Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘2016’da insanlara sanal Hac yaptıracağız’

31 Aralık 2015 Saat: 17:07
‘2016’da insanlara sanal Hac yaptıracağız’
‘2016’da insanlara sanal Hac yaptıracağız’

Yeni yılı kutlamak için gazetemize bir ziyaret düzenleyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 2016’da hayata geçirecekleri projelerden birinin de Sanal Gerçeklik Küresi olacağını ve insanlara gerçekmiş hissi veren 3 boyutlu bu simülasyon küresi ile sanal Hac yaptıracaklarını söyledi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile yaptığımız röportajın ikinci bölümünde ağırlıklı olarak projeleri konuştuk. 2015 yılının İzmit Belediyesi için dolu dolu geçtiğini belirten Başkan Doğan, 2016’da hayata geçirecekleri projelerden de detaylı şekilde bahsetti. Sanal Gerçeklik Küresi, Modern Hayvan Pazarı, Üniversiteli Pazarı, Haydi Okula Bisikletle gibi kampanyalarla 2016’nın da dolu dolu geçeceğini ifade etti.

Yıkılan cezaevi binası yerine yapılacak Eğitim kampüsü ile ilgili de güzel gelişmeler yaşanıyor. Nisan ayında projenin temeli atılacak. Bina bittikten sonra İzmit Lisesi, Gazi Lises ve Kız Meslek Lisesi diye bilinen yeni adıyla Yavuz Meslek Teknik Lisesi’nin oraya taşınma süreci nasıl olacak?

2017’YE EĞİTİM KAMPÜSÜ HAZIR

Eğitim Kampüsü İzmit Belediyesi olarak sürekli savunduğumuz bir proje idi. Nisan ayında da temeli atılacak ve yapımına başlanıyor. Binamız bittiğinde İzmit Lisesi, Gazi Lisesi ve Kız Meslek Lisesi bildiğiniz gibi oraya taşınacak. Kademeli bir taşıma olmayacak. Kampüs biter bitmez bu taşınmanın yapılacağını söyleyebilirim. Yani 2017 yılında bu liselerin öğrencileri eğitim kampüslerinde ders görecekler.

GAZİ LİSESİ BİNASINA KENT KÜTÜPHANESİ

Bir hedefimiz de Gazi Lisesi’ni kent kütüphanesi yapmak… Bu konuyla ilgili isteklerimi Milli Eğitim ve gerekli kurumlara bildirdim. Ayrıca Sanat Sokağı ile de burayı birleştireceğiz. İkincisi İzmit Lisesi’nin yerine o bölgenin ihtiyacı olan bir orta okul… Bu Hızır Reis yahut Ellinci Yıl da olabilir. Çünkü ikisi de sıkışık durumda…

‘İKİ İLKÖĞRETİM OKULU YAPACAĞIZ’

Üçüncüsü, Kız Meslek Lisesi’nin yerine de katlı otopark ve kapalı pazar yapmak istiyoruz. Bununla birlikte iki ilköğretim okulunu da biz İzmit Belediyesi olarak üstleniyoruz. Biri Alikahya’da olacak. Diğerininse yer tespiti yapılıyor.

Asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarılması resmen sağlandı. Bu durum belediye personelini nasıl etkileyecek?

‘ASGARİ ÜCRET ALAN PERSONELİM YOK’

Şimdi bizim en düşük kademeli personelimiz bile asgari ücretin yüzde 20 üzerinde maaş almakta… Bu yüzden asgari ücrete yapılan bu zam, bizi pek etkilemeyecek. Çünkü benim dönemimde belediye bünyesinde asgari ücret ile çalışan personel yok. Tabi asgari ücrete yapılan bu zam oranını, asgari ücretin üzerinde çalışan personelimize yansıtmamız mümkün değil. Asgari ücretin bin 300TL olması, sadece taban ücreti yükseltmek. Asgari ücret üstü  maaş alanlar için geçerli değil. Zaten devlet sadece asgari ücret alanları süspanse edilecek. Gerisiyle ilgilenmeyecek. Bu icraatın böyle düşünülmesi gerekiyor.

Geride bıraktığımız yıla şöyle bir baktığımızda İzmit Belediyesi olarak tasarladığınız projeleri hayata geçirebildiniz mi? 2015, İzmit Belediyesi için nasıl bir yıl oldu?

‘DOLU DOLU BİR 2015’İ GERİDE BIRAKTIK’

Dolu dolu bir 2015’i geride bıraktık. İzmit Belediyesi hem proje üretti. Hem başladığı projelerini bitirdi. Hem de yeni projelerini de başlattı. Üç koldan çalışan bir İzmit Belediyesi… Evlilik Okulu, Aile Rehberlik Merkezi, 3D Yaczıcı ve Tasarım Merkezi,  Genç Girişimciler Merkezi, İkizli Çeşme, Akıllı Bisiklet projesinin genişletilmesi, Okul Hizmet Masası ve şu an hatırlayamadığım pek çok projeyi bitirdi.

‘İNSANLARA SANAL HAC YAPTIRACAĞIZ’

2016’da ise Gölkay Park’ın ikinci etabı, Cephanelik Mesire Alanı’nın ikinci etabını bitireceğiz. Bahara hazır olacaklar. Bu kent cephanelik gibi bir bölgeyi kazandı. Cephaneliğin 70 dönümüne yapacağımız mesire alanı ile kentimiz ikinci bir SEKA Park daha kazanmış olacak. Şimdi burada dere ıslahları ve köprüler yapıyoruz. Bittiğinde çok güzel olacak. Yine 2016’da hayata geçireceğimiz projelerden biri de Sanal Gerçeklik Küresi… Yerini kesinleştirmeye çalışıyoruz. Bu projemiz de yine Türkiye’de pek olmayan bir şey… Üç boyutlu görüntünün çok daha farklı tarzlarla sunulduğu, insana adeta gerçekmiş gibi hissettiren bir küre… Örneğin insanlara sanal Hac yaptıracağız. Hacca gitmeden önce insanlar önce burada Hac tecrübesi yaşayacaklar.

HAYVAN PAZARI, ÜNİVERSİTELİ PAZARI

2016’da hayata geçireceğimiz bir diğer projemiz modern hayvan pazarı… Kocaeli’nde ilk defa büyük bir hayvan pazarı projesi yapıyoruz. Hayvanların sokak aralarında satılmalarına gönlümüz razı olmuyor. Hijyenik, modern bir pazar ile İzmitliler tanışacak. 10 milyon TL’lik büyük bir proje… Diğer b,r projemiz olan Üniversiteli Pazarı’nın projesi bitti, ihale çalışamasındayız…

CEDİT DEREBOĞAZI’NA VADİ KENT

Cedit Kentsel Dönüşüm  Projemiz 2016’da daha gün yüzüne çıkacak. Şu anda değer tespiti ihalesini yapıyoruz. Profesyonel, akredite bir firma yapacak bunu.  Orada bir Vadi Kent oluşturacağız. 123 dönümlük Dereboğazı’nda şehre yakışmayan, insanların memnun olmadıkları o görüntüyü kaldıracağız. Vatandaşlarımızın hepsinin memnuniyetini sağlayan bir kentsel dönüşüm çalışması yapacağımızı umuyorum. Burada bir iddia var. Güle oynaya da bir kentsel dönüşümün gerçekleştirilebileceğini herkese göstereceğiz.

Tarih Koridoru Projesi ne aşamada? Bu sene yapılacak çalışmalardan bahseder misiniz?

‘CEPHE İYİLEŞTİRMELERİ BİTTİ, SOKAĞA BAŞLADIK’

Tarih Koridoru Akçakoca Mahallesi’nin meydan düzenlemesi deva m ediyor. 2016 yapılacak son restorasyonlarla oralarda şıkır şıkır gezebileceğimiz bir yer olacak. Cephe iyileştirmeleri Kapanca Sokak’ta bitti. Artık caddenin iyileştirilmesine başlayacağız. Bir tane restorasyon yapılan binamız var. Bir de bir büyük binamızla mahkemeliğiniz. Onun çözülmesiyle orayı yıkıp, meydanın önünü açacağız.

İzmit Belediyesi’nin Akıllı Bisiklet projesi vatandaşlarımızca bir hayli beğenildi. İnsanlar artık işlerine bile bisikletle gitmeye başladıklar. Ancak bazı yerlerde duraklarda bisiklet bulamamaktan yakınıyorlar. Bu konuda bir çalışma yapılacak mı?

‘ÖĞRETMENLERE 5 BİN BİSİKLET’

2016 Türkiye’de ilk defa öğretmenlere 5 bin bisikletin dağıtılacağı bir yıl olacak. Haydi Okula Bisikletle kampanyasını başlatıyoruz. Göreceksiniz Türkiye’ye örnek olacak. Şu an ihaleyi yapıyoruz. Somestır’dan sonra adımları atıyoruz. 5 bin öğrencilerimize,  5 bin öğretmenlerimize bisiklet dağıtacağız. Akıllı bisikletle ilgili yeni duraklar koyuyoruz. Yahyakaptan’a, Cumhuriyet Parkı’na ve Cephaneliğe… Aynı zamanda Gölkay Park’ın ikinci etabı bittiğinde, oraya da bir akıllı bisiklet durağı koyacağız. Böylece insanlar Gölkay Park’a bisikletle gidebilecekler. n Uygur METE

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑