2019’un son meclisi tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nin 2019’daki son toplantısı tamamlandı. Mecliste ilçe belediyeleri ile büyükşehir belediyesinin 2020 yılı mali bütçesi kabul edildi

2019’un son meclisi tamamlandı
2019’un son meclisi tamamlandı
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı son meclis toplantısı dün (perşembe) gerçekleştirildi. Bütçe ve performans raporlarının sunulduğu mecliste 113 gündem maddesi görüşüldü. Mecliste görüşülen ilçelerin 2020 yılı mali bütçesi onaylandı. Buna göre İzmit, Körfez, Gölcük, Karamürsel ilçelerinin 2020 mali yılı bütçesi oy birliği ile kabul edilirken diğer ilçeler oy çokluğuyla meclisten geçti.Bir sonraki meclis toplantısının ise 16 Ocak 2020 yılında saat 15:00’da yapılması kararlaştırıldı.

OTOBÜS HATTI SORUSU

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ve Orhan Tanış mecliste bulundukları soru önergesinde Büyükakın’a, “12 Eylül 2019 tarihinde yapılan meclis, Gölcük-Karamürsel-Osmangazi Köprüsü-Gebze arasında çalışacak olan Belediye Otobüs hattının ne zaman devreye gireceği ile ilgili soru önergemize, Büyükşehir Belediye Başkanımız yılsonuna kalmadan açılacağını beyan etmiştir. Bu müjdeyi yılsonuna kadar alıp alamayacağımız hakkında meclisimizi ve kamuoyunu bilgilendirmenizi arz ve talep ederiz” dedi.

TANIŞ, ‘750 HAT SIKINTI YARATIYOR’

750 nolu hat ile ilgili sorunları önerge dile getiren CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Karamürsel, Değirmendere, Gökcük’te ikamet eden ve Muammer Dereli Fen Lisesi, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi, SEKA Devlet Hastanesi ve Acıbadem Hastanesi’ne gidecek olan vatandaşların kullandığı ve tek vasıta aile ulaşım imkanından yararlandığı 750 nolu otobüs hattı 2018 yılında Umuttepe güzergahına yönlendirilmesi bahsedilen güzergahta ulaşım sıkıntısına neden olmuştur. Bu hattı kullanan öğrenciler aktarma yaparak gitmek zorunda kalmaları yolculuk sürelerini artırmış ve öğrencilerin ders çalışma zamanlarını azaltmıştır. Karamürsel’den 7’de çıkan bir öğrenci saat 9’da okulda olabilmektedir. Vatandaşlar 750 nolu hattın tekrar devreye sokulmasını istiyor.Ayrıca aktarmalarda ek ücret ödenmeyeceği söylenmesine rağmen tramvayda dahil olmak üzere ek ücret ödemek zorunda kaldıklarını belirtmektedirler” dedi.

BÜYÜKAKIN, ‘İLÇE SINIRLARINI BİRLEŞTİRECEĞİZ’

CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış’a her iki önerge için cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,“Bu konu üzerinde 8 aydır çalışıyoruz. Belli bir yere geldik. Bahsettiğiniz sorunların ortadan kalkacağı çözümler var. Biliyorsunuz 44 belediye vardı daha önce. Otobüs attı kararları beldeler, ilçe belediyeleri ve trafik komisyonlarına gönderirdi. Bir kooperatif diğerinin alanına giremezdi. Hala da giremiyor. Rıza şeklinde çözüm üretmen gerekiyor hukuken bu mümkün değil. Batıdaki, doğudaki, güneydeki ve kuzeydeki kooperatifleri bir havuz içinde olacak şekilde bir araya getirmeye çalışıyoruz. İlçe sınırlarını birleştirmeye çalışıyoruz. Bunu başarmak üzereyiz” dedi.

‘GÜÇLÜ OMURGA HATTI OLUŞTURULACAK’

Sözlerini sürdüren Büyükakın,“Kooperatifteki arkadaşlarımızın çabasınıgörüyoruz. Daha fazla hatta gitme şansımız olacak. İzmit şehir merkezini güneyden, doğudan gelenler kat ediyor Aşağı yukarı 750 araç İzmit merkezden geçiyor. Hem şehircindeki sıkışıklık azalacak hem detrafiğin yoğunolduğu saatlerde büyük aralar trafikte olursa trafik daha da rahatlar. Toplam ulaşım içinde toplu taşıma kullanım oranı şu anda yüzde 16. Bunu iki katına çıkarmamız lazım. Güçlü omurga hattı oluşturursak iyileşme olacaktır. Birkaç ayda tamamlayıp pilot uygulamalarla yol alacağız” diye konuştu.

HÜRRİYET, ‘BALIKÇILARI BİRLİKTE ÇÖZELİM’

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de mecliste söz alarak “Doğu Kışla Pazar alanında sıkıntılar oluyor. Zamanında orada yerleşim planları yanlış yapıldığından esnaf mağdur olmuş. Sorunların tespiti için anketler ve toplantılar yaptık. Yeniden dizayn etmek daha büyük sıkıntılara sebep olacak gibi görünüyor. Balıkçılar kısmını dışarıya doğru kapalı alan olarak yapabilir miyiz? Gökmen Bey kapalı alan müsaademiz yoktur dedi. Biz de ikinci bir plan yaptık. Bunu incelemenizi ve ortak bir çözüm üretmeyi istiyoruz” dedi.

‘SON ÇÖZÜM ZİNCİR’

Santral yokuşundaki kazaları da hatırlatan Başkan Hürriyet’e cevap veren Başkan Büyükakın, “Rampadaki bütün kazaların tamamını incelettik. Tamamı girmemesi gereken araçların girmesiyle ortaya çıkmış. Bütün levhalama çalışmalarını yeniledik. Büyük levhalar koyduk levhalara rağmen oraya giriyorlar. Zincir koyalım dediler. Zincir gibi sabit olmayan bir şey olursa onlar biraz daha engelleyici olacak. Diğer bir husus ise elektronik olarak orayı denetlemek. Ama bu konuda son çözüm zincir onu yapacağız yani” şeklinde konuştu.

CANBAZ, ‘MAAŞ ALMAKTAN BAŞKA İŞ YAPMIYORLAR’

İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz söz alarak “Neden meclis toplantısına saygı duruşu ile başlamıyoruz. Yasal bir engel mi var? Kocaeli kamuoyu canlı yayın yapılmasını talep ediyoruz. Körfez ilçemizde büyükşehir olarak güzel bir yol yaptınız teşekkür ediyoruz. Ancak dar bir yol yapıldı. Gelip görmenizi talep ediyorum. Yalnız sizi uyarıyorum. Maaş almaktan başka bir iş yapmayan Körfez Belediyesi biz yaptık diye fotoğraf çekip atıyor” dedi.

SÖĞÜT, ‘SAYGISIZLIĞIN DANİSKASI’

Canbaz’a cevap veren Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Böyle bir terbiyesizliği yapmayız. Yolla alakalı tabi ki büyükşehir belediyemiz bu yolu yaptı diye paylaşım yaptık. Bahsettiğiniz tarzda yönetici yok belediyemizde. Bizi başka belediyelerle karıştırma. Bu saygısızlığın daniskasıdır” dedi.

2020 PROJELERİNİ SORDULAR

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ve Büyükşehir Meclis Üyesi Halim İbrahim Başçiftçi tarafından meclise Gebze-Çayırova-Darıca-Dilovası ilçelerinde Büyükşehir yatırımları ile ilgili önerge sunuldu. Taşdemir ve Başçiftçi, Gebze-Çayırova-Darıca-Dilovası ilçelerindeki Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan yatırımların neler olduğu ve halihazır seviye durumları ile 2020 yılında yapılması planlanan yatırımlar konusunda yazılı bilgi verilmesini istediler.

TAŞDEMİR, ‘GEZİLERDEN TASARRUF EDELİM’

Ardından CHP’li Meclis Üyesi Engin Taşdemir, söz alarak “CHP grubu olarak performans programına ve 2020 yılı bütçesine evet oyu kullanacağız. Sosyal ve kültürel gezilere 10 Milyon TL para ayrılmış. Malum bütçede bir daralma söz konusu. Gezileri azaltıp tasarruf sağlayabilir miyiz? Robotik kodlama için ayrılan bütçe için teşekkür ediyorum. Amatör spor kulüpleri içi 9,5 Milyon bütçe ayrılmış bu da kentimiz için sevindirici” dedi. Başkan Büyükakın ise “Ben de özellikle yaklaşımınız için çok teşekkür ederim. 2020 yılında 2 adet otopark için proje yapıldı. Eğitim çalışmalarımızı ilçelerimizle birlikte yapmamız gerekiyor. Daha çok ilçe belediyelerdeki personelin eğitim alması için uğraşıyoruz. Kirliliğin azaltılması için bütçe şüphesiz az ama İSU’nun yaptığı arıtmalar burada yok” dedi.

BÜYÜKAKIN, ‘BÜTÇEDE 600 MİLYON İNDİRİM VAR’

Sözlerini sürdüren Büyükakın, “Hayvancılık desteği 1 Milyon 150 Bin TL az artırmak için yollarına bakalım. Gençlik kampları 15 Milyon orada konaklayan çocuklarımıza ne lazımsa bu bütçeden harcanıyor. Teklif 50 Milyon olarak geldi ama 15 Milyona indirildi. Verdiğimiz tabletlerin çok verimli olmadığını gördük. Maksadından uzaklaştığını görünce robotik kodlama sınıfı yapmayı planladık. Dönem bittiğinde tüm okullarda robotik kodlama sınıfı olsun dedik. Bütçeyle ilgili daha dikkatli davranmamız lazım. Geçtiğimiz yıla göre bütçede 600 Milyon gibi bir indirim var. Bunun önemli bir kısmı metro projesinin Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesinden dolayı oldu” diye konuştu.

BÜYÜKAKIN, ‘BERTARAF TESİSİNİ YAPMAYACAĞIZ’

Sıfır atık projesi ve Alikahya’daki koku ile ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Alikahya bölgesindeki vatandaşlarımızı o kokudan kurtaracak yeni bir depolama alanı bu şehre kazandıracağız. Yakma tesisi fikrinden vazgeçtik. Oralarla ilgili alınan kararların iptali yoluna gideceğiz. Eskiden çöpün tamamını bertaraf ederiz diye tasarruf yapmıştık. Sıfır atık bir politika değişikliğidir. Geçtiğimiz dönemde doğru olduğunu düşündüğümüz çözüm bertarafı anlayışında vazgeçip yeni bir sürecin hazırlıklarına başladık.

5 İLÇENİN BÜTÇESİ OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ

Akabinde 2020 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili raporu oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait 2020 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili raporu maddeler halinde tek tek okunarak oylandı ve oy birliği ile kabul edildi. Gebze Belediye Başkanlığı’nın 2020 mali yılı Bütçesi ile ilgili raporu oy çokluğu ile kabul edildi. İzmit, Körfez ve Gölcük, Karamürsel ve Kandıra Belediye Başkanlığı’nın 2020 mali yılı Bütçesi ile ilgili raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi.Çayırova, Darıca, Kartepe, Başiskele, Derince, Dilovası Belediye Başkanlığı’nın 2020 mali yılı Bütçesi ise oy çokluğuyla kabul edildi.

ÇAĞLAYAN, ‘TEMEL ATMAMA TÖRENLERİ İZMİT’TE’

Yenidoğan Mahallesi 4397 Ada’daİzmit Belediyesi’ne yapılan tahsis ile ilgili konuşan AK Partili Meclis Üyesi Aykut Çağlayan, “İzmit belediyesi orada herhangi bir çalışma yapmamıştır. Eğer İzmit Belediyesi yapmayacaksa büyükşehire devretsin. İstanbul’da başlayan temel atmama törenleri İzmit’te devam etmektedir. İzmit’te neler yapılacak merak etmekteyiz” dedi. İzmit Yenidoğan Mahallesi, Salim Dervişoğlu Caddesi, No:16 adresindeki Kongre Merkezi Binasının C Blok'unun Düğün Salonu ve Sosyal Tesis olarak işletilmesinin AntikkapıA.Ş.'ye devir edilmesi ile madde komisyondan geldiği gibi kabul edildi.

‘PARK ALANLARI KONUTA ÇEVRİLİYOR’

43. maddeye (Derince 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu teklifi ile söz konusu revizyona ilişkin hazırlanan 1/50000 ölçekli çevre düzeni planı ile 1/25000 ölçekli nazım imar planı değişikliği) muhalefet şerhi koyduklarını ifade eden CHP’li Orhan Tanış, “Park alanları konuta çevriliyor. Yaklaşık 8-10 noktada parklar konuta çevriliyor. Teknik altyapı alanı arka çevriliyor. Açık alan bütünlüğü bozuluyor. 30 dönüm park alanını az buluyoruz. Diğer alanların yeşil alan olarak kalması daha doğru olacaktır” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

TANIŞ, ‘ÖLÜ ALAN ÇOK’

Kocaeli Valiliği’nin mevcut kompleksi içinde hizmet veren binaların kurumlara yetersiz gelmesi sebebiyle Kartepe Dumlupınar Mahallesi’ndeki 49 dönümlük (EDOK askeri alan) alana ek bina yapılması için yer tahsisi yapıldı.Maddeyle ilgili konuşan Başkan Büyükakın,“Bilindiği üzere yeni adliye binası da orada yapılacak. Valilik de bunu talep etti. Toplam Bin 300 dönümlük bir alan. Biz doğru bulduk” dedi. CHP’li Orhan Tanış ise “Kocaeli Valiliği alan yetersizliğini gerekçe göstererek askeri alandaki 49 dönümlük bir alan istiyor. 4 yıl önde yapılan valilik alanı, projesi doğru seçilmemiş ölü alanları çok olan bir alan. Kamu kaynaklarının akılcı ve verimli kullanılması gerekir. Alan israfına ve yapım maliyeti açısında kaynak israfına neden olan bu hatalı projenin sorgulanması gerekir” dedi.

VALİLİĞE EK BİNA GELİYOR

Sözlerini sürdüren Tanış, “Büyük paralar harcanarak yapılan binanın yetersiz kalmasından kamu israfı söz konusudur. Yeni bir kaynak ve alan talebinde bulunulmasını da doğru bulmuyoruz. Ayrıca askeri alanlar gelecekte ihtiyaç duyulan park ve yeşil alanlar içindir” dedi. Tanış’a cevap veren Büyükakın, “Bu haklı bir eleştiri değil. Oraya yapımı için karar verilen binalar yapıldı. Onlara ilave binalar yapılmıyor. Diğer kurumların da taşınması için ek binalar istiyorlar. Orası boşa gitti çöpe gitti değdiğimizde bu kentte taş taş üstüne koyan insanlara haksızlık etmiş oluruz” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

BÜYÜKAKIN, ‘ORHAN BEY HAKLI ÇIKTINIZ’

Kartepe Belediyesi sınırları içeresinde ‘Kuzey Marmara Otoyolu’ ve güzergâhı değiştirilen ‘Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçişi Hızlı Tren Hattı’ projelerinin planlara aktarılması amacıyla hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili madde ile ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Orhan Bey, geçen mecliste itiraz etmiştiniz. Yeniden inceledik si orada haklısınız” dedi. Maddenin komisyona iadesi oy birliği ile kabul edildi. Öte yandan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği’ne ise İsmail Akalın, Mesut Çetinkaya ile yedek üye olarak İsmet Gürler seçildi.

BÜYÜKAKIN,‘UCUZ SİYASET YAPMAYIN’

Büyükşehir belediyesinde hala uygulanmakta olan sosyal denge sözleşmesinde düzenleme yapma ve Büyükakın’a yetki verilmesi maddesiyle ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Memurlara verilen sosyal destek ödemesi yönetmeliği değişti. Onunla ilgili yeni yönetmelik yapmak için sizden yetki istiyorum. Yapamazsak ocak ayında ödeme yapamayız” dedi. Ardından söz alan Başkan Hürriyet, Sosyal denge tazminatı hiçbir ülkede yoktu biz başlatmıştık. İşçiye hakkının verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu indirimin de doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu konuda cesur olmak lazım” dedi. Hürriyet’e cevap veren Büyükakın, “Azaltmak zorundayız. Siz de azaltacaksınız. Biz yeterinde cesuruz. Ucuz siyaset yapmayın. Siyasi polemiğe gerek yok. Nasıl ifade edeceğimi ban bırakın” dedi. Maddeyle ilgili Millet İttifakı çekimser kalırken madde oy çokluğuyla kabul edildi.

DOĞU KIŞLA PAZARI ÜCERTLİ OLUYOR

Toplu taşıma görüşmeleri hakkında Büyükakın’a yetki verilmesi maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Bazı otopark yerlerinin bakım, onarım, işletme maddesinin Kocaelispor’a tahsisi ile ilgili madde hakkında Büyükakın, “Bunu direkt geçelim diyorum. Milli İrade Meydanı, KartepeOrmanya ve İzmit’teki yol üstü otoparklarının işletmesini Kocaelispor Kulüp Derneği’ne 5 yıllığına tahsis edilmesini öneriyoruz” dedi. Hürriyet Perşembe Pazarı vatandaşa sıkıntı çıkartabilir dedi. Büyükakın ise “Vatandaşa mı Kocaelispor’u mu seçeceksiniz?” dedi. Hürriyet ise “Perşembe pazarı ücretsiz. El birliğiyle göğüsleyelim” ifadelerinde bulundu. Büyükakın da “Biz yanlış duyduk, vatandaşa olumsuz olarak sunalım dediniz sandım” dedi. Madde oy birliğiyle kabul edildi. Ayşe AYDIN

İŞTE BELEDİYELERİN BÜTÇELERİ

• Büyükşehir Belediyesi 2 Milyar 775 Milyon TL

• İzmit Belediyesi 300 Milyon TL

• Kandıra Belediyesi 34 Milyon 674 Bin TL

• Kartepe Belediyesi 141 Milyon 400 Bin TL

• Derince Belediyesi 115 Milyon 500 Bin TL

• Başiskele Belediyesi 133 milyon 749 Bin TL

• Gebze Belediyesi 370 Milyon TL

• Darıca Belediyesi 169 Milyon 862 Bin TL

• Dilovası Belediyesi 84 Milyon 253 Bin 500 TL

• Çayırova Belediyesi 175 Milyon TL

• Körfez Belediyesi 188 Milyon 750 Bin TL

• Gölcük Belediyesi 122 Milyon TL

• Karamürsel Belediyesi 43 Milyon TL

13 Ara 2019 - 13:18 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 172.701 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?