Başiskele’de kadına şiddet konuşuldu

Başiskele Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Av. Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu ve konusunda uzman konukların katılımıyla panel gerçekleştirdi

Başiskele’de kadına şiddet konuşuldu
Başiskele’de kadına şiddet konuşuldu
+2
Haber albümü için resme tıklayın

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Başiskele’de panel düzenlendi. Panele Başiskele ilçe protokolünün yanı sıra Kocaeli’nin STK temsilcileri ve kadınlar yoğun katılım gösterdi. Program Başiskele Belediyesi’nin hazırlamış olduğu kısa film gösterimi ile başladı. Şiddet mağduru bir kadının yaşamış olduğu üzücü olayların dile getirildiği röportajın yer aldığı film, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Panelin açılış konuşmasını Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü yaptı.

‘ANNELERİN KONUMU ÇOK FARKLI’

Özlü, “Son dönemde artan şiddet olaylarıyla birlikte bizlerde sosyal belediyecilik anlayışımızla duruşumuzu sergilemek ve farkındalık oluşturmak için bugün bir aradayız. Kadını yar olarak, canan olarak tarif eden bir kültürün şiddet üretmesi de işin tabiatına aykırıdır. Bizim dinimizde, geleneğimizde, kültürümüzde kadının değeri zaten oldukça ehemmiyetli kıymetli. Annelerin konumu çok farklı. Annelerin ayaklarının altına cenneti seren bir inancın mensubuyuz.

‘HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ’

Ülkemizde insana ve kadına dair yanlış algılar, kabuller varsa bunun sebebini dinimizde veya kültürümüzde değil, daha derinlerde aramak durumundayız. Biz aslında bugün burada bu paneli gerçekleştirerek, bu konuyu gündeme getirerek tüm milletimizin, hatta tüm insanlığın dertlerine derman aramış oluyoruz. Kadınların, eğitim, şiddet gibi sorunlarını çözememiş bir toplumun hedeflerine ulaşamayacağını da biliyoruz. Çünkü kadın yoksa toplumun yarısı da yoktur. Şiddetin her türlüsüne karşıyız, elbette başta kadına, yaşlıya, çocuğa, doktora, öğretmene, polise, hayvanlara velhasıl yaratılmış her canlıya karşı şiddete hayır diyoruz.

AİLE İÇİ ŞİDDET ANLATILDI

Bugün bu konuda bizi bilgilendirmeye gelen konuşmacılarımıza, bizimle birlikte olan bizlere vakit ayıran kıymetli vekillerimize, destek ve katılım sağlayan duyarlı personelimize ve basın mensuplarına ve komşularımıza, siz değerli katılımcılara çok teşekkür ediyorum” dedi. Özlü’nün konuşmasının ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kamu spotunun izlenmesinin ardından panel “Aile İçi Şiddeti Nedir? Şiddetle İlgili Yanlış Bilinenler ve Aile İçi Şiddette Kadının Gücü” hakkında Psikolojik Danışman, Aile Terapisti Ayşe Altuğ’un konuşması ile başladı.

TUĞBA UĞUR’DAN BRİFİNG

Ardından “Sağlıklı ve Çözüm Odaklı Çocuklar Yetiştirmenin Şiddetsiz Yaşama Etkisi” hakkında bilgileri Çocuk Gelişim Uzmanı Ayşenur Kahraman Aytekin paylaştı. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdür Vekili Tuğba Uğur’da Şönim’in çalışmaları ve şiddete maruz kalanların izleyeceği yol ve yöntemler hakkında kısa brifing gerçekleştirdi. AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Radiye Sezer Katırcıoğlu konuşmasında önceki dönem Kadın-Erkek Fırsat EşitliğiKomisyonu çalışmaları ve meclisteki çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

‘YANLIŞIN KARŞISINDA DURMALIYIZ’

En önemli şeyin uzmanların anlattığı üzere algı yönetimi olduğuna değinen Katırcıoğlu, şiddet konusunun insanlar üzerinde aslında oluşturduğu olumsuz algıyı da yok etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Bu konuda sesimizi duyurmalı, yanlışı gördüğümüz yerde uyarmalı ve karşısında durmalıyız. Kamuoyunu yanıltıcı şiddet eğilimi mesajları içeren birçok medya hareketini yüreklilikle şikâyet edip ilgili mercilere gereğini yapmalıyız” dedi.

‘MANEVİ DEĞERLER KONUŞULMALI’

AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez MKYK Üyesi Av. Emine Zeybek ise “Başkanımızın da söylediği gibi maneviyatı böyle yüksek bir toplumun şiddeti konuşuyor olması çok üzücü. Bugünün anlam ve önemine binaen konuşmalarımızı gerçekleştirirken bile kullanmış olduğumuz ‘şiddet’ ifadesinin bile olumsuz bir algı oluşturduğu kanaatindeyim. Biz manevi değerlerimizi konuşmalı, bundan sonra bu programlar üzerine de yoğunlaşmalıyız.

KADIN FİGÜRLÜ TABLO

Çocuklarımızın bizim aynamız olduğunu unutmamalıyız, yaptığımız her yanlış davranışın çocuğumuza da yansıyacağını unutmamalıyız. Onlara her zaman tutum ve davranışlarımızda örnek rol model olmalıyız” dedi. Panel sonunda Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, konuk konuşmacılara Başiskele Belediyesi’nin BAŞKEP projesi kapsamında pazarda stant açan kadınların mozaikten yapılmış kadın figürlü tablosunu hediye olarak takdim etti.

24 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?