Oyların sayım ve dökümü nasıl yapılır?

Sandıkların açılmasının ardından sandıktan çıkan oy zarfları ile sandık seçmen listesinde oy kullanan seçmenlerin imzaları veya parmak izleri sayılır

Çağdaş Kocaeli
Çağdaş Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Oy zarfları açılmadan kontrol edilir ve geçersiz zarf varsa ayrılır ve sayısı tutanağa yazılır.

Zarf sayısı oy kullanan seçmen sayısından fazla ise zarfların arasından gelişigüzel çekilen bu sayıda zarf yakılır. İmza ve zarf sayısının eşit olması sağlanır.

Zarf sayısı imza sayısından az ise doğrudan sayım-döküm işlemine geçilir.

Kullanılmayan oy pusulaları ve zarflar sayılarak bağlanır, mühürlenir ve sandık kurulunca tutanağa geçirilir.

Oyların sayım ve dökümü açık ve aralıksız olarak yapılır. Yapılacak şikayet ve itirazlar, işi durdurmaz. Sandık kurulu başkanı, sayım ve döküm işlemine başlamadan önce, sayım-döküm cetvellerinin boş ve yazısız olduğunu hazır bulunanlara gösterir.

Sandık kurulu başkanı, sayım dökümünün düzenini sağlamak bakımından;

Bir üyeyi, sandıktaki zarfları kendisine vermek,

İki üyeyi, okunan oy pusulalarını sayım ve döküm cetvellerine işlemek,

Bir üyeyi, okunan ve dökümü yapılan oy pusulalarını ve açılan zarfları masa üzerine düzenli biçimde yerleştirmek ve korumak, üzere görevlendirir.

Sandık sonuç tutanağının birer sureti ise o seçim çevresinde seçime katılan ve talep eden siyasi parti ve bağımsız adayların müşahitlerine, yeteri kadar hazırlanarak sandık kurulu başkanı ve üyelerince imzalandıktan ve mühürlendikten sonra verilir.

Oy sayımına ilişkin kağıt ve belgeler seçim torbasına konulur ve torbanın ağzı bağlanarak kurul mührüyle mühürlenir ve imzalanır.

Kurul mührüyle hazırlanan torba ve sandık kurulu mührü, sandık kurulu başkanı ile ad çekme yoluyla belirlenecek en az iki üye tarafından hiçbir gecikme olmadan en kısa zamanda ilçe seçim kurulu başkanına teslim edilir.

İlçe seçim kurullarınca, sandık sonuç tutanaklarının birleştirilmesi işlemleri siyasi parti temsilcileri ile müşahitlerin huzurunda yapılır.

İlçe seçim kurullarınca Seçim Bilişim Sistemine girişi yapılan sandık sonuç tutanağındaki partilerin aldığı oy oranları ve taranarak elektronik ortama aktarılan imzalı sandık sonuç tutanakları, seçime katılan siyesi partilere web servis veya web ara yüzü ya da toplu veri aktarımı olarak eş zamanlı verilerek seçim sonuçları üzerinde siyesi partilerin denetimi sağlanır.

Fotoğraf: AA

31 Mar 2024 - 15:16 - Gündem

Mahreç  Çağdaş Kocaeligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.