsamına giren bütün işyerlerinde, tüm vardiya giriş çıkışlarında üyelerimiz tarafından protesto eylemleri ve basın açıklaması yapılacaktır. Sonuç alınamaması halinde, üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere eylemlerimiz devam edecektir.”

 

 

 

 

10 Oca 2024 - 10:52 Kocaeli- Gündem

Mahreç  Sefa Gardiyanoğlugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.