Türk Sağlık Sen'den Kocaeli Şehir Hastanesi'ne kreş talebi

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli Şehir Hastanesinde kreş ve gündüz bakımevi açılması için Başhekimliğe müracaat etti

Ayşe Aydın Ceyhan
Ayşe Aydın Ceyhan Tüm Haberleri

Kocaeli Şehir Hastanesinde kreş ve gündüz bakımevi açılması için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi, Başhekimliğe müracaat etti. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Kocaeli Şehir Hastanesi Baştemsilcisi Sevcan Çakı, Temsilciler; Yusuf Güler, Emre Onur Araz, Recep Habip, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Emine Özçelik’in katılımı ile şubede basın açıklaması yaptı. Başkan Çeker “Kocaeli Şehir Hastanesinde kreş ve gündüz bakımevi açılması mecburidir.” dedi.

‘ÇOCUKLARIN BAKIMI BÜYÜK SORUN’

Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı açıklamada, ”Sağlık Bakanlığı İnternet sitesinde yayınlamış olduğu Personel Dağılım Cetveline (PDC) göre Kocaeli Şehir Hastanesinde 657 Devlet Memurları Kanununa (DMK) tabi yaklaşık 2298 sağlık çalışanı görev yapacaktır. Hastaneyi inşa eden yüklenici firmanın personelleri ile birlikte hastanede yaklaşık 4500 ile 5000 çalışan Kocaeli halkına sağlık hizmeti sunmak için görev yapacak. Hali hazırda personelin çocuklarına hizmet veren bir kreşin olmaması nedeniyle personeller, çocuklarının bakımı noktasında sıkıntı yaşıyor. Bu durum ise performanslarını etkiliyor.  Kocaeli Şehir Hastanesi bünyesinde bir kreş/çocuk bakımevinin açılması, yürütülen hizmetin daha etkin ve kaliteli olmasını sağlayacaktır.” dedi.

‘ÇOK ÖNEMLİ’

Sözlerini sürdüren Çeker, kreş ve bakımevlerinin önemine de değinerek “Kreş ve bakımevlerinin varlığı; çocukların güvenli bir ortam içinde eğitimi ve bilimsel gereklere uygun olarak milli, manevi, ahlaki, kültürel ve insani değerlere bağlılığının gelişmesine yardımcı olunması, fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal yönlerden tam bir uyum içinde olmalarının sağlanması, beslenme ile ilgili bilgi, beceri ve alışkanlıklarının kazandırılması, Türkçenin doğru ve güzel konuşulmasına yardımcı olunması, çocukların ilköğretime hazırlanması ve sosyal ilişkilerinin oyun, arkadaşlık yolu ile geliştirilmesi, anne babaya daha güvenli bir çalışma ortamının hazırlanarak iş veriminin arttırılması bakımından büyük öneme haizdir.” diye konuştu.

‘HAKLI TALEP GÖRMEZDEN GELİNİYOR’

Şehir Hastanesi gibi büyük bir kurumda kreşin olmamasının büyük eksiklik olduğunu belirten Çeker, “Sabah akşam ailenin öneminden bahsetmek yerine aileler için bir şeyler yapmak hepsinin üstündedir.7/24 çalışan sağlık çalışanı annelerimizin aile yaşamlarında yaşadıkları sıkıntıların en aza indirilmesi, kamu idaresinin temel görevlerinden birisidir. Mevzuat hükümlerine göre ise ‘Kurumca istihdam edilen memurların 0-6 yaş grubuna giren en az 50 çocuğu için kurumun idari ve mali işlerle ilgili birimine bağlı olarak kreş açılabilir’ düzenlemesi bulunmaktadır. Fakat 50’yi geçiniz 150 çocuk da olsa ne yazık ki sağlık çalışanlarının haklı kreş talepleri ısrarla görmezden gelinmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

‘YÖNETİME İLETTİK’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Çeker, “Şehir Hastanesi gibi kompleksler yapılırken neden kreş düşünülmez anlamış değiliz. Her şeyi hesap edenler mesele kreş olunca niçin bu kadar duyarsız bilemiyoruz. Türk Sağlık- Sen Kocaeli şube olarak bu önemli eksikliğin giderilmesi ve sağlık çalışanı annelerimizin haklı taleplerinin hayata geçmesi adına şehir hastanesi yönetimine başvurumuz yaparak kreş talep ettik. Çalışanların kreş çağındaki çocuklarını kaygı taşımadan kurum nezdinde bir kreşe bırakabiliyor olmalarının önemini herkesin kavramasını ve çalışan annelerimizi anlamasını bekliyoruz. Böyle bir düzenlemenin sağlıkçı annelerimizin çalışma hayatlarını, verimli hizmeti olumlu yönde etkileyeceğini ifade ediyoruz” dedi.

‘MUTLAKA GÜNDEME ALINMALI’

Çeker son olarak “Bu konuda duyarlılık bekliyor ve gereken adımların atılmasını istiyoruz. Şehir Hastanesi yönetimi, bunu öncelikli konu olarak gündemine almalıdır, alternatif yollar düşünerek çözüm üretmelidir. Örneğin şehir hastanemizin çok yakınına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi bir proje geliştirilerek sağlıkçı anneler için bir kreş de açılabilir. Bu konuda sendika olarak da başvuru yapabiliriz. Derdimiz bir sorunun çözülmesidir. El birliği ile çok sıkıntılı bir durumun ortadan kaldırılması, sağlık çalışanı annelerin yüzünün gülmesi, endişelerinin giderilmesidir. Bu konuda yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyor, gelin hastanemize bir kreş kazandırın diyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

28 Oca 2024 - 10:30 - Siyaset

Mahreç  Ayşe Aydın Ceyhangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.