Şahbaz: Sömürü düzenini sonlandırmak elimizde

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle açıklama yapan EMEP Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz, "Bu sömürü düzenini sonlandırmak elimizde, birliğimizde, gücümüzde. Birlikte 1 Mayıs’a, birlikte kazanmaya" dedi

Sefa Gardiyanoğlu
Sefa Gardiyanoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

EMEP Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi emekçilere çağrı yaptı. Şahbaz açıklamasında, işçi sınıfının haklı taleplerini meydanlarda haykıracağını belirterek 31 Mart Yerel Seçimleri'nde ortaya çıkan tablonun emekçilerin değişim gücü olduğunu vurguladı. İlhami Şahbaz, derinleşen ekonomik kriz ortamında emekçilerin günden güne yoksulluğa sürüklenmesinin ise sermaye düzenini koruma çabasının bir sonucu olduğunu ifade etti.

"İKİ YÜZLÜ POLİTİKA"

Şahbaz'ın açıklamasının tamamı şöyle: “İşçi ve emekçiler ya sandık başına gitmemişler ya da sandıkta AKP iktidarına dersini vererek İsrail ile olan ilişkilerinde olduğu gibi hamaset dolu iki yüzlü politikalarını çöpe atmışlardır. İşçi ve emekçilerin 31 Mart seçimlerinde tek adam yönetimine karşı sandıkta birleştirdiği bu güç, aynı zamanda emek ve demokrasi güçlerinin değiştirme gücü ve iradesini de ortaya koymaktadır. Bu güç işçilerin emekçilerin ve halkların her türlü zorbalığa karşı değiştirici yegâne güç olduğunu bir kez daha teyit etmiştir. AKP iktidarına karşı oy pusulalarına basılan her bir mühür bir oydan öte; okula aç giden çocuklarımızın öfkesi, ucuz gıda kuyruğunda bekleyen dar gelirli yurttaşların çilesi, kadınlara gençlere ve farklı toplumsal kesimlere yönelik ayrımcı ötekileştirici dili ve halk iradesine yönelik keyfi uygulamalara bir cevap olmuştur.

'BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE BIRAKMIYOR'

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) 2022 raporuna göre Türkiye gelir dağılımı adaletsizliğinde Avrupa’da 1. dünyada ise 130 ülke arasında 28. sırada bulunuyor. Birleşik Kamu-İş Sendikasının araştırmasına göre Nisan ayında açlık sınırı 18.973 TL, yoksulluk sınırı 52.375 TL liraya yükseldi. Temel ücret durumuna gelen asgari ücret 17.002 TL. Ülkemizde en zengin yüzde 1, ülkedeki toplam servetin yüzde 40’ını alıyor. 22 yıldır AKP, Erdoğan ve şimdilerde Cumhur İttifakı tarafından yönetilen 'Yeni Türkiye' yolsuzlukta olduğu kadar yoksullaştırmada da birinciliği kimselere bırakmıyor.

'YOLSULLUK KADERİMİZ OLMAMALI'

Mevcut iktidarın yaratmış olduğu enflasyon canavarı ücretli/maaşlı yaşamak zorunda olan tüm yoksullara yaşamı daha da çekilmez hale getirmektedir. Orta Vadeli Programla dayatılan ise yoksulluğu zulme dönüştürmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Tek çare olarak sundukları ise defalarca denenmiş ve halka yoksulluktan başka hiçbir şey sunmayan IMF ve Dünya Bankası kapısına başvurmak olmuştur. Her gün ortalama 5’in üzerinde işçiyi iş cinayetlerinde kaybediyoruz. 7 işçi Erzincan İliç’te siyanürlü toprağın altında bırakıldı. Yoksulluk ve ölüm kaderimiz olmamalıdır.

'BİRLİĞİ SAĞLAMAK DURUMUNDAYIZ'

Sandığa gömülen AKP iktidarının tabutuna bir çivi daha çakmanın, onun halk ve emek düşmanı yüzünü bir kez daha göstermek elimizde. 2024 1 Mayıs’ı diğer 1 Mayıslardan farklı farklı koşullarda karşılıyoruz. Birliğimizi gücümüzü hiçbir ayrıma meydan vermeden sağlamak durumundayız. Bu nedenle, sendikal örgütlerin farklı farklı merkezlere (DİSK-Taksim, HAK İŞ-Kocaeli, TÜRK İŞ-Bursa) çağrı yapması sermaye saldırıları karşısında birleşememenin ağır vebaline dönüşmektedir. Bu parçalanma binlerce emekçiyi alanlardan uzak tutmak anlamına da gelmektedir. En yaygın ve alan tartışmasıyla bölünmeden 1 Mayıs yaşadığımız sorunlar karşısında bir mücadele günü olmalıdır.

'ÜLKENİN KAYNAĞI ÇOK'

Biliyoruz ki, bu ülkenin kaynakları hepimize yetecek kadar çok. Siyasal iktidar eliyle oluşturulan adaletsizlik ve sermaye düzenini koruma gayreti işçi ve emekçilerin yaşamını çekilmez kılmaktadır. Çocuklarımızın okul çantalarından çalınan her besin, emeklilerimize reva görülen açlık ve yoksulluk, Roleks marka saat takan, Monako’daki lüks yatlarda ıstakoz yiyerek sefa süren AKP’li vekilleri var eden sömürü düzenidir. Bu sömürü düzenini sonlandırmak elimizde, birliğimizde, gücümüzde. Birlikte 1 Mayıs’a, birlikte kazanmaya.”

30 Nis 2024 - 15:25 - Siyaset

Mahreç  Sefa Gardiyanoğlugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.