TSS, bu kez valiye umut bağladı

Türk sağlık sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, aylardır protesto edip gitmedikleri Cumaresi nöbetleri için bu kez Vali Güzeloğlu’na umut bağladı

Çeker, Güzeloğlu’na “Yapılan yanlışa ortak olmayın, çözüme aracılık edin” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın aylardır ASM elemanlarına uyguladığı Cumartesi nöbetlerine gitmemekte ısrar eden ve her hafta aralıksız nöbete gitmeme çizelgesini yayınlayan Türk sağlık sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bu kez Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslendi.  Güzeloğlu’na birkaç soru hazırlayan Çeker, ASM elemanları ve aile hekimlerine yapılan yanlışa devam edilmemesini istedi. Çeker’e açıklamasında Türk Sağlık Sen Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Arif Ovalı, Şengül Çakmak, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Başkanı Nur Serttaş, Başkan Yardımcısı Hacer Gündüz Türk Sağlık Sen Aile Sağlığı Elemanları Komsiyon Başkanı Emel Gürkan Yapıcı, Eski Şube Başkanı Erol Kalemer eşlik etti.

‘NÖBETE GİTMİYORUZ’

Çalışanların görüş ve önerileri alınmadan getirilen uygulamaların sağlıklı olmadığını söyleyen Çeker, “Sağlık bakanlığının başlatmış olduğu nöbet uygulamasında bir kez daha ortaya çıkmıştır. Zulüm nöbetlerine ne çalışan itibar etmiştir. Ne de halkımız cumartesi aile sağlığı merkezlerine gitmiştir. Her türlü baskı ve engellemelere rağmen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları tarafından Kocaeli’de 3 Ocak Cumartesi nöbetine gitmeme oranı yüzde 85, 10 Ocak Cumartesi nöbetine gitmeme oranı yüzde 91,17 Ocak Cumartesi nöbetine gitmeme oranı yüzde 85, 24 Ocak Cumartesi nöbetine gitmeme oranı yüzde 84,5 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

BAKANLIĞA TAVSYE

Ocak ayındaki Cumartesi nöbetleri eylem kararlılıklarının Şubat ayında da davam edeceğini belirten Çeker, “Sağlık Bakanlığı’na tavsiyemiz nöbete gitmeme oranlarına bakarak tekrar bir değerlendirme yapmasıdır. Zulümle bu işlerin olmayacağını anlamasıdır. Karşılık bulmayan dayatma cumartesi nöbetlerinden Sağlık Bakanlığı vazgeçerek çalışma hayatını rahatlatmalı, yanlışta ısrar etmemeli ve nöbetler vesilesi ile çalışanla zıtlaşma yerine halkımızın yığınla bekleyen sağlık sorunlarına çözüm önerileri bulmak için yoğun çalışma içerisinde olmalıdır” diye konuştu.

‘DELİK DEŞİK VE DEFOLU’

“Görüldüğü gibi balık baştan kokmuş durumdadır. Çalışanın karşı olduğu ama ısrar ettikleri bir nöbet uygulamasının elle tutulacak bir tarafı yoktur. Her tarafı delik deşik defoludur” diyen Çeker, “Çalışanın rızasının da alınmadığı bu işin zaten çuvallayacağı açıktı ve nitekim de öyle olmuştur. Burada idareye düşen tek bir iş vardır o da vazgeçmektir. Bu konuda bakanlığın iknası adına ildeki tüm sağlık yöneticileri ile birlikte valimizde bu işin sonlanması için girişimde bulunmalıdır. Cumartesi nöbetinin işlemediğini ve sorunlarla dolu olduğunu ilan edip, Ankara’ya aktarmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

VALİYE SORULAR

İlimizde devleti, hükümeti, Sağlık Bakanlığı’nın üst düzey temsilcisi sayın valimize sorularımız var; 1- Aile sağlığı merkezin “ASM” de çalıştırılanın, maaşı ve SGK primleri Aile Sağlığı Merkezinde görevli Aile Hekimleri tarafından karşılanan personelin SGK primleri ve maaşı yönetmeliklerde belirtilen şartlar üzerinden ödendiğinden, bu belirlenen ödeneğin haricinde ödeme yapılamaz. Eğer çağrılıp, çalıştırılmak istenirse; kişinin o günkü yevmiyesi kim tarafından hangi usul ve esaslara göre ödenecektir? 2- ASM güvenliği, Nöbet günü Bakanlık, Halk Sağlığı Kurumu, HSM ve TSM tarafından sağlanmadığından, Nöbet günü ASM’nin, Aile Hekimi’nin, Aile Sağlığı Elemanının  ve personelinin güvenliğinden kim sorumlu olacaktır. Sağlık Bakanlığı güvenlik görevlisi tahsis edecek midir? 3-ASM de ortak giderleri içerisinde bulunan tıbbi malzeme, tıbbi ilaç, temizlik sarf malzemesi, kırtasiye malzemeleri, yeme içme masrafları, nöbet günü için o günkü nöbet tutan personel tarafından karşılanacak, nöbet günü bu ortak malzemeler ödemede adaletsizlikler oluşmaması için kullanılmayacak, ortak kullanılan bu malzemeler Cuma günü mesai bitiminde kaldırılarak, pazartesi mesai başlangıcında tekrar ortak kullanıma açılacaktır. Bu malzemelerin Nöbet zamanı tedarikinin karşılanması ve kullanılması nöbetçi Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanının sorumluluğunda olup, kendi bütçelerinden karşılayacaklardır. Bu sarf giderleri için Sağlık Bakanlığı ek bütçe ilave edecek midir? 4- ASM de tutulacak nöbet sırasında, çalınacak, kırılacak, bozulacak, zarar görecek, kaybolacak, hasar gören her türlü tıbbi malzeme, elektronik eşya, tıbbi elektronik alet, bilgi işlem sistemleri, veri sistemleri, ASM ortak malzemelerinden o günkü nöbet tutan Aile Hekimi, Aile Sağlığı Elemanı ve Çalıştırılan Diğer Personel sorumludur. Doğacak zarardan ASM’de görev yapan diğer Aile Hekimi, Aile Sağlığı Elemanı ve Çalıştırılan Personel Sorumlu tutulacak mıdır. Doğacak masraflar kimler tarafından karşılanacaktır. 5-Nöbet günü kullanılacak olan elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi ortak karşılanan ihtiyaçların giderleri hangi usul ve esaslara göre kim tarafından ödenecektir. 6-Nöbet tutacak olan Aile Hekimi, Aile Sağlığı Elemanı ve Diğer Personel Nöbet günü nöbetçi olmayan personelin odalarını  kullanabilecek midir. Kullanılmayan odaların güvenliğini nasıl sağlayacaktır, bu konudaki sorumluluk kime ait olacaktır. 7-Nöbet tutan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı tarafından, ASM’de bulunan diğer Aile Hekimlerinin hastalarını kendi birimlerine aktarma girişimleri nasıl önlenecektir.

29 Oca 2015 - 11:55 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 174.312 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?