Real çıkınca MİA geçti

Kent gündemini uzun süre meşgul eden MİA projesi Real alanının projeden çıkarılmasıyla muhalefetin de şerhine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi

Real çıkınca MİA geçti
Real çıkınca MİA geçti
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı meclisi bugün (perşembe) Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığında yapıldı. Plan ve Bütçe, Hukuk, İmar ve Bayındırlık, İsimlendirme Komisyonları ile İmar ve Şehircilik Dair Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı ile Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın maddelerinden oluşan 107 konu görüşüldü.

TAŞDEMİRDEN ENGELLİ ASANSÖRÜ TALEBİ

Derince D-100 Karayolu güzergahında bulunan üst geçitlerde engelli asansörü bulunmadığını belirten CHP Grup Başkan vekili Engin Taşdemir, “Engelli vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini talep ediyoruz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuyla ilgili söz alarak “Gerekli hassasiyet gösteriliyor, tamamı için çalışıyoruz. Projeleri devam ediyor” dedi. Körfez ilçesinde bulunan Kalburcu, Naip ve Şemsettin köy yollarının asfalt yapılmasını talep eden CHP’lilere bilgi veren Başkan Büyükakın, “Gerekli incelemeler yapılıp çalışmalar başlayacaktır” dedi.

‘YÜZDE 5’LİK KESİNTİ BAŞLAYACAK MI?

Yapımının bakanlığı devredildiği metro projesi ile ilgili önerge sunan CHP’li Taşdemir, “İlgili belediyenin vergi gelirleri üzerinden her ay yüzde 5 kesinti yapılacağı belirtilmişti. Büyükşehir Belediyesi ile bakanlık arasında yapılan metro projesi devir sözleşmesinde bu konuda yer almış mıdır? Merkezi hükümet tarafından her ay yüzde 5’lik kesinti ne zaman başlayacaktır. Bu kesinti ile ilgili Kocaeli halkına neden açıklama yapılmamıştır?” diye sordu.

BÜYÜKAKIN, ‘SİYASİ HAZIMSIZLIK VAR’

Büyükakın, “Eskiden metroyu bakanlık yaptığı ve işletmeyi devrettiği için metronun gelirler üzerinden yüzde 15’li bir kesinti yapılırdı. Belediyenin yüzde 15’lik kesintiyi yatırmamasından dolayı Mayıs ayından bir düzenleme yapıldı. Metroyu ben işleteceğim denildiğinde bu geçerli. Bakanlık işletirse böyle bir şey söz konusu olmaz. Metroyu bakanlık yapacak, bizim kasamızdan bir şey çıkmayacak. Gelirler bizim olursa yüzde 5’lik bir kesinti olacaktı ne büyükşehir belediyesi ne bakanlık kamuoyundan bir şey gizlememiştir. Teşekkür edeceğinize metroyu devir ettik hata yaptık gibi bir algı oluşturuyorsunuz. Sanki siyasi hazımsızlık var” dedi.

KOÇ, ‘ÇIKARILAN İŞÇİLERİ İŞE ALIN’

Çayırova Belediyesi’nde işten çıkarılan 25 kişi ile ilgili konuşan Bünyamin Çiftçi tarafında işten atılanların İzmit Belediyesi tarafından işe alınmasını talep eden CHP Çayırova Belediye Meclis Üyesi Halis Koç, “Sayın başkana teşekkür ediyorum. Orada 10 kişinin makul sebeplerle işten çıktığını beyan ettik. Örneğin mevsimlik işçiler bir yılı dolmasına bir gün kala işten çıkarılmış. Hiçbir tebliğ de yapılmamış. İki tanesi etnik kökeninden dolayı işinden atılmış. Bunların yerine iki işçi alınmış. Bu işçilerin performansının nasıl ölçüldüğü de merak konusu. İzmit Belediyesi’nin işten çıkardığı 3 kişiyi büyükşehir belediyesi işe aldı. Aynı şeyi Çayırova Belediyesi’nde işten çıkarılan 20 kişi için de talep ediyoruz” dedi.

ÇİFTÇİ, ‘SADECE 4’ÜNÜ ÇIKARDIK’

İşten çıkarılanlarla ilgili Koç’a cevap veren Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, “Konuyla ilgili yazılı cevap vermiştik ancak önergede gerçek dışı ifadeler var. Bunlardan bir kısmı emekli (10) biri askerlik dolayısıyla ayrıldı. 6 kişi istifa etti. Bunların dilekçeleri var. Sadece 5 kişi bunlarda 3’ü kendi talepleri doğrultusunda işten çıkarıldı. Bir kişi 18 yaş altı olması sebebiyle işten çıkarıldı. Sadece 4 kişi bizim tarafımızdan çıkarıldı. Biri diploması alanına uygun çalışma olmadığı için 3’ü de deneme süresi sonucu verimsiz çalışma sebebiyle işten çıkarıldı. 3 tanesi de mevsimlik işçi ve süreleri bittiği için işten çıkarıldı” dedi.

‘HAKSIZLIK VARSA İŞE ALIRIM’

Başkan Büyükakın da işten çıkarılanlarla ilgili konuşarak “Sadece siyasi görüşünden dolayı işten çıkarıldığını görürsek gereğini yaparız. Haksızlık yapıldıysa alırım. İzmit Belediyesi’nde siyasi görüşleri nedeniyle işten çıkarıldığını gördük ve gereğini yaptık” dedi. CHP’li Engin Taşdemir’in ‘Bu konuda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i de dinlediniz mi?’ diye sordu. Başkan Büyükakın ise “Görüşecek bir şey yok çünkü kamuoyunda gerekli açıklamaları yaptınız. Yazılı olarak da belediye paylaştı” diye konuştu.

ÇUKURBAĞ’A KURAN KURSU

Belediye Çarşı İşhanı B Blok 4.kat 58, 59 ve 62 No’lu büroların ofis ve depo olarak kullanılmak üzere Türk Kızılayı Derneği-İzmit Şubesi adına tahsis edilmesi, Gölcük İlçesi İhsaniye Mahallesi’nde taşınmaz üzerinde yer alan binanın spor, sosyal, kültürel, kamu ve belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere, Gölcük Belediyesi Başkanlığına tahsis edilmesi, İzmit Çukurbağ Mahallesi 414 ada 39 parselde taşınmazın Kuran Kursu yapılmak üzere İzmit İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmesi maddeleri komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.

DERNEK VE VAKIFLARA YARDIM

Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Vakfı İzmit Şubesi Gültepe Cem Evi, Tavşantepe Cem Evi, İlim Yayma Cemiyeti, Türk Kızılayı Gölcük Şubesi ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Derneklerinin muhtelif tesislerinde bakım-onarım işlerinin ve malzeme yardımlarının ortak proje kapsamında gerçekleştirilmesine ilişkin maddeye muhalefet üyeleri şerh koydu. Maddeyle ilgili konuşan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Ucu açık komisyon raporu söz konusu. Rakamların ne kadar olduğu belli değil. Mevcutta bir yardım söz konusuysa kaç yıllık yapılacağı belirtilmediği için muhalefet şerhi koyduk” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

TANIŞ, ‘KONUT ALANINA 800 METREKARE İLAVE’

Başiskele Belediyesi, Yuvacık Yakacık Mahallesi, G23.c.10.a nazım, G23.c.10.a.1.d uygulama imar planı paftası 917 ve 918 No’lu parsellerde hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerh koydu. Maddeyle ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Yönetmeliklere göre 10 metreden az taşıt yolu 7 metreden az yay yolu yapamıyoruz. Plan değişikliği ile konut alanına 800 metrekare ilave yapılmaktadır. 16 kişi ilave nüfus gelecek. Bunun karşılığında 340 metrekare sosyal donatı alanı gösterilmiyor. Komisyon raporu aslında bu yönetmeliklere aykırı ama siz isterseniz kabul edin diyor” dedi.

ÖZLÜ, ‘VATANDAŞIN TALEBİNİ UYGULADIK’

Ardından söz alan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Bizim teklifimizde yol yoktu. Sağ taraf komple orman. Vatandaş hiçbir şeyden faydalanamıyordu. Belediyemize ciddi bir kamulaştırma maliyeti çıkıyordu. Hem orman hem yürüyüş yolu olarak kullanmak suretiyle vatandaşımızın talebinin geçmesinde bir mazur görmedik” dedi. Büyükakın ise “Komisyon uygundur diyor. Bu sizin yorumunuz. Komisyon raporunda eksikliğin nasıl giderildiği yazıyor” diye konuştu. Madde komisyondan geldiği şekliyle oy çokluğu ile kabul edildi.

TANIŞ, ‘TURİSTİK OTELLER EMNİYETLİ ALANLARDA YAPILMALI’

Başiskele Körfez ve Sahil Mahalleleri 102, 103, 213, 225 ve 237 No’lu adalara ilişkin hazırlanan imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerh koydu. CHP'li Meclis Üyesi Orhan Tanış, konuyla ilgili bilgi vererek “Sit alanı anıtlar kurulana sunulacak. Bundan sonraki hizmetler anıtlar kurulunca gözlemlenecek dedi. Maddeyle ilgili muhalefet şerhini açıklayan CHP’li Orhan Tanış, “Söz konusu sahil bölgesinde D-100 karayolunun kuzeyi iki kat ticari yapılaşma öngörülmüş Wellborn daha sonra Lastik-İş Sendikası otellerine imar verilip yapıldı. Bu bölge sıvılaşma riskinin olduğu bir alan turistik otellerin denize birinci sıra parsellerde değil daha üst kotlar ve emniyetli alanlarda yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

‘YANLIŞLIK YOK’

Tanış’ın ardından konuşan Başkan Büyükakın, “Biz burada otel yapma kararı almıyoruz. Otelin etrafındaki sit alanıyla ilgili düzenlemenin imar planına işlenmesiyle ilgili konuşuyoruz. Yapılan işte bir yanlışlık yok” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Darıca Bayramoğlu Mahallesi, G22.b.23.a. nazım, G22.b.23.a.2.d uygulama imar planı paftası 2139, 2140, 2141, 2142 ve 2143 No’lu adalarda hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporuna şerh koyan muhalefet adına konuşan CHP’li Orhan Tanış, “Konut ve ticaret parselleri. Yollar kaldırılarak ada toplulaştırılması yapılıyor. Plana baktığımızda kavşaktaki ticari alan 72 metre derinliğinde. Bunun 2016 yılında Darıca’da yapılan revizyon imar olanlarına askıda yapılan itirazlarda 574 sayılı meclis kararındaki 5 nolu itiraza zaten muhalefet şerhi koymuştuk” dedi.

‘KAMU YARARI OLUP OLMADIĞI BELİRSİZ’

Sözlerini sürdüren CHP’li Tanış, “Ticari alan 427 metrekare artmış oldu. Parsel sahibinin belediyeye sunduğu ir proje yok. Burada ne yapacak belli değil. Buraya ne uygulayacağı projesini isteyip ona göre hareket etmeliydi. İsterse satabilir, projesine baktık mı hayır. Plan tadilatının kamu yararı içerip içermediği belirsiz” dedi. Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ise “Orhan ağabeyin dediği bölge benimde ikamet ettiğim yer. Burada ortadan kaldırılan yollara karşı arka tarafta neden parsel ayrıldı dediği yer yeni emniyet müdürlüğü binası. Arka tarafta otoparka ihtiyacımız vardı. Yolların kaldırılması karşılığında vatandaş kendi arsasını bize bağışladı. O park alanının vatandaşları ciddi derecede rahatlatacağını düşünüyoruz” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

‘VATANDAŞA SORUN YARATIR’

Darıca Bağlarbaşı Mahallesi uygulama imar planı değişikliği ile ilgili rapora muhalefet şerh koydu. Hastanenin atıklarıyla ilgili İSU’nun çalışması ve kolektör hattının plana işletilmesi konusuyla ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Farabi Hastanesi’nde çıkan atıklar ve yağmur sularının güzergahında bir kolektör hattı yapılmış İSU’nun talebiyle bu bölgede hattın ilenmesi ve açık kanal projesi sunuldu bize. Kamulaştırma vatandaşlarda sorun yaratır diye İSU’nun talebini görmezden geldik sadece kolektör hattını inceledik” dedi. Başkan Büyükakın, açık olması gereken yerlerde kapalı kanal (Bin 200 metre) yapılmasını eleştiren muhalefete “İSU’ya neden açık geçmedik ve yapı açısından bir risk var mı?” diye sordu. Madde, komisyondan geldiği şekliyle madde oy çokluğuyla kabul edildi.

‘MİLYARLARI SARAYA HARCADIK’

Gebze Akviran Mahallesi, G22.b.15 b nazım, G22.b.15.b.3.a uygulama imar planı paftası 123 ada 12 ve 13 No’lu parsellerde hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerh koydu. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Tanış, “2014 yılında burası yol olarak işlenmiş 2015 yılında da vatandaş inşaata başlamış. Bu vatandaş kendine o kadar güveniyor ki imar barışına da başvurmuyor. Bu yolu kaldırarak vatandaşın kaçak yapısını ruhsatlı hale getiriyoruz. Vatandaş eğer imar planında yol yokken inşaata başlamışsa gider bir ruhsat alırdı ama kaçak bir yapı yapmış. Biz de bunu yasal hale getirdik niye kamulaştırma yükünden dolayı. Bir yandan milyarlarca lirayı saraya, külliyeye harcıyoruz ama burada kamulaştırma yükünden kaçacağız diye kanunu adaleti yerle bir ediyoruz” dedi.

SÖĞÜT, ‘YANLIŞLIK HERKESTE VAR’

21. maddeyle ilgili söz alan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Neticede para harcanmış vatandaş bir şekilde imkanlarını kullanmış yapmış. Şimdide plan anlamında eğer kimseye zararı olmadan düzeltebiliyorsak bu yapılmalı. Bu ilk defa meclise gelmiyor ki. Çok büyütülecek bir konu değil. Evet yanlışlıklar var ama hepimizin belediyesinde onlarca binada sıkıntılar var” dedi. Ardından CHP’li Tanış, “Kaçak yapılanmayla bu şekilde mücadele ediyoruz” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

‘7 SÜLALEM ALİM YETİŞTİRDİ’

Gebze Adem Yavuz Mahallesinde hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerh koydu. AK Parti Meclis Üyesi İsmail Akalın, CHP’nin geçmişten gelen bir alışkanlığı Kuran Kursu denince tepki gösteriyor” dedi. Bunun üzerine konuşan CHP’li Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ise “Bazı saygısızlıklar gerçekleşti burada. Ben hala o belediye başkanında özür belerken saygısızlığa devam ediyorlar. Kimsenin elinde barometre yok. Kimsenin Allah ve Kuran sevgisi ölçülemez. Benim Kuran kursuyla ilgili bir problem de yok, benim yedi sülalem alimler yetiştirmiştir. Ama denetlenmeyen kursların sakıncalarını gördük. Bununla iğli plandaki problemleri tartışıyoruz” dedi.

ÖZLÜ, ‘CHP’LİLER BİZE SALDIRDI’

Akabinde konuşan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü “Başkanım kendisine söyler misiniz bugün hiç havamda değilim. Kendisine daha sonra cevap veririm” dedi. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ise “Ben okul okurken yurtta kalırdım. İki üç kişiydik bize saldırdılar. CHP’nin o dönemde hangi denetimler ve kriterlerle yurtçuluk yaptıklarını gayet iyi biliyorum” dedi. Başkan Büyükakın ise “Birbirinizi kırıyorsunuz. Böyle bir yere varamayız. Burada horoz dövüşü yapmıyoruz. Siz meclis başkanına meclisi nasıl yöneteceğini söyleyemezsiniz. Bana oylamaya geç diyorsun. Bende bunun ikazını yaparım. Ben meclis başkanı olarak sizi konuşturuyorum. Burada bir adaletsizlik yok. Tam tersine herkesin sakin olmasını istiyorum. Ben kötü bir söz görmedim” dedi. Komisyondan geldiği gibi oy çokluğuyla kabul edildi.

‘LİMANIN İÇİ BOŞALTILIYOR’

Gebze Köşklü Çeşme, Osman Yılmaz, Hacıhalil, Sultan Orhan, Barış, Tatlıkuyu, İstasyon Mahallelerinde MİA 3. Bölge sınırı içerisinde hazırlanan ve Belediyemiz Meclisinin 22.08.2019 tarih ve 298 sayılı kararı ile onaylanan 1/25000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazların değerlendirilmesi ile ilgili rapora muhalefet şerhi kondu. Maddeyle ilgili söz alan CHP’li Orhan Tanış, Rezerv yapı alanlarının oluşumuna karşı çıktık. Eğitim ve sağlık tesisi alanı kaldırılıyor. Limanın içi boşaltılıyor” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

TANIŞ, BÜYÜKAKIN’I TEBRİK ETTİ

İzmit Körfez ve Sanayi Mahalleleri Kocaeli Yeni Kent Merkezi Projesi (MİA) sınırı içerisinde yer alan muhtelif ada ve parsellerde hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerh koydu. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Orhan Tanış, “2017 Real’in bulunduğu alan MİA’ya dahil edildi. Bazı parsel büyüklüğüne göre ilave emsaller verilmişti. Haksız bir rant yarattığı için kamuoyunda da tepki gördü. Yaklaşık iki senedir de komisyonumuzda bekliyordu. Burayla ilgili bir karar almışsınız. Real’in planın dışarı çıkarılmasını söylemişsiniz. Biz bundan mutluluk duyduk. Sizi de tebrik ediyoruz bu konuda. 2017 yılına kadar MİA ile ilgili eleştirilerimiz vardı. Alanın yer seçimi ve yer seçimine uygun olmayan yapılaşma şartı var. Sıvılaşma riskinin en fazla olduğu alan” dedi.

‘ÇEKİM GÜCÜ AZALACAK’

MİA ile ilgili itirazlarını sıralamaya devam eden Tanış, “İkinci itirazımız ulaşımla ilgili. Üçköprülü kavşağı (Yakacık Adliye Yahya Kaptan) içine alan alanda trafik zaten sıkışık. Yaklaşık 80 bin civarında otopark kapasitesine sahip. Burası faaliyete geçtiği zaman bu güzergahlara sıkıntı oluşturacak. Üçüncü itirazımız ise plan bölgesi içinde MİA dışında bırakılan bölgeler (42 Evler, Sanayi Mahallesi ve Sanayi Sitesi) gelecekte MİA geliştikçe bu araziler ellerinde tutamayıp satacak ve yaşam alanlarını terk edecekler. Bunlarla ilgili projede bir çözüm önerimiz yok. Dördüncü sıkıntı ise güçlü bir çekim merkezi olacak. Kent merkezininse çekim gücü azalacak. Zaten zor durumda olan esnaf yer sahiplerinin kiracısı olacak” dedi.

‘YENİ DÜZENLEME YAPILACAK’

MİA projesiyle ilgili konuşan Başkan Büyükakın ise “Mükemmel iyinin düşmanıdır mükemmeli yapayım derken iyiyi yapamıyoruz çözüm yaratılacak kısmı D-100’ün üzerindeki kısmı iptal ettik. Orası tartışmalı alandı. Şuan da çözülecek şeyler değil, iyileştirmeler da sonra yapılır yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu haliyle insanların günlük problemlerinin çözüldüğünü düşünüyorum” dedi. Madde komisyondan geldiği şekilde oy çokluğuyla kabul edildi. Ayşe AYDIN

14 Kas 2019 - 17:05 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 205.978 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?