Büyükşehir’den müteahhit firmaya cevap

Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı projesi ile ilgili fesih kararı verdiği firmanın yaptığı açıklama sonrası firmaya cevap verdi

Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı D-130 Karamürsel Otogar ve Kent Meydanı bölgesinde köprülü kavşak ve battı-çıktı projesini geçen yıl yapılan 41 milyonluk ihaleyle Sed-Yol İnşaat ile Alsa İnşaat ortaklığına vermişti. Çalışmalar 10 Haziran 2018 tarihinde başladı. Firma yaşanan ekonomik krizi gerekçe göstererek, 20 Şubat 2019 tarihinde işi bırakınca Büyükşehir Belediyesi, firmayı tasfiye ederek işi tamamen durdurmuştu. Firma, yeniden işe başlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık, firma ve büyükşehir yönetimiyle yaptığı görüşmelerin ardından projenin tamamlanması içini yeniden aynı firmaya verdi. Firma geçtiğimiz günlerde bölgede çalışmalara başladı. Büyükşehir, firmanın sahada işi bitirmeye yönelik bir çalışma yapmadığı gerekçesiyle 16 Eylül’de ihaleyi feshetti.

FİRMADAN AÇIKLAMA GELDİ

Firmanın avukatı kanalıyla yapılan açıklamada, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Haziran 2019 tarihinde müvekkilimizin sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle ihale haksız olarak feshedilmiştir” denildi. Açıklamada, “Söz konusu projenin uygulanma imkanının bulunmadığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca bildirilmiş, buna rağmen müvekkilimiz işin devamına zorlanmıştır. Konu yasal mercilere taşınmış olup, müvekkilimizin hukuki mücadelesi tüm Karamürsel halkının can ve mal güvenliği adına, telafisi imkansız zararların yaşanmaması için devam etmektedir. Müvekkilimizin başlatmış olduğu hukuki süreç devam etmesine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin zorlamasıyla müvekkilimiz işin imalatına başlamıştır.

‘KAÇAK KAZI YOK’

Ancak müvekkilimiz işin başındayken polis marifetiyle müvekkilimize ait şantiye boşaltılmış ve müvekkilimiz personeli fiilen işin yapıldığı yerden uzaklaştırılmıştır. Müvekkilimizin sözleşme kapsamında yapmış olduğu kazılarla ilgili olarak kaçak kazı muamelesi uygulanmış ve müvekkilimizin yapmış olduğu kazılar ve imalatlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından toprakla kapatılmıştır. Karamürsel Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin müvekkilimize ait şantiyelere giderek işi durdurması ve bölgeyi terk etmesi uyarısı yerel basına dahi yansımıştır.

MAHKEMEYE TAŞINDI

Hukuki süreç devam etmesine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tek taraflı basın açıklaması yapılarak, delil yaratılma çabası içine girilmiştir. Delil yaratma amaçlı yapılan basın açıklamasında aynı şartlarla ihaleye çıkılacağı belirtilmiş olsa da bizim hukuk mücadelemiz halihazırda Karamürsel halkının can ve mal güvenliğini korumak içindir. Bu nedenle söz konusu süreç yargıya taşınmış olduğundan yargılamayı etkilememek adına şimdilik daha fazla açıklama yapamadığımıza ilişkin tüm kamuoyunu bilgilendirmekteyiz” denildi.

BÜYÜKŞEHİR’İN CEVABI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı projesi ile ilgili müteahhit tarafından basın organlarına gönderilen basın açıklamasına karşı yazılı bir açıklama yaptı. Söz konusu firmaya cevap veren Büyükşehir Belediyesi, “Müteahhit tarafından trafik polisleri eşliğinde zorla iş yerinin boşaltıldığı ilişkin iddianın kurumumuzla hiçbir alakası yoktur” açıklamasında bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

‘İHALE HAKLI OLARAK FESH EDİLMİŞTİR’

İhale 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine uygun olarak yapılmıştır. İşin fesih tarihi olan 16/09/2019 tarihi itibariyle işin tamamının bitmesi gerekirken işin % 30 seviyesinde olması nedeniyle ihale fesih edilmiştir.

‘KARAYOLLARI ONAYLI PROJEDİR’

Proje D-130 Karayolları sorumluluk alanında kaldığından Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylı projedir. Ülkemizin en köklü ve yetkin kurumlarından olan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ulusal ve uluslararası teknik şartnamelere göre hazırlanan bir projedir.

‘FİİLEN UYGULANAN PROJELERDEN’

Bu projede kullanılan poroz beton sistemi Karayolları Genel Müdürlüğünce onaylı olarak yapılan Köseköy Köprülü kavşağı, Körfez Döküm Kavşağı ile Derince Askeri Hastane Kavşakların da kullanılmış olan benzer sistemlerdir. Poroz betonlu drenaj sistemi yeraltı suyunu indirmek için değil, mevsimsel olarak gelebilecek yüzeysel suları altgeçitten uzaklaştırmak için kullanılmıştır. Müteahhit, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ve belediyemizin bilgisi dışında yeterli teknik bilgi ve doküman olmaksızın hiçbir geçerliliği olmayan ve yüklenici tarafından tek taraflı olarak hazırlattırılan bir raporu gerekçe göstermektedir.

‘PROJEYE İLİŞKİN KAYGILARI TİCARİ’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşın can ve mal güvenliğini riske atacak hiçbir projeye onay vermemiz mümkün değildir. Böyle bir tehlike görüldüğü takdirde maliyeti ne olursa olsun gereği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilir.

‘DAVA AÇMAKTAN KAÇINMIŞTIR’

Müteahhit tarafından Kocaeli 2. İdare Mahkemesinde projeye ilişkin açılan dava neticelenmiş ve dava görev yeri yönünden red edilmiştir. Müteahhit görevli mahkemede dava açmaktan kaçınmıştır.Müteahhit tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü’ne karşı Ankara 4. İdare Mahkemesi ve Kocaeli 1. İdare mahkemelerine açılmış olan projenin iptali davalarında yürütmeyi durdurma talep edilmiştir. Ancak bu taleplere ilişkin olarak bugüne kadar yürütmeyi durdurma kararı alınamamıştır.

‘TASFİYE TALEBİNİ RET ETMİŞTİR’

Mahkemeler üzerinden istediği sonuca ulaşamayan müteahhit, 18.01.2019 tarihli ve 30659 sayılı resmi gazetede yayınlanan ihalelerin tasfiye edilebilmesine ait düzenlemeden yararlanmak için müracaat etmiştir. Müteahhit tarafından yapılan tasfiye başvurusu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilmemiştir.Tasfiye başvurusunun kabul edilmemesi akabinde ihale konusu işe derhal başlaması için 26/07/2019- 06/08/2019 ve 09/08/2019 tarihlerinde müteahhide yazılar gönderilmiştir.

‘KURUMUMUZLA HİÇBİR ALAKASI YOK’

Yukarıda belirtilen üç uyarı yazısından sonra ihale kanunu ve sözleşmelerden kaynaklanan yetki çerçevesinde 16/09/2019 tarihinde sözleşme feshedilmiştir. Müteahhit tarafından trafik polisleri eşliğinde zorla iş yerinin boşaltıldığı ilişkin iddianın kurumumuzla hiçbir alakası yoktur. Trafik polislerinin olay mahallinde oluşan trafik güvenliği, kendi görev ve sorumlulukları alanında kaldığından denetim görevi yapmış olabileceği tarafımızca değerlendirilmektedir.Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” Ayşe AYDIN

22 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?